luotettava

matkakaveri

Niin.. olen hankkimassa opiskelija tyttärelleni tietokonetta..olisko tuo Suomi24 sivulla HobbyHallin mainostama HP Pavilion Ze 4952EA kannattavasta vastinetta tonnille euroja.
Ei pelaaja.. pääosin hyötykäyttöön ja nettiin..ja toivomus olis kannettavasta koneesta.
Täällä varmaan on asiantuntioita..mitä mieltä?
Kiitos..

6

313

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei ole
    • Repe Ruutikallo

      Jos tyttäresi haluaa viritellä kaiken maailman virustorjuntoja, kuluttaa tuntitolkulla aikaa niihin ja ottaa ison riskin että kone saastuu ja lakkaa sen takia toimimasta, mikä ettei.

      Jos taas tosiaan enemmän kiinnostaa surffailu ja hyötykäyttö kuten kerrot, Applen iBook on ainoa virukseton vaihtoehto halvassa luokassa. Ikävää että se turvallinen valinnanvara on siinä, toivoisin itsekin sen laajemmaksi, mutta hyvä kun edes tuo on tarjolla. Se on todella hieno kone hintaisekseen (1029 €), ei tietenkään täydellinen, mutta hieno.

      iBookia ovat kehuneet luokkansa parhaaksi mm. Tekniikan Maailma, Mikrobitti ja Helsingin Sanomat, joten näyttöä on.

      • heh heh

        Sinä se vaan jaksat jatkuvasti vouhkata Macista.

        Microsoftin käyttöjärjestelmää käyttää yli 90% kaikista maailman tietokoneen käyttäjistä.


      • Repe Ruutikallo
        heh heh kirjoitti:

        Sinä se vaan jaksat jatkuvasti vouhkata Macista.

        Microsoftin käyttöjärjestelmää käyttää yli 90% kaikista maailman tietokoneen käyttäjistä.

        jotakin aiheeseen liittyvää asiaakin? Tyypillistä M$-fanaatikoille, että ei ollut – nytkään.

        On oikein mukavaa, että Microsoftin käyttöjärjestelmien käyttäjämäärä on hiljalleen vähenemään päin. Tänä vuonna myydään kuutisen miljoonaa Macia, ja parhaat Linuxit ovat jo niin hyviä, että nekin yleistyvät työpöytäkäytössä. Elämme kiihoittavia aikoja, mutta sun junas meni jo.

        Ei se Windows toiminut edes Gatesilla CEO:ssa, äijä teki itsestään maailmanlaajuisesti naurettavan. Ja Mikki leikkasi kiireesti pois tapahtuman videosta sen kun Billy turhaan koetti paukuttaa kaukosäädintään, vaikka Windows oli jo kuolonhorteessa.


      • jason-blue
        heh heh kirjoitti:

        Sinä se vaan jaksat jatkuvasti vouhkata Macista.

        Microsoftin käyttöjärjestelmää käyttää yli 90% kaikista maailman tietokoneen käyttäjistä.

        Ja näistä 90% on idiootteja... ;) itseni mukaan lukien, no enpä ole kauaa, Win XP Home on viimeinen mikki-käyttis jonka ostin.

        90% käyttää... ne käyttää just sitä mitä kodinkone liike myy ja kumpi niitä myyjiä kiinnostaa, asiakas vai sen rahat?

        "You can fool some people some time, but you can't fool all the people all the time."

        - Peter Tosh


      • Karmawhore

        Täältä toinen ääni Applen tuotteille. iBook on varsin mainio vekotin, eivätkä virukset, madot ynnä muut riesat vaivaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      404
      1585
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      808
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      38
      747
    4. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      29
      704
    5. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      54
      669
    6. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      44
      635
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      417
      634
    8. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      553
    9. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      88
      527
    10. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      21
      484
    Aihe