Uppsalassa mellakoita

UppsalaankoLääkikseen

Tällänen juttu löyty iltalehden sivuilta. Pääsin Uppsalaan lääkikseen mut pistää miettimään onko sinne turvallista lähteä

"Uppsalassa levottomuuksia - yksi kuollut tulipalossa
Maanantai 18.7.2016 klo 11.34

Pelastuslaitos ei päässyt ajoissa paikalle alueen levottomuuksien vuoksi.

Yksi mies on kuollut Ruotsin Uppsalassa tulipalossa lauantaina. Viranomaiset eivät päässeet riittävän nopeasti paikalle, koska alueella oli voimakkaita levottomuuksia, kertoivat Ruotsin poliisi ja pelastuslaitos UNT:lle.

Tulipalosta kerrostalossa tehtiin hälytys kahden aikaan lauantain vastaisena yönä.

Uppsalassa on ollut useiden päivien ajan levottomuuksia, kertoo Expressen. Ihmiset ovat sytyttäneet useita tulipaloja ja heitelleet kiviä poliiseja kohti. Molotovin cocktail heitettiin myös linja-autoon.

Perjantai-iltana rauhattomuudet siirtyivät alueelle, jolla mies kuoli. Levottomuuksien vuoksi poliisin oli varmistettava pelastushenkilökunnan turvallinen pääsy palopaikalle ja pelastustoimet viivästyivät.

Tulipalon syttymisaika ja -syy eivät ole tiedossa.

Levottomuudet jatkuivat Uppsalassa myös sunnuntain vastaisena yönä, ja ainakin kuusi autoa sytytettiin tuleen. Pelastustoimi kertoi Expressenille, ettei se voinut työskennellä ilman poliisisaattuetta tietyissä kaupunginosissa.

- Gottsundassa on yhteiskunnallista levottomuutta, ja yksi asioista, joita tehdään, on autojen sytyttäminen tuleen, Torbjörn Karlsson poliisista sanoi.

Poliisi on UNT:n mukaan tunnistanut osan mellakoijista, joita on noin 30-50. He ovat poliisin mukaan 13-20-vuotiaita nuoria, jotka liikkuvat pienemmissä ryhmissä.

Lähteet: Expressen, UNT

NINA DALE
[email protected]"

Tossa linkki juttuun http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2016071821925696_ul.shtml

2

213

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suvaitsemattomasti

      Olisihan niitä keinoja rajoittaa tuollaista toimintaa, mutta siinä on se että silloin on kyse suvaitsemattomuudesta sitä kohtaan, että voisi vapaasti harjoittaa yhteiskunnalle tuhoisaa toimintaa.

    • dhfytyty

      Totta se on tosi vaarallista.
      Sinun kannattaa ehdottomasti muuttaa maalle, rakentaa varustus talon ympäri, ostaa vuosien ruokatarpeet ja agrikaatti turvaamaan sähkönsaanti.
      Lienee myös parasta, että varmuuden vuoksi laitat alumiinihatun päähäsi ja istut keskellä olohuoneen lattiaa kaukana kaikista esineistä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      128
      797
    2. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      81
      706
    3. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      56
      688
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      46
      583
    5. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      40
      577
    6. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      60
      552
    7. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      71
      526
    8. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      44
      517
    9. 26
      491
    10. Vaikea luottaa täysin

      Kun et oikeasti kerro mitään. Kaikki niin ympäripyöreää ja epämääräistä.
      Ikävä
      53
      473
    Aihe