Närpiöläinen järkyttyi kaskisissa

http://www.suupohjansanomat.fi/mielipide/yleisöltä/närpiöläinen-järkyttyi-kaskisissa-1.1640746#.U7RLbTt6KRo.facebook

Pienet on kaislikkopelleillä ongelmat :)
10114
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Närpiöläinen järkyttyi Kaskisissa

02.07.2014 06:00


Hämmästys oli suuri ja naurussa pitelemistä, kun käteen sattui 7. kesäkuuta ilmestynyt ruotsinkielinen paikallislehti. Sen etusivulla kerrotaan oikein suurikokoisessa otsakkeessa, että eräs nimeltä mainittu närpiöläinen henkilö oli kokenut järkytyksen vieraillessaan seurueensa kanssa Kaskisissa.

Tämän järkytyksen närpiöläiselle aiheutti se seikka, että hän ei saanut ostettua jäätelöä Marianrannan leirintäalueen kioskista ruotsiksi, koska myyjä ei ollut ruotsinkielen taitoinen. Jäätelö ei toki olisi jäänyt saamatta, jos ostaja olisi ”alentunut” käyttämään suomenkieltä, jota hän tiettävästi vallan hyvin taitaa. Suurimmasta järkytyksestä toivuttuaan, närpiöläinen on katsonut aiheelliseksi saattaa tämän traagisen tapahtuman julkisuuteen, ottamalla yhteyttä ruotsinkieliseen paikallislehteen, soittamalla jopa Kaskisten kaupunginjohtajalle ja tietenkin nykytyylin mukaisesti alkanut revitellä tapahtumaa facebookissa samanhenkisten tuttujensa nähtäville.

Kyseinen lehti tarttui oitis tilaisuuteen, ja lähetti oikein toimittajan Kaskisiin, haastattelemaan nimeltä mainittua leirintäalueen hoitajaa. Siinä sitten, tiettävästi hyvin huonosti suomenkieltä taitava toimittaja on haastatellut yhtä huonosti ruotsia puhuvaa haastateltavaa. Ei ole yhtään ihme, että tuotteena on syntynyt journalistiselta laadultaan heikkotasoinen, asenteellinen sekä yksipuolisesti värittynyt artikkeli, tuosta pikku episodista leirintäalueen kioskilla.

Näin saatiin kuitenkin lehden lukijakunnalle hyvin kaupaksi menevä kesäjuttu, oikein suurikokoisen kuvan kera ja sen lisäksi artikkeli käynnisti vielä jatkokertomuksenkin!

10. kesäkuuta lehti julkaisi vielä suoraan aikaisempaan juttuun viittaavan pilapiirroksen, joka täyttää selvästi yksityiseen henkilöön kohdistuvan julkisen kunnianloukkauksen tunnusmerkit. Piirroksessa kun nimitellään kyseisen leirintäalueen hoitajaa Pekka Puupääksi. Saattaisi olla ainakin julkisen sanan neuvostolla tuohon jotakin sanomista.

Surkuhupaisan lisän kyseisen mitättömän tapahtuman julkisuus sai, kun Kaskisten kaupunki ja sen matkailuyhdistys lähettivät hiukan myöhemmin kyseiseen lehteen julkaistavaksi yhteisen anteeksipyynnön tapaisen pahoittelun, vaikka kaupunki on vuokrannut leirintäalueen itsenäisen yrittäjän hoitoon, eikä näin ollen ole millään lailla asian osapuoli.

Vakavampaa asiassa on kuitenkin se, että jutun perusteella näyttää svenska talande bätre folk -asenneilmasto olevan nykypäivänäkin edelleen melko pinnassa närpiöläisten keskuudessa. Jos taas samanlaisia juttuja kirjoitettaisiin suomenkielisten asioinnista monissa närpiöläisissä liikkeissä, niin vastaavanlaisia tarinoita riittäisi julkaistavaksi lähes joka viikko. Niitä ei vain yksikään suomenkielinen lehti viitsisi julkaista, koska suomenkieliset osaavat kuitata vastaavat tapahtumat pienellä hymyllä sekä olankohautuksella, ilman minkään asteista järkytystä.

Aurinkoista kesää kaikille Suupohjan seudun asukkaille.

MONIKIELINEN KASKISISTA

Äänestä
  • Mutta sinä sitte jaksoit kirjottaa tämän "kärpäsestä härkänen" aihee...voi vinetto vaan.

    Äänestä

Työpaikan ruokalassa tuli joskus 1980-luvulla ja 1990-luvulla luettua Vasabladetia, ja siellähän oli toistuvasti vastaavia kirjoituksia, kun ei ruotsinkielistä palveltu omalla kielellä jossain vaasalaisessa liikkeessä. Jutun lopussa aina lisäys: muistakaa että siihen liikkeeseen ei ruotsinkielisiä asiakkaita toivota. Tuommoinen toisen ihmisen elinkeinon tuhoaminen, julkinen häpäiseminen ja suoranainen rasismi on täysin sallittua ja normaalia hurreille, eikä siihen puututa. Eräät kun ovat tässä maassa tasa-arvoisempia kuin me muut.

Äänestä
  • Katsoito kuvista että lehti on oikein päin?

    Äänestä

  • Ei ollut, se oli kallellaan RKP:n suuntaan, fondirahojen avittamana.

    Äänestä

  • .

    "Miksi eräissä kansanryhmittymissä ei ole tapahtunut normaalia integroitumista yhteiskuntaan ?????? ONko heissä joku paha geneettinen vika????"

    .

    Äänestä

Oli miten oli niin kyllä suomessa pitää suomella pärjätä.

Äänestä
  • ...ja osata ruotsinkieltä!

    Äänestä

  • EnglantiVieläHyväksi kirjoitti:

    ...ja osata ruotsinkieltä!

    Miksi?

    Äänestä

Mustasaaressa haisee paska !

Äänestä

Kommentoi aloitusta


syssaknullare kirjoitti:

http://www.suupohjansanomat.fi/mielipide/yleisöltä/närpiöläinen-järkyttyi-kaskisissa-1.1640746#.U7RLbTt6KRo.facebook

Pienet on kaislikkopelleillä ongelmat :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu