Kertaajotain

aloittajakuvaaja

Videokameran dvd-levykkeiden mallinimessä on useimmiten lisänä 2x, 3x, 4x. Mitä nämä "kertaa" tai "x" tarkoittavat?

Onko dvd-r 8cm formatoitava ennen käyttöä ja
dvd-ram 8cm valmiiksi formatoitu.

Onko jokin tietty tunnus, joka ilmaisee, että voi tallentaa molemmin puoli.

3

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • x-men8

      Ne ilmaisevat valmistajan niille kertoman kirjoitus/lukunopeuden, jota voi taas verrata standardin mukaiseen luku/kirjoitusnopeuteen.
      https://en.wikipedia.org/wiki/CD_and_DVD_writing_speed

      "Onko dvd-r 8cm formatoitava ennen käyttöä ja
      dvd-ram 8cm valmiiksi formatoitu."
      -Tämän jätän viisaammille. Minulla on ollut "ns" valmiiksi formatoituja levyjä joille ei voinut kirjoittaa ja päinvastatoin

      "Onko jokin tietty tunnus, joka ilmaisee, että voi tallentaa molemmin puoli."
      En ole varma kysymyksestäsi. Minulla on DVD:tä (leffoja) joissa on oikeasti a- ja b-puoli kuten vanhoissa vinyyleissä, mutten ole taas törmännyt muihin tyhjiin CD/DVD levyhin kuin mitkä ovat "ns" dual layer levyjä. Näissä tavara ahdetaan sisään vain ykköseen, mutta tuplakapasiteetilla tallennustilan mukaan. Kakkoseen ei saa törkkiä.

    • Silviistee

      uudelleenkirjoitettavia rw levyjä voi ns formatoida, eli tyhjennellä ja täytellä välillä, r levyt ovat kertakäyttöisiä. Tyhjä levy on tyhjä, ja täysi täysi, tyhjälle voi tallentaa, täydelle ei. Dual layer on kaksikerroksinen, kaikki asemat ei tue niitä.

      • aloittajakuvaaja

        EIKÖS TÄMÄ OLE JUST PÄINVASTOIN. LUULISIN. TIETOA EI OLE.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      86
      7983
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      82
      7930
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      171
      6138
    4. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      10
      5370
    5. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      58
      5138
    6. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      22
      4221
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3950
    8. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      39
      3750
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      37
      3749
    10. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      39
      3586
    Aihe