VARO MAANTIEROSVOJA

AUTOBANDITS

Autotoday

Yle on julkaissut jutun varoittavan jutun maantierosvoista. Se on juttu, jonka jokaisen autoilijan kannattaa lukea, ajoipa kotimaassa tai ulkomailla.

Jutun mukaan maantierosvojen nykyisin käyttämä kikka on luottamuksen herättäminen. Varkaat esiintyvät mielellään poliiseina, tiepalvelumiehinä tai hinausauton kuljettajina. Usein kaikki alkaa puhjenneesta renkaasta, todetaan Ylen jutussa.

Jutun mukaan Unkarissa ja Serbiassa on nähty tiepalveluautoja, joissa on Saksan autoliitto ADAC:n tunnukset. ADAC varoittaa kuitenkin, että sillä ei ole näissä maissa omia autoja.

Keskusrikospoliisi muistuttaa jutussa, että suomalaiset ovat erittäin otollisia kohteita maantierosvoille. Suomalaiset eivät ole kotimaassaan tottuneet varkauksiin ja tulevat ulkomailla täysin yllätetyiksi.

Ylen jutun mukaan tyypillinen tilanne esimerkiksi eteläeurooppalaisella maantiellä voi mennä niin, että turistin matkailuautosta tyhjenee yllättäen rengas. Auton pysäyttämisen jälkeen paikalle saapuu hinausauto tai tiepalvelutunnuksilla varustettu auttaja. Renkaanvaihdon kanssa auttava ystävällinen henkilö ei välttämättä halua edes maksua.

Matka jatkuu, eikä autoilija aina heti edes huomaa, että autosta on viety reppuja tai muuta tavaraa, varoitetaan jutussa.

Juttu on hyvin perusteellinen opas autoilijalle. Jutun lopussa varoitetaan muun muassa uudesta jarrukikasta: Usein se tehdään, niin, että skootteristi kiilaa tai jopa kaatuu auton eteen, jolloin kuljettaja jarruttaa voimakkaasti. Samalla toisen skootterin matkustaja avaa auton ovet ja varastaa esimerkiksi käsilaukun.

Kikka perustuu siihen, että nykyaikainen auto valmistautuu rajussa jarrutuksessa mahdolliseen törmäykseen avaamalla lukituksen, todetaan jutussa.

Lue myös nämä aikaisemmat varoitukset

Varoitus poliisilta: Ulkomaalaiset pysäyttelevät nyt autoja

Poliisi: Soita heti 112, kun autoasi pysäytetään

Poliisi julkaisi listan yleisimmistä huijauksista: ”Arvotavaroista kiinni tukevalla otteella”

Hätävilkut päälle – näin myydään nyt rihkamakoruja

2

970

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      71
      9635
    2. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      138
      8588
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      105
      6739
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      194
      5130
    5. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      173
      4879
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      104
      3643
    7. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      170
      2531
    8. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      70
      2456
    9. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      164
      2363
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      58
      2192
    Aihe