Mielipiteitä?

"Ihminen elää luomaansa Menneisyytä ja Tulevaisuutta todeksi tässä yhdessä ja ainoassa Ajassa" . Olisiko aika unohtaa Fiktio ? Olemme aina eläneet vain tätä hetkeä :)

5

276

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Usko,Toivo ja Rakkaus kannattaa säilyttää

      • Menneisyys Tulevaisuus = Nykyhetki miinus Menneisyys ja Tulevaisuus = Totuus ?


    • Tästä hetkestä käsin luomme Menneisyytemme ja pidämme sitä yllä tässä hetkessä..Miksi Ihminen pitää tuollaista taakkaa mukanaan tässä ajassa joka ei ole edes todellista? Ihmisten käytös on jälkeen jäänyttä Menneisyyden toistoa nykyhetkessä . Omasta tarinasta pidetään kiinni kynsin ja hampain ja väitetään Menneiden asioiden jotenkin rakentavan se yksilö joka sinä olet juurikin nyt .. Kokemukset opettavat mutta ne eivät tee sinusta "Sinua" . Pysyttelemistä kuolemassa kiinni eli Menneisyydessä .. Lopputulos on jo selvillä ja se on nyt . Lopputulos eli tämä hetki on muuttunut valtavasti ja muutoksien välejä koetettu mittailla mutta silti tämä hetki on aina ollut ja tulee aina olemaan . Jos ihminen lopettaisi Menneen ja "historian" rakentamisen voisimme aloittaa alusta siitä mitä meillä nyt on kera tuomion ja tuoda parempi "tulevaisuus" tähän hetkeen . Kaikki asiat ovat menneisyyttä paitsi tämä tässä . Usko,Toivo ja Rakkaus :)

      • örhhh

        Ihmisen kehittynyt äly ja havainnointikyky ei enää elä vain tässä hetkessä. Meidän aikaulotteisuus on laaja. Ja ilman tällaista kehitystä me oltaisiin edelleen luonnon helmassa kaivelemassa perseitämme. Kyllä menneisyys, eli tehdyt asiat, muistot jne. tekee sinusta sinut, sen mitä olet. Nyt voit sitten alkaa pohtia mikä on "minä" :) Menneen muistaminen ja kyky hahmottaa tekojen seuraukset on osa kehitystä ja oppimista. Jos nyt suljemme pois menneisyyden, alamme toistaa samoja virheitä ja kaikin tavoin alamme taantumaan.


    • wjdfbh4

      Puolipimeetä on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      54
      3138
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      61
      2961
    3. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      45
      2616
    4. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      51
      2430
    5. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      63
      2177
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      55
      2065
    7. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      1035
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      115
      976
    9. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      950
    10. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      38
      924
    Aihe