Opel kadet 1.6 vm.87 ongelmana on että kun ajoin sillä se sammu ensin no katottiin sytytys järjestelmä ja vaihdetiin siihen virranjakajan kansi ja sytytys yksikkö mutta kipinää ei tullu kun sitten huomatiin että jakohihnan hampaat oli kulunu pois ni vaihdetiin se mutta silti ei tule kipinää! Nyt se on ollu korjaamolla n.3kk eikä vikaa kuulemma löydy joten te viisaat auttakaa nyt jo naista hädässä ois kiva päästä ennen joulua vielä ajelemaan.
Missä vika?
Piipa
4599
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
http://keskustelu.suomi24.fi/show.cgi?category=95&conference=576&posting=1000000000028230
Ihmetyttää todella minkälaisella pajalla sinun autosi on...johan tuossa ajassa olisi tehnyt koko koneen uusiksi...kannattaisi lähteä liikkeelle perusjutuista,jos kerran jako on seonnut:ajoitukset kohdalleen,löytyykö puristuspaineita(onko venttilit vääntyneet),pyöriikö virranjakaja pyörijä...näistä voisi lähteä liikkeelle ja kun kipinä löytyy niin eiköhän se lähde käyntiinkin...kannattaisi saada auto asiantuntijan/harrastajan käsiin jos ei ala vikaa löytymään...toivottavasti sinua ei rahasteta aivan totaalisesti...Onnea
käyttöakseli on poikki, jakaja ei pyöri veisit kunnon korjaamoon
..ja aluksi.. kerrotko vaikka ihan julkisesti mikä korjaamo on, ettei kukaan vaan vahingossakaan hinauta autoansa sine =)
..Joo asiaan, Kuten eräs jo sanoi, virranjakajan käyttöakseli voi olla poikki, mutta jaa-a.. tuskin se, koska on aika paksua tavaraa.. onko lähetys-saarnaaja vaihdettu...siis pyörijä..voi olla siinäkin vikaa.. entä puola ja puolan johto..siis se johto joka menee virrnjakajlle. Sitten.. olen varma, että se löytyy tästä se vika, virranjakajan alla moottorin puolella .siinä alapuolella on johto, joka on muiustaakseni 3-napainen.. se saattaa olla TODELLA hapettunut.. usein käyntihäiriöt johtuu tästä. Hapettuu esim siksi, jos on pesty moottori painepesurilla ja liittimeen on päässyt vettä.. uusi johto.. alkuperäistä ei saa kuin ostamalla koko virranjakajan ja tulee näin kalliiksi, mutta muistaaakseni Motonetista löytyy oikeanlainen liitin.. ja eikun juottamaan ja kutistesukkaa päälle. Jakohihnan hampaat ei vakuta kipinään millään lailla.. paitsi silain, että jos se on hypännyt niin se antaa kipinän väärään aikaan.. Hmm.. onkohan se ajoitus oikein.. siis onko sitä kipinän tuloa todella testattu näkyvästi esim tulpan avulla?? Sitten olisi hyvä testata semmonenkin liitin sieltä tulipellin edestä vasemmalta puolelta.. siis se liitin josta valitaan oktaaniluku..käännä se toistaperin, ja kokeile sitten.. jos käynnistyy tämän liittimen käännön jälkeen.. säädätä sytytys liittimen osoittamaan oktaaniarvoon. Sytytyksen säätäminen muuten tehdään tässä mallissa siten, että otetaan kaasarin takana oleva alipaineletku "oletusarvo"-moduulista irti, ja tulpataan letku, jotta kaasuttimeen ei mene ilmaa väärää oikoreittiä pitkin.. ja vasta sitten säädetään sytytys. Näin ajoitus on manuaalisella asetuksella sytytystä säädettäessä.. toivottavasti joku näistä auttaa.. onnea!