Kokemuksia Wacomin intuos draw/comic?

HelpMi

Nyt on alkanu kiinnostaa uuden piirtopöydän osto vanhan pätkivän trustin halppiksen tilalle. Harkinnassa on ollu wacomin intuos draw ja intuos comic.
Oon aika aloittelija piirtiksien kanssa, mut hiirellä ja trustilla on tullu vähän piirreltyä gimpiin, eli laite ihan harraste käyttöön.

Mietityttää, että onko noissa hyvä tuntuma piirtää (tuntuuko pohja ns. liitutaululle tms) Kysyisin myös onko kukaan näitä omistanut ja millaisia kokemuksia? Kumpi olisi parempi? Vai suosittelisitko jotain muuta merkkiä?
Kiitos vastauksista, nitä tarvittais! :)

2

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vinkkinen88982

      Wacom varmaan ainoa mitä kannattaa harkita ja jos mitään kallista valmisohjelmaa ei käytä niin tuskin kannattaa hankkia mitään kallista wacom versiotakaan, jota gimp ei kuitenkaan tue kuin perustasolla. Mulla on Bamboo versio ja olen tyytyväinen siihen.

    • HelpMi

      Ostin sitten Wacom intuos Artin (ei eroa intuos drawista tai comicista muuten kuin mukana tulevalla piirto-ohjelmalla) kokoa M ja olen ollut hurjan tyytyväinen. Tuntuu kuin aidolle paperille piirtäis. Hintaa laitoksella oli 200€ ja sopii oikein hyvin alottelijalle ku kokeneellekki.

      Laitteessa on lisäksi intuos Drawista eroten takana nappi jota painaessa alusta reagoi ihokosketukseen. Näin voit siis liikutella ja zoomailla työtäsi tai vaikka selata iltasanomia. Itse koen napin aika turhaksi.

      Mukana tullutta Corel Painter Essentials 5 käytin aikani ja latasin sitten omaan piirtotyyliini paremmin soveltuvan Firealpacan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7053
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5404
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3380
    Aihe