Hotellin hinnasta on kysymys. Mitä tämä tällainen tarkoittaa?
The total amount for your reservation does not include the following taxes:
Service Charge on F&B : 10.00 % (by night / by room)
Service charge on accommodation : 10.00 % (by night / by room)
Ymmärrän että alempi on 10 % vero hotellimajoituksesta, mutta mikä tämä Food & Breakfast -maksu on ja missä tapauksessa sellaisen joutuu maksamaan?
Verot hotelliyön hinnasta?
1
925
Vastaukset
- honkkarit.ei.oo.kieroja
F&B on Food & Beverage. 10% Service charge on ruokien ja juomien listahinnan paalle tuleva 10% vero/palvelumaksu. Jos hotellihuoneesi maksaa HKD800, siihen tulee paalle 10% vero eli kokonaisuudessaan huone maksaa HKD880. Jos olet ottanut hotellihuoneen lisaksi esim. aamiaisen joka maksaa HKD90, siihenkin lisataan vero 10% eli tosiasiassa aamiaisesi maksaa kaikenkaikkiaan HKD99. Viela toisesta rautalangasta vaantaen sama juttu: hotellihuone ja aamiainen yhteensa HKD890, plus 10% verot paalle = maksat yhden yon nukuttuasi ja aamiaisen syotyasi hotellin check-outissa HKD979 (HKD890 "perushintaa" HKD89 veroja).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1666338Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv932886Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?921801Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am431525Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko91236- 131047
- 491035
Mitä tarkoitat
”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”23958Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N75953- 66922