Kertakorotus työkyvyttömyyseläkkeeseen?

Lotharvonkuntzari

Tuleeko kertakorotus viiden vuoden jälkeen ja lasketaanko siihen kuntoutustuen aikakin mukaan? Meneekö nollille, jos kuntoutustuki katkeaa vaikka muutamaksi päiväksikin (ruuhkat/hylky), mutta jatkuisi sen jälkeen samanlaisena? Ei sillä, että se hirveän suuri raha olisi, mutta joka euro ihan hyvä, koska siinäpä ne korotukset sitten onkin.

11

2286

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jkjfklasjfk

      Kuntoutustuki lasketaan mukaan. Ei mene nollille. Tulee vain työeläkkeeseen.

    • suhush

      Tulee myös työkyvyttömyyseläkkeeseen. Tarkkuutta.

      • gljkkljlk

        Älä puhu aiheesta mistä et mitään ymmärrä.
        Työkyvyttömyyseläkkeeseen ainoastaan tulee kertakorotus ja työkyvyttömyyseläke koostuu työeläkkeestä ja sen jäädessä pieneksi sitä täydentää kansaneläke ja joissain tapauksissa myös takuueläke. Ainoa eläkkeen osa, johon kertakorotus kohdistuu on työeläke, työelämässä ansaittu eläkkeen osa.
        Tarkkuutta my ass...


    • jkll

      Kertakorotus tuli muistaakseni tiettynä vuonna syntyneille, ei kaikille.

      • nmnnjjkjkjk

        Aina voit halutessasi asiat netistä tarkistaa. On turhaa kirjoittaa tällaista kommenttia, kun joku haluaa tietoa asiasta, ei mitään epämääräistä virheellistä kuvitelmaa.

        Sulle tiedoksi, että työkyvyttömyyseläkkeen alkaessa 50 ikävuoden täyttämisen jälkeen ei kertakorotusta jää maksettavaksi. Ikävuosina 24-49 tapahtuneet eläköitymiset johtavat kertakorotuksen suorittamiseen.


      • fplflflfplp
        nmnnjjkjkjk kirjoitti:

        Aina voit halutessasi asiat netistä tarkistaa. On turhaa kirjoittaa tällaista kommenttia, kun joku haluaa tietoa asiasta, ei mitään epämääräistä virheellistä kuvitelmaa.

        Sulle tiedoksi, että työkyvyttömyyseläkkeen alkaessa 50 ikävuoden täyttämisen jälkeen ei kertakorotusta jää maksettavaksi. Ikävuosina 24-49 tapahtuneet eläköitymiset johtavat kertakorotuksen suorittamiseen.

        Kiitos, tätä minä hain ja noinhan se olikin. T: Ketjun aloittaja.


    • fhgjh

      ertakorotus

      Korotus, joka maksetaan alle 50-vuotiaana työkyvyttömäksi tulleen työkyvyttömyyseläkkeeseen, kun eläke on jatkunut yhtäjaksoisesti viisi vuotta.

      Kertakorotus maksettiin ensimmäisen kerran vuonna 2010. Tuolloin se maksettiin niille alle 50-vuotiaina työkykynsä menettäneille, joiden työkyvyttömyyseläke oli alkanut vuonna 2005 tai aiemmin.

      Mitä nuorempana työkyvyttömyys on alkanut, sitä suuremman korotuksen saa. Korotusta ei makseta yli 55-vuotiaille.

    • oikeinko

      Saiko sen myös silloin, jos jäi v. 1994 pysyvälle työkyvyttömyyseläkkeelle alle viisikymmpisenä ????? Oliko ainoa ehto, että alle viisikymppisenä, ei siis se minä vuonna ????

      • klklklklk

        Tuli voimaan 2010, sillon maksettiin niille, jotka olivat eläköityneet vuonna 2005.


    • Niinse

      Nousee sen vuoden tammikuussa jolloin eläköitynyt täyttää sinä vuonna 50. Pitää olla takana 5 vuotta eläköitymistä.

      • 54675465464

        Eipä voisi olla sekavammin kirjoitettu. Kysymykseen on yllä jo vastattu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      42
      2247
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      52
      1816
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      135
      1764
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1376
    5. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      54
      1100
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      1018
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      62
      979
    8. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      20
      936
    9. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      847
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      102
      831
    Aihe