Linuxin "autoexec.bat" ?

Mihin tiedostoon laitetaan Linuxissa komennot, jotka halutaan suorittaa koneen käynnistyksen yhteydessä?
11232
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Aloitusohjelmien asetukset

Äänestä
  • Missä tiedostossa ne ovat?

    En etsi siis mitään graafista kikkaretta, vaan haluan pari komentoa suoritettavan aina automaattisesti, jotta niitä ei tarvitsisi erikseen käydä päätteessä loitsimassa.

    Äänestä

Tietääkö kukaan miksi tiedoston nimen ilmoittaminen on sääntöjen vastaista?
Tietääkseni /etc/rc.local ei sisällä rasistista, väkivaltaan yllyttävää, raakaa pornografiaa, lapsipornoon liittyvää tai muuten epäeettistä tekstiä.
Vai mitä mieltä olette? Onko lapoa?

#!/bin/sh -e
#
# rc.local
#
# This script is executed at the end of each multiuser runlevel.
# Make sure that the script will "exit 0" on success or any other
# value on error.
#
# In order to enable or disable this script just change the execution
# bits.
#
# By default this script does nothing.

exit 0

Äänestä
  • ettei se varmaankaan ollut suomea eikä ruotsia

    Äänestä

Crontabia olen itse käyttänyt.

Äänestä

Tuo "rc.local" vaikuttaa näköjään vain konetta käynnistettäessä. Tarvitsisi ajaa samat komennot myös valmiustilasta herättäessä. Mikähän tiedosto siihen auttaisi?

Äänestä
  • Tähän kysymykseen odotellaan edelleen vastausta, jos siihen vastausta edes on.

    Kone on käyttökelvoton ilman ylimääräisten komentojen ajamista, joten tämä ongelma pitäisi ratkaista, tai sitten vaihtuu käyttöjärjestelmä takaisin Windowsiin.

    Äänestä

  • mint18 kirjoitti:

    Tähän kysymykseen odotellaan edelleen vastausta, jos siihen vastausta edes on.

    Kone on käyttökelvoton ilman ylimääräisten komentojen ajamista, joten tämä ongelma pitäisi ratkaista, tai sitten vaihtuu käyttöjärjestelmä takaisin Windowsiin.

    "On Windows NT and its derivatives, Windows 2000, Windows Server 2003 and Windows XP, the equivalent file is called AUTOEXEC.NT and is located in the..."

    Olisiko nykyään menossa Autoexec.10?

    Äänestä

  • mint18 kirjoitti:

    Tähän kysymykseen odotellaan edelleen vastausta, jos siihen vastausta edes on.

    Kone on käyttökelvoton ilman ylimääräisten komentojen ajamista, joten tämä ongelma pitäisi ratkaista, tai sitten vaihtuu käyttöjärjestelmä takaisin Windowsiin.

    Aikoinaan kun oli system V ja hommat hoidettiin pm-utils paketilla niin säätö oli helppoa. Sitten system V korvattiin painajaismaisella systemd virityksellä ja nyt kukaan ei tiedä miten hommat pitäisi hoitaa. Siltä osin Linux on muuttunut jokamiehen säädettävästä ja joustavasta systeemistä huippunörttien käsittämättömäksi möykyksi.

    Äänestä

Lisää läynistettäviin ohjelmiin

Äänestä
  • Ei toimi sitä kautta, ei vaikka laittaisi viivettäkin. Toimii kyllä rc.local-tiedoston avulla "kylmäkäynnistyksessä", mutta silloinkin vaikutus häviää valmiustilasta käynnistyessä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


mint18 kirjoitti:

Mihin tiedostoon laitetaan Linuxissa komennot, jotka halutaan suorittaa koneen käynnistyksen yhteydessä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu