Hakusessa olisi transsukupuolisten kirjoittamia blogeja, joiden aiheena on ainakin osittain transsukupuolisuus. Jos tiedät, laita linkkiä.
Blogeja transsukupuolisuudesta
13
2348
Vastaukset
- xyfxd
http://yampanprosessi.blogspot.fi/
http://piinmaailma.sarjakuvablogit.com/
Tuossa on ainakin kaksi, jotka tiedän. Tässä on yhden kiinnostavan transsukupuolisen youtube kanava: https://www.youtube.com/watch?v=E5Brqo0vSNE
- qwerrty
http://istuusepaivankakkaralla.blogspot.fi/
Translapsen vanhemman blogi. - tomaattiherne
http://yonsupi.vuodatus.net/
Suomalaisen transmiehen blogi. Vähän vanhempi kuin näiden oarikymppiset kirjoittajat yleensä. - xoloixyntle
Mä luin joskus monta blogia. Ovat vaan kuivuneet aika kokoon eikä niitä ole päivitelty vuosiin. Tossa on kuitenkin muutama niistä, joita luin. Osa näytti olevan poistettu kokonaan.
http://trans-gressio.blogspot.fi/
http://dimmyh.blogspot.fi/
http://perspektiivivirhe.blogspot.fi/ - luettavaa
Kiitos paljon. Piin maailma, yonsupi ja perspektiivivirhe vaikuttivat mielenkiintoisilta. Olisiko transnaisilla blogeja? Niitä ei näyttänyt olevan tässä yhtään.
- Buroggaa
Monet tuntuvat olevan lopetettuja tai epäaktiivisia, mutta tässä muutama transnaisen blogi, joissa on vähintään luettavaa:
http://momochuunosekai.blogspot.fi/
http://veloxization.blogspot.fi/
http://kotonaomassaelamassa.blogspot.fi/ - Sarjaqva
Sarjis, jossa paljon transhahmoja (ja muutakin kuin transjuttua). Sivuston nimestä huolimatta ei varsinainen blogi, mutta haastattelussa (http://geekgirls.fi/wp/blog/2015/09/10/itapuolentie/) kirjoittaja sanoo osan stripeistä pohjautuvan omiin kokemuksiin.
http://itapuolentie.sarjakuvablogit.com/
- lisäälisäälisää
Tässä olis yks transnaisen (tai -tytön, kuten hän itse itseensä viittaa) blogi: http://transsissa.vuodatus.net/
Ajoittain aika persoonallista ja ehkä jopa ärsyttävää luettavaa, mutta harva blogi aiheesta on pysynyt hengissä edes noin pitkään kun toi. Tosi harmillista, että tuon tyyppiset blogit vaan kuolee yhtäkkiä.
Ketjusta on poistettu 14 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 213327
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5402692Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial532260Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2112234Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131709Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191519Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip521471- 971379
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621211Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951174