VARO MAANTIEROSVOJA

Autotoday

Yle on julkaissut jutun varoittavan jutun maantierosvoista. Se on juttu, jonka jokaisen autoilijan kannattaa lukea, ajoipa kotimaassa tai ulkomailla.

Jutun mukaan maantierosvojen nykyisin käyttämä kikka on luottamuksen herättäminen. Varkaat esiintyvät mielellään poliiseina, tiepalvelumiehinä tai hinausauton kuljettajina. Usein kaikki alkaa puhjenneesta renkaasta, todetaan Ylen jutussa.

Jutun mukaan Unkarissa ja Serbiassa on nähty tiepalveluautoja, joissa on Saksan autoliitto ADAC:n tunnukset. ADAC varoittaa kuitenkin, että sillä ei ole näissä maissa omia autoja.

Keskusrikospoliisi muistuttaa jutussa, että suomalaiset ovat erittäin otollisia kohteita maantierosvoille. Suomalaiset eivät ole kotimaassaan tottuneet varkauksiin ja tulevat ulkomailla täysin yllätetyiksi.

Ylen jutun mukaan tyypillinen tilanne esimerkiksi eteläeurooppalaisella maantiellä voi mennä niin, että turistin matkailuautosta tyhjenee yllättäen rengas. Auton pysäyttämisen jälkeen paikalle saapuu hinausauto tai tiepalvelutunnuksilla varustettu auttaja. Renkaanvaihdon kanssa auttava ystävällinen henkilö ei välttämättä halua edes maksua.

Matka jatkuu, eikä autoilija aina heti edes huomaa, että autosta on viety reppuja tai muuta tavaraa, varoitetaan jutussa.

Juttu on hyvin perusteellinen opas autoilijalle. Jutun lopussa varoitetaan muun muassa uudesta jarrukikasta: Usein se tehdään, niin, että skootteristi kiilaa tai jopa kaatuu auton eteen, jolloin kuljettaja jarruttaa voimakkaasti. Samalla toisen skootterin matkustaja avaa auton ovet ja varastaa esimerkiksi käsilaukun.

Kikka perustuu siihen, että nykyaikainen auto valmistautuu rajussa jarrutuksessa mahdolliseen törmäykseen avaamalla lukituksen, todetaan jutussa.

Lue myös nämä aikaisemmat varoitukset

Varoitus poliisilta: Ulkomaalaiset pysäyttelevät nyt autoja

Poliisi: Soita heti 112, kun autoasi pysäytetään

Poliisi julkaisi listan yleisimmistä huijauksista: ”Arvotavaroista kiinni tukevalla otteella”

Hätävilkut päälle – näin myydään nyt rihkamakoruja

9

448

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kseno

      Taisit kopioida samat tekstit useamman maan palstoille. Oletko törmännyt tähän ilmiöön Puolassakin? Oletko edes Puolassa käynyt? Itselläni on paljon yhteyksiä siihen maahan - ei tietoa. Tavanomaisista autovarkauksista olen kyllä kuullut, mutta mainitsemasi toimintatavat eivät sinne tietääkseni juurtuneet.

      • komments

        kerta se on aina ensimmäinen...


      • caravaners

        90 luvulla näitä juttuja oli paljon puolassakin.....jos on kaiken nähnyt ja kokenut
        suomalaistenkin olisi jo luovuttava naiviudesta ja ymmärrettävä että kansainväliset liigat liikkuvat rajojen yli
        romanialaiset ovat jo suomessa....ja liettualaiset vähän kauemmin temppujaan tekemässä
        puola ei ole mikään poikkeus....


    • EiNäin89

      En ymmärrä tätä pelottelukampanjaa. Olen autoillut Puolassa viime vuosina paljonkin, enkä ole kokenut edelläkuvattuja ilmiöitä. Oliko Autoliiton sivuilla tai kirjassa vielä muutama vuosi sitten varoitus että Puolassa tulisi välttää pimeään aikaan ajamista- (maantierosvot). Turvallinen maa on ajella.-Jos ei lasketa liikennekulttuuria.

    • MoniOnKottiisaKuollu

      naurettavaa pelleilyä laittaa tuollaisia tietoja Puola osioon. hah

    • JosVaikeeta

      Joo, kyllä Puolassa on niiiin vaarallista. Hui kauhistus. Ei yöllä ajoa suositella. Hahaaa. maantierosvoja... pysykää suomessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      79
      4274
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      49
      3603
    3. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      51
      2521
    4. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      344
      2031
    5. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      140
      1779
    6. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1705
    7. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      13
      1511
    8. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      27
      1477
    9. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      12
      1319
    10. Olet huippunainen

      Ja onneksi tiedät sen itsekin.
      Ikävä
      46
      1253
    Aihe