100e budjetti kone?

hei! osaako kukaan neuvoa mistä sais 100 e koneen joka pyörittäs ainakin cs go 80-150 fps täysillä graffoilla. vai saako 100 eurolla ostettua osia jotta saisi tuollaisen koneen?
4232
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Hei!
Pelikoneasioissa suosittelen ottamaan yhteyttä MuroBBS:n harrastelijoihin ja ammattilaisiin, he tietävät mitä kannattaa ostaa milläkin budjetilla. Tässä linkki ketjuun: Murokone = apua osien valitsemiseen (päivitetty 29.6.2012). He valitsevat sinulle sopivimmat osat ja valitsemalla ostoskoriin kasauspalvelun ja tarvittaessa myös käyttöjärjestelmän asennuksen saat valmiiksi kasattuja markettikoneita (HP, Lenovo, Acer, Jimm's/Verkkokauppa.com/Systemastore/Hardwarium valmiskoneet jne.)

Jos päätät kasata itse ja asentaa Windowsin itse, lue:

Tarvittaessa koneen voi myös kasata ja asentaa Windowsin itse (helppoa) seuraamalla emolevyn ja kotelon manuaalin ohjeita sekä katsomalla ohjevideoita YouTubesta, kuten esimerkiksi: How to Build a Gaming PC! (2016). Myös Neweggin tekemä yksityiskohtainen tutoriaalisarja on hyvä: Osa 1, Osa 2. Suosittelen katsomaan nuo yhdessä jo ennen PC:n kasausta. Jos kasaamisessa tai käyttöjärjestelmän asennuksessa tulee ongelmia, voi apua kysyä täältä: MuroBBS Tietokoneongelmat.

Pääosin sanoisin kuitenkin että Windowsin asennus on nykyään todella helppoa seuraava-painikkeen kliksauttelua ja itse kasauskin on suht samanlaista kuin Lego-palikoiden kasaaminen. Ainoat tarvittavat työkalut ovat: ristipääruuvimeisseli, USB-tikku käyttöjärjestelmän asennusta varten ja tilava alue kasata kone. Käyttöjärjestelmän (Windows 10) voi ostaa halvalla joko g2a.com tai kinguin.net -nettikaupoista.

Äänestä
  • Hei budjetti oli 100 €. Ainoa mahdollisuus on siis katsella käytetyistä – joko osina tai valmis käytetty paketti – vaikkapa juuri tuolta Murosta. Ainakin parempia sieltä saa edullisemmin kuin jostain huuto.netistä. Laittaa vaikka ostopuolelle ilmoituksen ja kertoo kriteerit.

    Äänestä

Otat pahvisen tyhjän kahvikupin ja menet kerjäämään 200 euroa ainakin lisää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


100eKONE kirjoitti:

hei! osaako kukaan neuvoa mistä sais 100 e koneen joka pyörittäs ainakin cs go 80-150 fps täysillä graffoilla. vai saako 100 eurolla ostettua osia jotta saisi tuollaisen koneen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu