Mielipiteitä?

"Ihminen elää luomaansa Menneisyytä ja Tulevaisuutta todeksi tässä yhdessä ja ainoassa Ajassa" . Olisiko aika unohtaa Fiktio ? Olemme aina eläneet vain tätä hetkeä :)

5

239

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Usko,Toivo ja Rakkaus kannattaa säilyttää

      • Menneisyys Tulevaisuus = Nykyhetki miinus Menneisyys ja Tulevaisuus = Totuus ?


    • Tästä hetkestä käsin luomme Menneisyytemme ja pidämme sitä yllä tässä hetkessä..Miksi Ihminen pitää tuollaista taakkaa mukanaan tässä ajassa joka ei ole edes todellista? Ihmisten käytös on jälkeen jäänyttä Menneisyyden toistoa nykyhetkessä . Omasta tarinasta pidetään kiinni kynsin ja hampain ja väitetään Menneiden asioiden jotenkin rakentavan se yksilö joka sinä olet juurikin nyt .. Kokemukset opettavat mutta ne eivät tee sinusta "Sinua" . Pysyttelemistä kuolemassa kiinni eli Menneisyydessä .. Lopputulos on jo selvillä ja se on nyt . Lopputulos eli tämä hetki on muuttunut valtavasti ja muutoksien välejä koetettu mittailla mutta silti tämä hetki on aina ollut ja tulee aina olemaan . Jos ihminen lopettaisi Menneen ja "historian" rakentamisen voisimme aloittaa alusta siitä mitä meillä nyt on kera tuomion ja tuoda parempi "tulevaisuus" tähän hetkeen . Kaikki asiat ovat menneisyyttä paitsi tämä tässä . Usko,Toivo ja Rakkaus :)

      • örhhh

        Ihmisen kehittynyt äly ja havainnointikyky ei enää elä vain tässä hetkessä. Meidän aikaulotteisuus on laaja. Ja ilman tällaista kehitystä me oltaisiin edelleen luonnon helmassa kaivelemassa perseitämme. Kyllä menneisyys, eli tehdyt asiat, muistot jne. tekee sinusta sinut, sen mitä olet. Nyt voit sitten alkaa pohtia mikä on "minä" :) Menneen muistaminen ja kyky hahmottaa tekojen seuraukset on osa kehitystä ja oppimista. Jos nyt suljemme pois menneisyyden, alamme toistaa samoja virheitä ja kaikin tavoin alamme taantumaan.


    • wjdfbh4

      Puolipimeetä on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      238
      17281
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      178
      12297
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      55
      6081
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      65
      4908
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      19
      4890
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      23
      4016
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3615
    8. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      9
      3514
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      139
      3066
    10. 310
      1687
    Aihe