KULKUSIRKAT

Maailma muuttuu ja kansainvaellus ei ole meidän ihmisten yksinoikeus. Heinäsirkkain tuhot tuntee Raamattukin.
Nyt mm.kulkusirkat ja agakonnat valloittaa maailmaa...
18144
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Suotuisa kesä sienille ja ötököille. Kantarellejä pärekorit täyteen oli pojallani ja 2 seurassaan olevilla tunnin poiminnan jälkeen.
Niinpä sitten ötököistä, juuri kuulin että lentomuurahaiset on vallanneet naapurin tontin kesänviettopaikassa Vantaanjoella. Yrittävät nyt estää niitä pesimästä sinne. Millähän sekin onnistuu?

Äänestä

Meidän artkisella alueellamme tulee säännöllisesti terminen talvi. Sen aikana lämpötila laskee alle 0 asteen.
Suomen etelässä terminen talvi kestää nelisen kuukautta, Lapissa puolisen vuotta.
Sitä aikana meillä kulkusirkat, ravut tai agakonnat eivät voi elää.

Äänestä
  • Eikä ruttoepidemiatkaan pitkän päälle meillä riehu. Vuosina 1918-1919 espanjantauti kyllä viihtyi.
    Tappoi maassamme n. 25.000 ihmistä. Traagisinta että kyseessä oikeasti oli ärhäkkä flunssa.
    https://fi.wikipedia.org/wiki/Espanjantauti

    Tautiin kuoli euroopassa yli 30 miljoonaa ihmistä.

    Äänestä

  • historiantuntemustasi!

    Suomalaisten joukossa olet siinä suhteessa kallis harvinaisuus, uniikki ihminen.

    Useimmat lähtevät vain elämään sokkopisteestä sokkona eteenpäin,

    tietämättä, miten tähän on tultu.

    Äänestä

Torakat maanvaiva edelleen, vai kuvittelenko vainen?

Äänestä
  • SATIAISET
    pesivät mielellään kosteassa tuoksuvassa tuuheikossa - voihan v-ttu.

    Äänestä

Muukalaiset
eivät ole olleet suosittuja koskaan Suomessa.
- Ruotsalaisia emme ole, venäläisiksi emme...
sanoi tunnettu suomalainen jo ammoin.

Äänestä
  • Voihan hokemia, kuinkahan paljon on naapurimaiden kansalaiset solmineet avioliittoja ja tuoneet uutta perimää kuvittelemiisi supisuomalaisiin. Ei me sentään olla enää jossakin aroilla pysytellyt eristysheimo, taikka lapin raukoilla perukoilla. Eikä pysytä luojan armosta,hymy.

    Äänestä

  • pika.chu kirjoitti:

    Voihan hokemia, kuinkahan paljon on naapurimaiden kansalaiset solmineet avioliittoja ja tuoneet uutta perimää kuvittelemiisi supisuomalaisiin. Ei me sentään olla enää jossakin aroilla pysytellyt eristysheimo, taikka lapin raukoilla perukoilla. Eikä pysytä luojan armosta,hymy.

    Ihailen niitä harvoja älypäitä, jotka ovat tutustuneet Suomen kansan historiaan!

    Suomalaisten joukossa hän on siinä suhteessa kallis harvinaisuus, uniikki ihminen.

    Useimmat lähtevät vain elämään sokkopisteestä sokkona eteenpäin,

    tietämättä, miten tähän on tultu.

    Äänestä

Hyvä että ,tuli se Turkin kahina --kuinka Barbaarit järjestelevät asioitaan sielä . Kas kun --ottaavat vielä kuolemantuomionkin -- mikä on vaan kaiken huippu -- Mutta ei sitä sivistys maaksi voi sanoa -- Ja kaikki kelpaa Euroopan unioniin !!
U.M

Äänestä

MUUTTAJAT
pitää Suomen ukkoutuvan kansan edelleen kasvussa.
L

Äänestä
  • Niinhän se on, ei pyöri pyörät itsestään, ja aina uusia innovaatioita voi syntyä erilaisten ihmisten kesken. Kaksi maahanmuuttajaa sukuun tulleita tunnen, toinen sijoittunut jo työelämään, toisen opiskellessa vielä.

    Äänestä

  • ASUNTOJEN HINNATKAAN
    eivät vähennä muuttohalukkuutta pääkaupunkiseudulle.

    Äänestä

Asumistuki on pirullinen keino pitää vuokrat huippukorkealla. Työttömät matut pitäisi asuttaa jonnekkin syrjäseuduille , jossa on tyhjiä halpoja asumtoja .

Äänestä
  • Njaa, työthän on keskittyneet etelään, joten paremmin tavoitettavissa ovat palautustakin ajatellen. Juuri hajaantuminen teille tietymättömille, saa helpommin aikaan rikollisuutta, matuissakin. Eihän ne suostu kylmässä vieraassa maassa tuupattavaksi mihin tahansa!

    Äänestä

Kotoutettavat on kotoutettava kunnolla yhteiskuntaan.

Äänestä

LORVIJAT
ovat useimmin omaa sakkia. Muuttajien työnsaantia tulisi helpottaa esteitä poistamalla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mentori-x kirjoitti:

Maailma muuttuu ja kansainvaellus ei ole meidän ihmisten yksinoikeus. Heinäsirkkain tuhot tuntee Raamattukin.
Nyt mm.kulkusirkat ja agakonnat valloittaa maailmaa...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu