Mitä mieltä olette opiskelijan asemasta tämän hetken yhteiskunnassa..?? Saako tarpeeksi tukia.. mitä vois tehdä paremmin jne... ??
Kertokaa
---
12556
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Tulorajaa saisi nostaa ja paljon! Eihän tolla 9090e kunnolla pysty elämään. Mun mielestä ehto pitäs olla et saa opintonsa suoritettua määräajassa tai että joka lukuvuosi katsottaisiin että riittävät opintoviikot on tullu täyteen esim. 40ov/vuosi ja siitä hyvästä sais sitten ansaita vaikka 20000e vuodessa!
Samoilla linjoilla. Tuon 9000e jälkeen menee jokaisesta 1000 eurosta 300 verottajalle ja yli 400Kelalle. Joskus aikanaan saanut tienata niinä kuukausina jolloin ei opiskele rajattomasti sekin olisi parempi. Teollisuuden puolella kun on mahdollisuudet 17000 euroon pelkän kesäloman aikana. Laskettiin kaverin kanssa joka oli kuukauden vähemmän hommissa että käteen jäi saman verran. Jäävuoren huippu on tulojen vaikutus puolison tukiin. Menettää enemmän kuin tienaa. Ei oikeen kannusta työn tekoon.
Siis mitä? Jos olen koulussa kirjoilla läsnäolevana opiskelijana elokuuhun saakka (jolloin muuttuu poissaolevaksi opiskelijaksi), mutta en saa opintotukea, niin joudunko maksamaan valtaisia veroja mahdollisen työn palkasta?
Tukipoertaiden vuoksi voi laskea 9000e jälkeen menettävänsä aina 1000 tienatessaan 1kk opintotuen ja asumislisän. Lisäksi tästä 1000 eurosta maksaa normaalit tuloverot jne. Jos asuu avoliitossa/naimisissa muistaakseni yli 15000e jälkeen alkaa puolisolta meneen asumistuet.
Pitäisikö minun irtisanoa itseni opiskelupaikastani tätä välttääkseni?
sehän on selvä, koska nykyisillä ei elä, mutta se voisi olla opintosuorituksiin sidottu ja jos suorituksia ei tipu ollenkaan, niin monoa opinahjosta..
Mielestäni opintotuella kyllä pärjää ihan hyvin, kunhan opiskelija-alennusta junamatkoista nostettaisiin reippaasti. Tuo nykyinen 50 prosenttiakin on ihan liikaa. Samoin asumistuen kattoa voisi nostaa.
Ei sen tuen ole tarkoituskaan riittää baariryyppäilyihin ja ties mihin. Ei se ole valtion asia. Ne rahat tulee hankkia itse.
Niin ja piti vielä sanoa että mielestäni on erinomaista että opiskeluoikeus ei ole aikarajoitettu. Sallii välivuosien pitämisen, samanaikaisen työskentelyn yms. jos niin haluaa. Opintotuen edellytyksenä kuitenkin on ja tuleekin olla vaaditulla tahdilla opinnoissa eteneminen.
Yhtään lisää piiskalla hakkausta ei kaivata; "potkut tulee koulusta jos ei ala noppia tippua!" :E
Taidan olla opiskelijoiden valtaosan mielipidettä vastaan tässä asiassa, mutta minusta opintotuki on varsin riittävää, jahka asumislisän korotus tulee ensi marraskuussa voimaan. Asuminen on varmasti yksittäisesti suurin kallistunein opiskelijan menoerä sitten 90-luvun alun, jolloin tukia viimeksi tarkistettiin. Elinkustannusten kallistumisen voisi huomioida kuitenkin sitomalla tuki elintasoindeksiin.
Pienihän se käteen jäävä raha on, kun opintotuella vuokran ensin maksaa, mutta pitäisikö kaikki ylipäätään saadakaan? Minkälaiseen elämään liian löysä opintotukisysteemi nuoret opiskelijat valmistaisi, jos kaikki olisi koko ajan hopeatarjottimella tarjolla?
Suurimmalla osalla on mahdollisuus lisätuloihinkin, joko opintolainan tai töiden muodossa. Tai sitten Pappa betalar. Äärimmäisessä hädässä Sossukin laahustaa apuun.
Minulla on korkeakouluopinnot kohta loppusuoralla, vuokraan menee 320€ kuussa, 84€ jää käteen. En ole ottanut opintolainaa, töitä olen tehnyt kesäisin ja tarpeen mukaan. Opiskeluja se on hidastanut jonkin verran, mutta nälkää ei ole tarvinnut nähdä. Olen kuitenkin jossain määrin oppinut että kun opiskelusta ja kämpästä ei tarvitse itse maksaa, niin tuki on varsin riittävää. Myös rahan arvon oppii paremmin, säästäväisyys kunniaan!(?)
Kyllä ne tuet ovat ihan riittävät, mutta se tuloraja on aivan liian alhainen!!! Sehän on vain ahkeruuden merkki jos saa opintonsa normiajassa suoritettua ja ehtii vielä töissä huhkia sen päälle.
Mielestäni opintotuki on aivan riittävä, ja itse en tarvitse myöskään yhtään enempää asumislisää, koska vuokra on reilu 200e. Mutta tulorajat voisivat olla hieman suuremmat, koska en ymmärrä miksi ahkeraa ja yritteliästä rangaistaan.
Mutta yksi asia vielä mihin pitäisi saada suuri muutos. Jos olet esimerkiksi 19-vuotias, käyt lukiota, asut yksin, vanhempasi eivät avusta. Niin kelasta et välttämättä saa kuin asumislisän. Milläs elät? Ei sillä pelkällä opintolainallakaan koko vuotta elele. Sossusta et välttämättä saa mitään. Mielestäni tämä on opintotuen suurin ongelma. Monet lopettavat lukion/ammattikoulun kesken tuolloin, koska ei vain ole varaa käydä koulua. Sitten aletaan joko tekemään töitä tai aletaan työttömäksi, jolloin rahaa alkaa virtaamaan.
Opiskelijat haluaa elämässään olla muutakin kun pummeja, ne yrittää eteenpäin. Kuitenkin tuntuu, että sitä ei arvosteta. Opiskelija saa huomattavsti vähemmän rahaa, kuin esim. kotona kaljaa kittaava juoppo. Ja kun joskus mullekin on tullut tiukkaa, niin olen tietysti mennyt sossuun. Sieltä ei meinaa tippua senttiäkään jos et ryömi niiden edessä, tuntuu että se raha olis niiden ämmien omasta pussista pois. Rakas ystäväni, jota ei kiinnosta muu kuin viinaa ja pillerit, saa noin 200 euroa enemmän kuukaudessa kuin minä ja aviomieheni yhteensä....
Jossain on vikaa mutta missä?