Saako valokuitua keskustassa

viitasaarikiinnostaa

Onko Viitasaaren keskustan alueella Rantatiellä noissa uudemmissa taloissa saatavana valokuituhteyttä, nimittääin kun uusissa taloissa on valmiit asunnon sisäiset kuituyhteydet, niin harmittaa jos joutuu kuitenkin modeemin hankkimaan mikäli alueella ei ole valokuitua.
Harkitsen asunnon ostamista tuolta Rantatieltä, että kuka tietää nykytilanteen kuidun suhteen?

14

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuidussalöytyy

      Viitasaari on kuituja täynnä. Omalla rahalla saa, ja hevosella pääsee?

    • Profilointi

      Sonera näyttäis tarjoavan 100Mb

    • viitasaarikiinnostaa

      Onko se oikea valokuitu ettei tarvitse modeemia kun uusi talo kun jostain luin että Viitasaarella oli hyättäy valokuituhanke, mutta olisko keskustassa kuitenkin valokuitu, jos niin hyvä juttu.

    • kuitukalle

      Taloyhtiöt päättävät itse haluaako valokuidun? Loisto ei ilmeisesti laittanut kuituyhteyttä? Kuituja kyllä löytyy haluaville?

    • Kattokaa

      Valokuitu on turhaa ( pian ihmiset tulee näkemään että valokuitu on turhaa )

    • nytreititin

      Minun mielestä siellä oli valokuitu kun asuin siellä. Siis ne keltaiset torin laidalla.

    • kepulit

      Valitettavasti keskustapuolue ei saa valokuitua Viitasaarella!

      • libilaaribuoluelaenen

        Hö, höö. Sossutko ne Viitasaarella sitte jotain saa aikaiseks? Mitäkähän hyvää...kerro minullehin!


      • möö.möö.mää

        Kepun lierot ei ajattele muita kuin itseään? Navettapuolueena tulee aina pysymään!


    • tekniikantri
      • Profilointi

        Jokainen 3G- nopeutta tarjoava linkkimastokin vaatii valokuidun. Valokuitukaapeleita on paljon kaivettu maahan, kyse on vaan omistuksesta/käyttöoikeudesta. Valokuitu ei tule koskaan laajenemaan kannattavasti haja-asutusalueelle, mobiili tulee.


      • tekniikantri

        Luitko jutun? 5G-tukiasema vaatii valokuidun, käytännössä joka huoneeseen. Tietoa ei siirry ilmassa noin isoja määriä kuin muutamia metrejä.


      • Profilointi
        tekniikantri kirjoitti:

        Luitko jutun? 5G-tukiasema vaatii valokuidun, käytännössä joka huoneeseen. Tietoa ei siirry ilmassa noin isoja määriä kuin muutamia metrejä.

        Sehän on jokaisen oma asia kuinka sen kotiverkon tekee asunnossa sisällä. Tässä ketjussa on ollut puhetta keskustan valokuidusta. Kaupalliset toimijat kyllä myyvät yhteyksiä halukkaille, joilla on maksukykyä.

        Yhteiskunnan tehtävä ei ole verorahoilla rakentaa verkkoja. Ei edes sähkövetoja kustanneta joka torppaan verorahoilla, vaan jos rakennat johonkin hevonkuuseen niin itse kustannat langanvedon, vaikka olisi tarpeellisempi kuin datayhteys.


      • olet.mätämuna

        Profilointi kirjoittaa asiaa. Minulla siirtyy kännykällä isoja tiedostoja ja käytän myös tietokoneella operaattorina kännykkää ja kaikki pelaa hienosti.Megoja on koko ajan yli 50. Hinta on 18 euroa/kk. On paska puhetta ettei asiat hoidu mobiililla. Käytän myös kännykkää raha-asioihin ja kohta onnistuu auton tankkaaminenkin kännykällä! Jos joku haluaa kuidun niin operaattoreita ja kuituja löytyy Viitasaarelta yllinkyllin. Maksumies olet tilaajana, ei yhteiskunta! On turha revitellä persujen syyksi, kun itse olet keskiajalla! Suomi on konkurssissa kaikkien tukiaisten ja elättien valtakunnassa? Persut säästivät Viitasaarelaisten rahoja miljoonilla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      223
      4111
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2593
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2325
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      86
      1298
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1037
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      913
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      896
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      891
    Aihe