Teini haluaa hellyyttä

16 v. teini ja todella hellyyden kipeä. Ei halua suoraan syliin, mutta kainaloon ja haleja, koskettaa pitäisi, silittää yms. Mutta todella todella valikoiva kuka saa koskee. Muilla kokemuksia tällaisesta? Pitääkö tuon ikäistä vielä halia? Kohta kuitenkin aikuinen. En itse tuon ikäisenä halunnut yhtään ylimääräistä läheisyyttä "lähipiiriltäni". Pitäisikö teini viedä johonkin terapiaan?
5102
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Hellyydenkipeä*
Pahoittelen kirjoitusvirhettä, olin ajatuksissani

Äänestä

Mikset hali jos hän sitä haluaa, vai haluat kostaa omalle lapsellesi sen, ettei sinulle osoitettu hellyyttä?

Ei maailmassa koskaan saa liikaa halauksia.

Äänestä
  • Pieniä lapsia kuuluu halia, niinkuin teimmekin, ei teinejä enää. Pari kolme vuotiaana ei enää syliin tullut, ja nyt teini iässä uudestaan.
    -Ap

    Äänestä

  • Sairastako kirjoitti:

    Pieniä lapsia kuuluu halia, niinkuin teimmekin, ei teinejä enää. Pari kolme vuotiaana ei enää syliin tullut, ja nyt teini iässä uudestaan.
    -Ap

    En mä silti näe mitään sairasta siinä, että teini kaipaa turvaa. Eihän hän ihan lapsi enää ole, mutta on silti vielä. Eikä halaamisesta ja läheisyydestä nyt ikinä ainakaan haittaa ole.

    Teiniys voi olla joillekin aika pelottavaa ja yksinäistäkin aikaa. Mikset anna hänen tuntea, että Sinä ainakin olet turva.

    Itsellä tosin paljon nuorempi lapsi (täyttää 12), mutta musta on ihan normaalia että hän haluaa välillä halata ja toisinaan vielä pitää kädestäkin kiinni kun ollaan kävelyllä.

    Äänestä

  • Silti, pitäis tuon ikäisen jo itsekin pärjätä ja itsenäistyä, eikä hellyyttä kinuta

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sairastako kirjoitti:

16 v. teini ja todella hellyyden kipeä. Ei halua suoraan syliin, mutta kainaloon ja haleja, koskettaa pitäisi, silittää yms. Mutta todella todella valikoiva kuka saa koskee. Muilla kokemuksia tällaisesta? Pitääkö tuon ikäistä vielä halia? Kohta kuitenkin aikuinen. En itse tuon ikäisenä halunnut yhtään ylimääräistä läheisyyttä "lähipiiriltäni". Pitäisikö teini viedä johonkin terapiaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu