Tilasin uuden HP kannettavan jossa on surullisen kuuluisa Windows 10. Aion asentaa siihen heti Mintin. Onnistuuko asennus ilman mitään ongelmia siitä että Windows 10 on tai oli koneella? Pitääkö jotakin asetuksia muuttaa koneesta ennen Mintin asennusta?
Vastaukset 12
- ihateubuntu
http://linuxmint-fi.info/
Tuossa ohjeita, kannattaa lueskella. - Minttua_koneeseen
Olen aikaisemmin asentanut Windows 7 koneeseen Linuxeja mutta ajattelin että onko jotain eroa kun koneessa on Windows 10.
- huh_huh
Ainakin secure boot-ominaisuus kannattaa disabloida uefista/biosista.
- Minttua_koneeseen
Okei.
- taaviankka
Eli vaihda laite standartdi Biokselle, jos sen voi.
Mutta 18 64bit tukee myös Uefibiosta.
Koneesi ohjekirjassa on ohje jolla se käynistyy asennustilaan.
- dww
Tuolla oikeat ohjeet -> https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?f=42&t=163126&sid=9b0e61f56b7aec48d6324d62351dce8f
- kllnnbv
Yksi mielipide:
"Minulla on käytössä tällä hetkellä Win10 omilla osioillaan ja LinuxMint 17.1 omalla osiollaan.
LinuxMint on ladattu tikulle jolla sitten käynnistin koneen, BIOS:in aloitusvalikosta sai valita UEFI tai tavallinen käynnistys,
koska käytössä oli jo Win10 niin valitsin sen UEFI-asennuksen, tämän jälkeen homma sujui aivan normaalin asennuksen tapaan, kun käynnistin koneen uudelleen asennuksen jälkeen niin GRUB käynnistyi normaalisti ja sieltä löytyi myös Windows valinta.
Mielestäni noissa asennuksissa ja aloituksissa ei ole ollut mitään sellaista ongelmaa jota en olisi tällä puutteellisella
taidollani selvitettyä."
http://forum.ubuntu-fi.org/index.php?topic=48949.0- taaviankka
Totta kai omilla, asennus osoioi levyn itse!
Älä missään tapaukseesa asenaan windowsin sisään
- melkein_oireeton
Vuoden sisällä olen hankkinut kaksi kannettavaa. Ensimmäisessä oli optio ilmaiseen win10 -päivitykseen ja jälkimmäisessä kymppi oli sisällä. Kaava käyttöönottoon oli molemmissa sama: Secureboot biossista pois päältä ja samalla asetus niin, että kone käynnistyy muistitikulta. Sitten uusi bootti Linuxin asennustikulta. Windows ei käynnistynyt kummassakaan koneessa kertaakaan.
En tiedä mistä johtuu mutta saan kummallisen tyytyväisen olon siitä kun asennan Linuxin koneelle missä entuudestaan oli windows. Käykö muille samaa? - dww
Näissä UEFI-koneissa käynnistyslataaja pitää asentaa efi-osiolle, eikä pääkäynnistyslohkoon, jotta dualbootti onnistuisi. Efi-osio on 200-500 MB suuruinen fat32 osio.
Tyytyväisyys johtuu varmaan siitä, että linuxin asennuksella koneeseen saadaan toimiva käyttöjärjestelmä, jonka seurauksena windows tahtoo jäädä käyttämättömäksi ja ajan myötä windowsin viemä tila otetaan yleensä hyötykäyttöön. - koneilija
Jääkö W10 ilman käyttöä vai ei,riippuu myös siitä mitä ohjelmia tarvitsee.
Itse tarvitsen molempia.W10 ja Linux jakelut sulassa sovussa keskenään.
Minulle W10 ei ole mikään surullisen kuuluisa,se on hyvin toimiva käyttöjärjestelmä. - melkein_oireeton
Niin täsmennettäköön vielä, että itse olen asentanut Linuxin aina heti suoraan ainoaksi käyttöjärjestelmäksi. Kaikki Windowssin levytila on siis heti kättelyssä otettu parempaan käyttöön.
Mieletäni Dualboottaamalla vain menee hermot. Aina on joku tarvittava tietosto "toisella puolella". Jos on ihan ihan ihan pakko windowssiin koskea niin ainakin omassa käytössä paremmin on toiminut windowssin ajaminen virtuaalikoneessa Linuxin alla. Tämä tilanne oli valitettavasti kerran vuosia sitten kun anopin navigaattori piti päivittää eikä se onnisttunut ilman windowssia. Nyt ei ole vuosiin tullut koskettua muihin kuin Linuxeihin.
koneilija: saanko udella mihin tarvitset windowssia?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.521368Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt181053- 93987
- 77683
- 37678
- 27490
Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.18464- 26451
Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?53450Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?
Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h30423