Autotoday
Yle on julkaissut jutun varoittavan jutun maantierosvoista. Se on juttu, jonka jokaisen autoilijan kannattaa lukea, ajoipa kotimaassa tai ulkomailla.
Jutun mukaan maantierosvojen nykyisin käyttämä kikka on luottamuksen herättäminen. Varkaat esiintyvät mielellään poliiseina, tiepalvelumiehinä tai hinausauton kuljettajina. Usein kaikki alkaa puhjenneesta renkaasta, todetaan Ylen jutussa.
Jutun mukaan Unkarissa ja Serbiassa on nähty tiepalveluautoja, joissa on Saksan autoliitto ADAC:n tunnukset. ADAC varoittaa kuitenkin, että sillä ei ole näissä maissa omia autoja.
Keskusrikospoliisi muistuttaa jutussa, että suomalaiset ovat erittäin otollisia kohteita maantierosvoille. Suomalaiset eivät ole kotimaassaan tottuneet varkauksiin ja tulevat ulkomailla täysin yllätetyiksi.
Ylen jutun mukaan tyypillinen tilanne esimerkiksi eteläeurooppalaisella maantiellä voi mennä niin, että turistin matkailuautosta tyhjenee yllättäen rengas. Auton pysäyttämisen jälkeen paikalle saapuu hinausauto tai tiepalvelutunnuksilla varustettu auttaja. Renkaanvaihdon kanssa auttava ystävällinen henkilö ei välttämättä halua edes maksua.
Matka jatkuu, eikä autoilija aina heti edes huomaa, että autosta on viety reppuja tai muuta tavaraa, varoitetaan jutussa.
Juttu on hyvin perusteellinen opas autoilijalle. Jutun lopussa varoitetaan muun muassa uudesta jarrukikasta: Usein se tehdään, niin, että skootteristi kiilaa tai jopa kaatuu auton eteen, jolloin kuljettaja jarruttaa voimakkaasti. Samalla toisen skootterin matkustaja avaa auton ovet ja varastaa esimerkiksi käsilaukun.
Kikka perustuu siihen, että nykyaikainen auto valmistautuu rajussa jarrutuksessa mahdolliseen törmäykseen avaamalla lukituksen, todetaan jutussa.
Lue myös nämä aikaisemmat varoitukset
Varoitus poliisilta: Ulkomaalaiset pysäyttelevät nyt autoja
Poliisi: Soita heti 112, kun autoasi pysäytetään
Poliisi julkaisi listan yleisimmistä huijauksista: ”Arvotavaroista kiinni tukevalla otteella”
Hätävilkut päälle – näin myydään nyt rihkamakoruja
VARO MAANTIEROSVOJA
AUTOBANDITS
2
988
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3432799SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis652266Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781939Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis651581- 1401522
- 691119
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021019Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön255936Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li7918- 39800