Eliniän laskeminen

Joskus kuolleiden luettelossa on hyvinkin tarkka elinikä kuollessa. Usein myös 1700 luvulla syntyneille ei löydy lainkaan syntymäaikaa, joten tuosta eliniästä sen voisi laskea.
Tänään tuli eteen henkiö joka on kuollut 24.4.1793 ja ikä kuollessa on ollut 66 vuotta, 8 kuukautta, 3 viikkoa ja 2 päivää. Laskennallisen syntymäajan laskeminen onkin yllättävän hankalaa, mutta sain ajaksi 30.7.1726. Meniköhän oikein?
Varmaan joku on tehnyt valmiin laskurin tähänkin tarkoitukseen, onko joku löytänyt netistä?
8349
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Sain syntymäpäiväksi noilla kuolinpäivällä ja iällä 1.8.1726. Nyt tulee pulma. Ruotsissa siirryttiin 1753 Juliaanisesta kalenterista Gregoriaaniseen kalenteriin jättämällä helmikuun lopusta pois 11 päivää. Tämä ajan "lyhennys" joko on otettu huomioon iän laskennassa tai sitten ei. Se riippui kokonaan papista. Päivämäärät juoksivat tavalliseen tapaan ennen katkosta ja sitten taas katkoksen jälkeen, ne olivat vain tulleet toisiaan lähemmäs tuon poisjätetyn 11 päivää. Toisin sanoen ellei katkosta otettu huomioon ikää laskettaessa, saatiin 11 päivää liian pitkä ikä. Siinä tapauksessa oikea ikä olisi ollut 66 v 8 kk 12 pv, eli oikea syntymäpäivä olisi ollut 12.8.1726. Jos taas pappi osasi ottaa katkoksen huomioon, ja oli laskenut iän sen mukaan, normaali vähennyslasku antaa liian myöhäisen syntymäpäivän, ts. ikään on lisättävä 11 pv ja laskettava syntymäpäivä sen mukaan, jolloin päästään heinäkuun 21. päivään 1726.

1Äänestä

Vielä lisähuomautus. Jos saman papin ikämerkintöjä voi tarkistaa syntyneiden luettelon avulla, voi siis laskea oikean syntymäajan yo:n kaltaisissa tapauksissa.

1Äänestä
  • Olisi luullut riittävän että iän täysiin kalenterivuosiin lisättiin, ensimmäisen ja viimeisen vajaan vuoden kuukaudet, viikot ja päivät lisäksi. Riippumatta siitä minkä pituisia ne vuodet tai kuukaudet olivat olleet. Ihan oikeastiko papit ensin laskivat iän vuorokausina, ja sitten jakoivat sen vuosiksi, kuukausiksi, viikoiksi ja päiviksi?

    1Äänestä

  • Jotkut papit todella laskivat iän vuotta kuukautta viikkoa ja päivää -muodossa, mutta eivät siis läheskään kaikki.

    1Äänestä

  • kirjaskorpioni kirjoitti:

    Jotkut papit todella laskivat iän vuotta kuukautta viikkoa ja päivää -muodossa, mutta eivät siis läheskään kaikki.

    Tarkoitin sitä että kun lasketaan yksinkertaisesti kokonaisten kalenterivuosien määrä, ei näy lopputulemassa jos yksi vuosi siinä joukossa olisi ollut 11 päivää lyhyempi.

    1Äänestä

Oletetaan, että pappi on tiennyt oikean syntymäpäivän, ja laskenut iän ottamatta lyhennystä huomioon. Silloin tuo 1.8.1726 on oikein, mutta ikä väärin 11 pv verran.

1Äänestä

Vieläkin yksi selvennys. Näissä laskuissa vuodet otetaan kokonaisina vuosina ajattelematta karkausvuosia, vuodessa on 12 kk, kuukaudet ovat aina 30 -päiväisiä, viikot 7 -päiväisiä. Näitä sääntöjä piti jo muinaisten pappienkin noudattaa, jos halusivat oikein laskea. Kirkonkirjojen merkinnät ovat kuitenkin aika usein hihasta kaapattuja, niihin kannattaa suhtautua kriittisesti. Erään 1600-luvulla syntyneen kuolinmerkinnässä oli ikä 120 v. Pappi oli kuitenkin lisännyt, että "niin hän ainakin itse sanoi".

1Äänestä

Kommentoi aloitusta


tutkiskelua kirjoitti:

Joskus kuolleiden luettelossa on hyvinkin tarkka elinikä kuollessa. Usein myös 1700 luvulla syntyneille ei löydy lainkaan syntymäaikaa, joten tuosta eliniästä sen voisi laskea.
Tänään tuli eteen henkiö joka on kuollut 24.4.1793 ja ikä kuollessa on ollut 66 vuotta, 8 kuukautta, 3 viikkoa ja 2 päivää. Laskennallisen syntymäajan laskeminen onkin yllättävän hankalaa, mutta sain ajaksi 30.7.1726. Meniköhän oikein?
Varmaan joku on tehnyt valmiin laskurin tähänkin tarkoitukseen, onko joku löytänyt netistä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu