Koitin kytkeä 5.1 AV viritinvahvarista subbarin niin että käytin tavallista streo vahvaria teholähteenä. Ei kuuluu mitään.
Eli voiko kotiteatterin sub liitttimestä(näyttäää RCAlta) viedä piuhan tavallisen vahvarin johonkin RCA inputtiin ja saada sitä kautta passiivi subin sykkimään?
Passiivisen subbarin käyttö norm virvahvarin kautta?
7
716
Vastaukset
- HarryX - Hififoorumi
Käytätkö haaroitettua rca-johtoa, elikkä toisessa päässä yksi Rca/toisessa kaksi Rca:ta? Tällöin pitäis ainakin pelittää... Onko sulla LFE(subikanava) kytketty vahvistimesta päälle vai onko se ohjattu pääkauttimille?
Hififoorumi:
http://hififoorumi.urli.net- TJ..
Ei se johdon haaroittaminen mitään auta ellei sitten perässä satu olemaan kahta subia (tai kaksikelainen subi). Jos meinaat ajaa yhdellä vahvistimella yhtä subia niin joko käytetään ainoastaan toista kanavaa tai sitten vaiheenkääntöä ennen vahvistinta.
LFE on toki hyvä kytkeä päälle, kuuluu paremmin.... - HarryX - Hififoorumi
TJ.. kirjoitti:
Ei se johdon haaroittaminen mitään auta ellei sitten perässä satu olemaan kahta subia (tai kaksikelainen subi). Jos meinaat ajaa yhdellä vahvistimella yhtä subia niin joko käytetään ainoastaan toista kanavaa tai sitten vaiheenkääntöä ennen vahvistinta.
LFE on toki hyvä kytkeä päälle, kuuluu paremmin....Juu eipä niin... :D Meni ihan sekasin jo ite, jos haluais aktiivisubille stero ulostulosta signaalin niin sillon tarvittas haaroitinta jos subinvahvistimessa on vain yksi rca-paikka, niin tämäkin vain silloin jos on yksi subi käytössä... :)
- aloottelija
HarryX - Hififoorumi kirjoitti:
Juu eipä niin... :D Meni ihan sekasin jo ite, jos haluais aktiivisubille stero ulostulosta signaalin niin sillon tarvittas haaroitinta jos subinvahvistimessa on vain yksi rca-paikka, niin tämäkin vain silloin jos on yksi subi käytössä... :)
Nyt toimii. Hankin haaroitetun rca:n ja vaivasin päätäni muutenkin ja jälkeen päin huomasin että se alunperin käyttämäni rca johto oli poikki!
Oli joskus kait jäänyt takaluukun saranan väliin tms.. Kyllä sitä joskus markan vika juoksuttaa..No oppipahan tästäkin jotain. Tarkasta ensin liitokset ja johdot!
Kiitos kuitenkin kaikille avusta.
- tietämätön
soiko 1800w subbari normissa kotitetterissa ihan suoraan liitetty sähkö johdoilla hyvin
- tietämätön
siis ilman vahvistinta !
- nimbussi
tietämätön kirjoitti:
siis ilman vahvistinta !
Kaikki kauittimet tarvitsevat vahvistimen. Palaa ja hajoaa, jos pistorasiasta vedät suoraan johdot.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on626755- 666618
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1445404Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist504433En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛204069Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53600- 373138
- 283063
Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris692720Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....
Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta362223