Ajattelin kysästä tälläista, kun itellä ei näistä kaneista ole sen tarkempaa tietoa. Pystyykö uros kanin leikkauttamaan? Se, kun on jo yhdet pennut tehnyt ja lisää ei enää haluta. Oisko hinnasta jollain n. arviota?
Pupujussit
Nöpö
3156
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kyllä pystyy.Omanikin on vastikään leikattu.Hinnat vaihtelevat paikkakunnasta riippuen.Täällä pohjoispohjanmaalla pienehköllä paikkakunnalla maksoi 65 euroa.Kysyppäs tarkemmin paikkakuntasi eläinlääkäriltä.
Tietystihän poikakanin voi leikkauttaa ihan vaan eläinlääkärillä. Itse en ole kaneja leikkauttanut lääkärillä(koska ne on kummatkin tyttöjä). Eläinlääkäriltä voi varmaan ensin kysyä hinnasta ennen minkäänlaista toimenpidettä.
Kastrointi maksaa 30-80 € paikkakunnasta ja eläinlääkäristä riippuen. Kannattaa kuitenkin varmistaa, että eläinlääkäri on ennenkin suorittanut operaatioita.
Kastroinnin jälkeen poikaa täytyy pitää vielä 4 viikkoa erillään tytöstä (=varoaika), ettei vahinkovauvoja tule.