No itse asiassa ei noin. Esim. Apple jäi vuosia sitten kiinni siitä, että se varta vasten tilasi Sanyolta akkuja, joiden keskimääräinen käyttöikä oli 14 kk (kyseessä iPod, jossa 12 kk takuu myös akulla). Koska akkua ei voinut vaihtaa, oli edessä uuden laitteen osto. Asia oli aikoinaan hyvinkin puhuttu, siitä oli oikeudenkäynti Kaliforniassa, jonka jälkeen Apple sitoutui akkujen vaihtoon "normaalilla markkinahinnalla". Epson on jäänyt kiinni mustesuihkujensa kanssa. Osassa niitä on laskuri, joka "sallii" tietyn määrän tulosteita, sitten kone "hajoaa". Epson puolusteli asiaa sillä, että vanha kone saattaa vuotaa mustetta pöydälle, siksi he ovat rajoittaneet laitteen käyttöikää... Netistä löytyy paljon ohjeita siitä, miten tämä Epsonin rikkoontumislaskuri voidaan ohittaa. Esimerkkejä löytyy paljon.
tuote hajoaa ennen aikojaan
onkosinullatietoanäistä
580
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Näitä löytyy. Firmat rahastaa vaan. Hommat menee ihan överiksi!
ja siten on vielä vakoilu. keltaisella harvalla pikeseleillä tehdään joka tulosteeseen ja valokuvaan tunnistekoodi. ja mitä muuta vielä?
Windows vakoilu ...
Kaikkiin ipodeihin on aina voinut vaihtaa akun kuten iphoneen ja ipadiinkin.
> Kaikkiin ipodeihin on aina voinut vaihtaa akun kuten iphoneen ja ipadiinkin. >
Mitä tahansa "voi tehdä" mille tahansa. Mutta noihin ei voi itse vaihtaa akkua ja myös tarvikehuollossa (iTapsa, Fonum etc.) käynti katkaisee takuun. Kun ostin ekan iPodin, niin "virallinen" akunvaihto auktorisoidussa mäccihuollossa maksoi saman, kuin uusi laite. Kaverin mukaan uusi se olikin. Nykyisin i-tavaroihin voi vaihdattaa akkuja hyväksytyssä i-huollossa - totta kai suolaiseen i-hintaan.
Kyllä voi itse vaihtaa, kuinka se on estetty että minä en voi vaihtaa akkua?
Näytönkin olen jo ipadiin vaihtanut kotikonstein.
HA-HA-HA-HAAAAA
S24-aktivointitrolli ei ole edes viitsinyt keksiä omaa feikkialoitusta, vaan on kopsannut "kysymyksensä" suoraan aivan toiselta keskustelupalstalta. Nyt on todella köyhää, todella köyhää... :D :D :D