on yrittänyt saada henkilön uhkaamaan terveyttäni, jopa henkeäni. Miksi te uskotte sen höpinöitä? Koirat ovat kusessa ja paskassa.
Porvoon Lehtonen
6
406
Vastaukset
- koirientehtailijoita
varmaan ovat. Ainaski sukusiitosprosentti aika korkea ja useasti tulee pentuja. Kallis hintakin on nykyään kultaisilla. En maksaisi tästä rodusta 1000 euroa enempää, varsinkaan, kun pennun kaikki lonkkakuvaukset jää vielä ostajan maksettaviksi. Rahaa yritetään liikaa koirilla tehdä tänä päivänä. Minusta rotukoira saa maksaa korkeintaan 800-1000 euroa.
- KoirienKasvattajat
koittavat ylläpitää näitä kalliita omakotitalojaan koiria myymällä. Koirakaupasta koitetaan jo tehdä se pääelinkeino ja pyydellään sikamaisia 1300 euron hintoja pennuista. Normaalilla ihmisellä ole varaa maksaa koirasta tuommoisia hintoja ja rokotukset ja muut hommelit vielä päälle.
- pennunomistaja
Olen käsittääkseni suhteellisen normaali jos ei ota huomioon pieniä omituisuuksia :))
Kyllä se on niin, jos pennusta ei pysty maksamaan tuota 1300 hintaa ja muista roduista vielä korkeampaa ,kannattaa jättää koira hankkimatta.
Hinta on todella pieni kun ottaa huomioon rokotukset,Pevisa kuvaukset,ruoka,eläinlääkäri kustannukset( kaikki ne yllättävät kuvaukset,leikkaukset ),vakuutus, näyttelyt ja muut harrastukset.
Koiran omistaminen on vastuullista puuhaa.
Kasvattajiin ja heidän olosuhteisiin en voi ottaa kantaa.On vain kokemusta yhdestä ja sain häneltä arvokkaita neuvoja.Ja on erittäin tarkka kenelle antaa pentujansa.
Muistakaa ,että on olemassa myös aikuisia koiria jotka tarvitsevat kotia. - OnPaljon
yksinäisiä ihmisiä, jotka kaipaisivat koirasta seuraa ja ulkoilukaveria. Eivät kaikki halua käyttää koiraa näyttelyissä, kaikenlaisissa harrastuksissa ja tietysti pitää tarvittaessa olla rahaa koiran perusterveyden hoitoon. Nuo vakuutukset ovat vapaaehtoisia ja myös noi kaikki kuvaukset. Jos koira otetaan pelkäksi kotikoiraksi ja seuraksi, eikä sitä ole tarkoitus käyttää jalostukseen, niin tuollaisten kuvausten pitäisi olla vapaa ehtoisia.
Nykyinen koirani on jo 9 vuotias (ei kultainen) vieläkin täysin hyvässä kunnossa ja liikunnallinen. Ei ole ollut vakuutuksia, ei harrastuksia, ei näyttelytitteleitä ja ruokakin ostettu marketin hyllystä (kuivaruoka, koiranmakkara). Eläinlääkärissä on käyty vain rokotuksissa ja yhden kerran hammaskiven poistossa. Muuten on pysynyt terveenä. Ja olen mielestäni huolehtinut koirastani, vaikka rahaa ei kauheasti ole. - Anonyymi
Minulla on toisen rotuinen koira, josta maksoin 1400€ eli ei nyt niin erityisen kalliita koiria ole. Jos ei ole varaa maksaa koiran hintaa, ei ole järkeä koiraa ottaa. Pelkkä pennun/koiran hinta ei ole ainut koirasta tuleva kulu. Varsinkin ensimmäisenä vuonna tulee paljon kuluja rokotuksista, vakuutuksista, madotuksista, tarvikkeista, ruuista, nameista yms. Toki ne aina maksavat, mutta myöhemmin esimerkiksi rokotuksia on harvemmin. Eli muistakaa pennun ottajat ettei koirassa maksa ainoastaan ostohinta vaan myös kaikki muu. Toki esimerkiksi passi on elinikäinen ja se on mielestäni hyvä olla koiralla vaikka ei erityistä suunnitelmaa olisikaan useasti ulkomailla käydä. Toki sitten täytyy muistaa voimassa olevat rokotukset, madotukset ja muut vastaavat. :)
- Anonyymi
Tuo tyyppi on narsisti ja sosiopaatti. Mats Dumel rikolliseksi todettu, haastatteli tätä Lehtosta TV:ssä. Molemmat täysiä epärehellisiä tyyppejä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain607502Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1232936- 1421776
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651649Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1151458Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1671404- 1311153
- 76849
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47802- 52745