Mielipiteitä?

"Ihminen elää luomaansa Menneisyytä ja Tulevaisuutta todeksi tässä yhdessä ja ainoassa Ajassa" . Olisiko aika unohtaa Fiktio ? Olemme aina eläneet vain tätä hetkeä :)

5

299

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Usko,Toivo ja Rakkaus kannattaa säilyttää

      • Menneisyys Tulevaisuus = Nykyhetki miinus Menneisyys ja Tulevaisuus = Totuus ?


    • Tästä hetkestä käsin luomme Menneisyytemme ja pidämme sitä yllä tässä hetkessä..Miksi Ihminen pitää tuollaista taakkaa mukanaan tässä ajassa joka ei ole edes todellista? Ihmisten käytös on jälkeen jäänyttä Menneisyyden toistoa nykyhetkessä . Omasta tarinasta pidetään kiinni kynsin ja hampain ja väitetään Menneiden asioiden jotenkin rakentavan se yksilö joka sinä olet juurikin nyt .. Kokemukset opettavat mutta ne eivät tee sinusta "Sinua" . Pysyttelemistä kuolemassa kiinni eli Menneisyydessä .. Lopputulos on jo selvillä ja se on nyt . Lopputulos eli tämä hetki on muuttunut valtavasti ja muutoksien välejä koetettu mittailla mutta silti tämä hetki on aina ollut ja tulee aina olemaan . Jos ihminen lopettaisi Menneen ja "historian" rakentamisen voisimme aloittaa alusta siitä mitä meillä nyt on kera tuomion ja tuoda parempi "tulevaisuus" tähän hetkeen . Kaikki asiat ovat menneisyyttä paitsi tämä tässä . Usko,Toivo ja Rakkaus :)

      • örhhh

        Ihmisen kehittynyt äly ja havainnointikyky ei enää elä vain tässä hetkessä. Meidän aikaulotteisuus on laaja. Ja ilman tällaista kehitystä me oltaisiin edelleen luonnon helmassa kaivelemassa perseitämme. Kyllä menneisyys, eli tehdyt asiat, muistot jne. tekee sinusta sinut, sen mitä olet. Nyt voit sitten alkaa pohtia mikä on "minä" :) Menneen muistaminen ja kyky hahmottaa tekojen seuraukset on osa kehitystä ja oppimista. Jos nyt suljemme pois menneisyyden, alamme toistaa samoja virheitä ja kaikin tavoin alamme taantumaan.


    • wjdfbh4

      Puolipimeetä on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      193
      3900
    2. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      60
      3282
    3. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      229
      2682
    4. Kesäaika on normaaliaika...

      ...siten illalla on valoisaa tunnin pitempään, on sitten kesä tai talvi. Voi nauttia päivän jatkumisesta. Kuka nyt aamul
      Maailman menoa
      261
      2290
    5. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      80
      1949
    6. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      25
      1576
    7. Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?

      Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva
      Ähtäri
      38
      1511
    8. Ähtärin päättäjät

      Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b
      Ähtäri
      53
      1377
    9. Tulen hulluksi hänestä

      Hän on vanha ja varattu. Mutta olen ihan hulluna häneen. Haluan hänet omakseni. Haluan olla hänen kanssaan ajasta ikuisu
      Ikävä
      70
      1248
    10. Ensimmäinen kuukausi palkatatta

      Siis ei jumankauta näitä kokoomuksen ehdoituksia. Nytkin joku Otto Meri ehdoittaa, että ensimmäinen kuukausi pitäisi ty
      Kansallinen Kokoomus
      100
      1100
    Aihe