Boom Bike - pitäkööt tunkkinsa

Jammu46eno

Kokemuksia Vantaan Yamaha Centerin tiloissa sijaitsevan Boom Biken huoltotoiminnasta.
Tankin päällä olevan kromatun mittarikotelon 3 hyväkuntoista ja vahattua kiinnityspulttia vaihtuivat tummuneisiin ja hapettuneisiin paskaisiin pultteihin.
Kytkimen säätö oli vedetty aivan tiukalle. Ohjekirjassa annettua 3 mm:n säätövaraa ei ollut.
Pyörän oikealla puolella jarrunestesäiliön alapuolella tankin pinnassa jonkin aineen (jarruneste?) syövyttämä läikkä, joka on mennyt lakkakerroksesta läpi maalikerrokseen asti. Samalla puolella tankin ja emäputken välissä oleva musta muovinen suojalevy on täynnä vaaleaa täplikästä läikkää (nämäkin ehkä roiskuneen jarrunesteen aiheuttamia tai kenties jotain muuta viereisestä työpisteestä roiskunutta ainetta, osien ollessa irrotettuna?) Paneli on kuitenkin nyt lähinnä mattamusta vaaleiden täplien kirjoma kun se huoltoon vietäessä oli kiiltävän musta ja naarmuton
Kaikista näistä reklamoitu, pultit saatu uudet, mutta syöpymien ja roiskeiden aiheuttamista huollon yhteydessä ei myönnetty vaan asia koetettiin kammeta käyttäjän itsensä aiheuttamiksi. Väite on silkkaa paskanjauhamista ja vastuun pakoilua, sillä pyörälle ei ole moottorin öljyn ja suodattimen ja peräöljyn vaihtamisen lisäksi itse tehty muuta kuin pesty ja vahattu Korrek autoshampoolla ja kestovahalla. Sitä paitsi vasemman puolen musta muovipaneeli on edelleen kuin uudesta pyörästä, kiiltävä ja naarmuton.
Eniten tässä harmittaa se, että jos mokia on huollossa sattunut, niistä ei kerrota asiakkaalle mitään vaan paremminkin yritetään salata ne kaikin tavoin. Fiksu liike olisi myöntänyt virheensä ja hankkinut uuden muovipaneelin vaurioittamansa tilalle ja sopinut rahallisesta hyvityksestä tankin syöpymästä. Jos viette pyöränne kyseiseen liikkeeseen huollettavaksi, käykää työn vastaanottajan kanssa läpi pyöränne kunto ja merkitkää yhdessä pyörässänne mahdollisesti olemassa olevat naarmut ja vauriot ja ottakaa niistä kuittaus. Sitten kun haette pyörän niin on helppo tarkistaa onko tullut uusia vaurioita. Itse en enää käytä kyseisen liikkeen palveluksia johten syystä, että asiakkaan omaisuutta kohdellaan törkeän huolimattomasti.

23

3691

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tienk

      Siellä huollassa työnjohto munii ja möhlii ja vedättää.

    • Oma_kokemus_puljusta

      Omaan Yamahaan vaihdatin päällysrenkaat jokunen vuosi sitten.
      Homman teki virolainen mies joka ei puhunut sanaakaan suomea selitti viroksi jotain mitä en ymmärtänyt.

      Vajaan parinviikon kuluttua räjähti takarengas venttiilinjuuresta ja lauantai-iltana pimeällä metsätiellä eikä auttanut muu kuin tilata hinausauto millä Jammun sain kotiin.

      Hinausfirma laskutti 360€ ja mentyäni selvittämään asiaa BoomBikeen muisti esimies että sisärenkaan venttiili oli aikaisemmin jo "saanut kipeää" ja oli valmiiksi rikki ja mitään vastuuta hän ei ota.
      Aikansa huudettuaan hän kävi jo niin hysteeriseksi että katsoin viisaimmaksi poistua paikalta.

      -Pitäkööt todellakin tunkkinsa minunkin puolestani.

    • pettynyt10

      Paska lafka, laskuttavat omiaan eivätkä tee kaikkia töitä mitä huollossa on sovittu. Vittu mitä paskaa

      • Kusetusta

        Vien oman koneen huoltoon ja seuraan tilannetta ja katsotaan voinko pitää tunkin. Annan raportin myöhemmin, palataan siihen.


    • ruuvaaja

      no johan toi nimi on enne...
      No joo entinen kutsumanimi oli murskaamo.

    • motoristi86

      Tuli sitten haettua oma pyörä pitkän odotuksen jälkeen talvisäilytyksestä. Noh säilytyksen aikana bensatankkiin oli ilmestynyt naarmuja, joita EI OLLUT SIINÄ kun vein pyöräni säilytykseen. Boombiken puolelta vaan ilmoitettiin että ne oli siinä aikaisemmin jo, ja voin vakuuttaa että ei ollut, koska olin edellisenä päivänä vielä puunannu pyörän ja tarkastanut pyörän hiton tarkkaan noin päällisin puolin...saas nähä miten tässäkin käy.

      • Ottakaavalokuvat

        Pyörästänne joka puolelta ennen kuin viette pyörän huoltoon/säilöön.


    • Möhlivät

      Vein vaihdattaa etu- ja takrenkaan pyörääni, kotona huomasin että tasapainotus oli unuhtunut!! Ei muuta kun takasi perkele sentään mitä touhua.

    • Josze

      Hyvä tietää....ei tartte sitte viiä ainakaa omaa pyörää sinne.

    • Petetty

      Meillä ensimmäisellä kerralla renkaan pultti oli jätetty löysälle. Onneksi ei rengas irronnut.

      Toisella kerralla jäähdytysnesteet oli jätetty tarkistamatta. Olisi pitänyt huoltokirjan mukaan vaihtaa. Viikko huollon jälkeen nesteet täysin loppu.

      En suosittele.

    • Ihmemesta

      Itse petyin kanssa tähän mestaan kun olivat huollon yhteydessä unohtaneet täyttää jäähdytin nesteet.

    • mpman

      huollossa jokainen työvaihe ruksataan tehdyksi, vasta kun se on tehty, ei etukäteen, niin ei tarvitse selitellä unohtamisia. Kuulostaa melkoiselta lafkalta..

    • Sitä_vaan_että

      Eikös siel vähän liian nuorta porukkaa hommissa? Sen siitä saa kun räkänokat "huoltaa" siellä...

    • Anonyymi

      Tämä on tullut kyllä karvaasti koettua :(

    • Anonyymi

      Onneksi satuin lukemaan nämä arviot ja varasin ajan Suokkaalle Hyvinkäälle.

      • Anonyymi

        Olen itsekin käyttänyt MP-Huolto Suokasta ja olen ollut todella tyytyväinen heidän palveluun.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olen itsekin käyttänyt MP-Huolto Suokasta ja olen ollut todella tyytyväinen heidän palveluun.

        Komppaan!!!


    • Anonyymi

      No huoltakaa itse pyöränne! Sen jälkeen ei voi valittaa kuin syystä joka peiliin katsomalla selviää.

      • Anonyymi

        Omistajako siinä huutelee?


    • Anonyymi

      Minulla sähköpyörä niin ei TARVITSE huoltaa. Vain täysi idiootti enää ajelee jollain öljyä vuotavalla polttisvehkeellä.

      • Anonyymi

        Vau. Jaa ettei tarvitse huoltaa. No ajele sitten jarruttomalla päin puuta jos ei tarvitse huoltaa. Vittu mikä aasi.


    • Anonyymi

      Oma pyörä on nyt ollut viisiviikkoa tuolla pajalla, valmista ei tule ikinä ja eivät vastaa enää edes puhelimeen

    • Anonyymi

      Jaa`a tuli oudettua oma rätkä talvisäilöstä kyseisestä paikasta, mielestäni pyörään oli ilmestynyt hius/hankaus naarmuja katteeseen tuon säilytyksen aikana ja akku oli vajaaksi jätetty sekä huonosti kiinnitetty?! Tarkastakaa pyöränne ennen kuin haette pois sieltä! Helpompi on siinä vaiheessa vielä penata selitystä asialle....Suokassa asioin seuraavaks jos tarvetta ilmenee, ei enää ikinä Vantaalle!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      253
      9484
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      152
      7712
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      154
      5301
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      152
      4973
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      59
      4680
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      105
      4350
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      136
      4194
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      171
      2025
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1879
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      290
      1666
    Aihe