Kaupunginvaltuutettu K. Urikka

Hei,
Tietääkö kukaan, että milloin Ellun AU-pair pesti Sveitsissä päättyy ja hän tuleepi laittamaan paikallisliikenneasiat kuntoon?
49785
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 49

Vanhimmat

Onko Ellulla sormensa pelissä myös liikenneasioissa?

Äänestä

No tulipa tässä nyt sitten selville ellun mahtava työurakin, kun sitä täällä on kyselty mutta kukaan ei muka tiedä.
Aupairina tämä harvardissa opiskellut tyttö paiskii töitä.
Kaipa sillä alalla voi opiskella vaikka lisenssiksi tai tohtoriksi saakka ja pätevöityä vaikka mihin.
Että semmosta. Kiitos aloittajalle valaisevasta tiedosta.

Äänestä
  • ihana Ellu nami nami.

    Äänestä

  • Siellä Ellu missä elättäjä. Seiska ei vielä niin uutispulassa että olisi julkistanut tietyn yhtäläisyyden kaivosmiehen vuoristokämpän ja Ellun sijainneissa. AuPair on kunniallinen toimenkuva, älkää mollatko aupaireja.

    Äänestä

Ai että au pair laittamaan kaupunkiliikenteen kuntoon?
Jopas vitsin murjasit :D
Au pairit pyörittää pyykkikonetta ja kotitöitä eikä busseja.

Äänestä
  • Kyllä Lellu voi. Se on kaikkien alojen asiantuntija!

    Äänestä

Ikävä sitä on oli Kajaanin valtuuston ilo pilleri,niin kaunis kaiken lisäksi että oikein unta näki Elinasta.

Äänestä
  • Hankihan sinäkin ne pillerisi muualta, kuin valtuustosta.
    Siellä pitäs tehdä oikeita päätöksiä. Biletyspaikat on erikseen, mee ellun kanssa muualle muhinoimaan, jos noin seisottaa.

    Äänestä

No onhan siellä kaupungilla eräskin kaupunki liikenteen asiantuntija. Millähän perusteilla asiantuntija?

Äänestä

Nyt tuolla Facebookissa leuhkii autoillaan. Millä tämä ylioppilas maksaa mitään? Maksaako Kaivosmies?

Äänestä

Varmaan AU-pair kodin autot.

Äänestä

Olettekos koskaan lukeneet satuja?
Keisarin uudet vaatteet kannattais lukea.
Jotkut käyttää Harvardia kuin vaatetta.

Äänestä

Miksi te matalaotsaiset ja kateelliset panettelette Ellua?

Ellu on oivaltanut naisena elämisen perustotuuden. Rahaa on vaikka millä mitalla, mutta kaikki on tavarassa kiinni.
Toisaalta kauppaakin käymällä, tavara jää edelleen myyjän haltuun. Siis ylivoimainen bisnes...ja suuri kateilun aihe.
Hyvästä ulkonäöstä tässä bisneshaarassa ei mitään haittaa, vaan antaa aiheen asetella hintakategoriaa ylimpään kymmenykseen.

Äänestä
  • Kukas se nyt panetteli ellua ja melkoisen törkeästi.
    Vihjasit, että hänellä olisi haaraliike.
    Tuosta voi joutua nappuloihin.

    Äänestä

  • Olematon on näemmä tietotaito Kainuun korpimaakunnassa. Ilmankos osaamattomien joukossa kateus ja luulot jylläävät. Niille pahinta myrkkyä ovat rautainen osaaminen ja ammattitaito.

    Ellulla, minulla ja kaikilla muilla on Perustuslain mukaan a) Oikeus työhön ja elinkeinovapaus (PL18§). Edelleen jokaisella on saman lain mukaan b) oikeus sananvapauteen ja julkisuuteen (PL12§).
    En ole vihjannut mitään kenenkään "haaraliikkestä", kuten asioista ymmärtämättömänä väität. Jos olen niin kerro missä kohtaan?
    Kirjoituksestani ei joudu yhtään mihinkään. En kirjoita ensimmäistä kertaa ja tunnen aivan liian hyvin aihepiiriä koskettelevan oikeuskäytännön ja voimassaolevan lainsäädännön.
    Jos olet toista mieltä, kirjoituksestani voi ihan vapaasti tehdä rikosilmoituksen. Tiedotan sitten lopputuloksesta.

    Äänestä

  • " Rahaa on vaikka millä mitalla, mutta kaikki on tavarassa kiinni"

    Jos et tiedä tämän sitaatin viittaavan tunnetusti tiettyyn suuntaan, jos sitä käytetään naisesta, olet melko uuno.
    Hävitön vihjaileva kommentti.

    Äänestä

  • Ermukatiedä kirjoitti:

    " Rahaa on vaikka millä mitalla, mutta kaikki on tavarassa kiinni"

    Jos et tiedä tämän sitaatin viittaavan tunnetusti tiettyyn suuntaan, jos sitä käytetään naisesta, olet melko uuno.
    Hävitön vihjaileva kommentti.

    Mutta ah niin totta...

    Äänestä

Elina on reipas ja aikaansaapa nainen.

Äänestä

Kuka hölmö sitä nyt töihin alkaa, jos miehet elättää?

Äänestä
  • Tai siis voihan ne olla naisetki? #pride

    Äänestä

Facebookissa sieviä kuvia Elinasta menkäähän katsomaan ja ihailemaan kaunista naista.

Äänestä

Oli epäasiallista minun puolelta väittää, että Elina on AU-pair. Saatujen tietojen perusteella hän oikeasti työskentelee suuressa sveitsiläisessä pankissa johtotehtävissä. Ylioppilaspohjalta!!

Äänestä
  • Oli sveitsiläisessä pankissa tsupparina (aikoinaan vuosia sitten), Harwardissa aloittanut yhden kesken jääneen kurssin 4 vuotta sitten (ei sen koommin ole maassa käynyt), ehkä kovin valehtelija mitä Kainuun korpimaa on maailmaan tuottanut... hyvällä ulkonäöllä tietysti löytyy lyhytaikaisia sponsoreita pieniä "palveluksia" vastaan... duunit ja sponsoroinnit yleensä loppuneet pelin paljastuttua... oman sorttinsa pätkätyöntekijä

    Äänestä

Voi Elina tulehan jo kotiin sieltä reissusta on niin ikävä kun ei sinua ole täällä Kajaanissa.

Äänestä

Elina on tyhjätasku, joka elää muiden rahoilla, eikä valitettavasti saa ainakaan minua huijattua jutuillaan.

Äänestä

Kyllä sivistymättömässä kaenuussa kateus jyllää. Kauneutta kun ei saa ostaa kaupasta. Eikä kaikki suostu jorisemaan kaenuulaesia tyhjänpäiväisyyksiä. Taikka sukurutsaamaan serkkuaan...

Muuten tilastokeskuksen mukaan kainuu on koulutustasoltaan maan alhaisin. Ja se näkyy ja kuuluu...

Sivumennen Sveitsissä on monikymmenkertainen määrä keski-ikäisiä taikka iäkkäitä herrasmiehiä suomeen verrattuna, jotka ovat valmiita maksamaan mehevistä rinnoista ja märästä haarasta helposti kahden -kolmen kainuulaistyömiehen vuosipalkan, jotta saa kerran viikossa perustarpeita vastaavan hoidon. Eihän silloin ole kyse kuin noin 50 kerrasta vuodessa.
Elämä on, kun sen oikein oivaltaa. Reipas maksukyky on tunnetusti myrkkyä punikkien miehittämässä, köyhässä kainuussa.

Siellä korpikainuussa näyttää tuovan tyydytystä pelkkä mielikuvituksen harrastus, kuvitteellisen naisen kanssa.

Äänestä
  • Moi Elina. Ihanaa että sinäkii osallistut keskusteluun!

    Äänestä

  • Ei, minä en ole Elina. Olen keski-ikäinen mieshenkilö. En sukurutsattu, enkä pikkukylän sisäänpäin kääntyneen mielipiteen vanki, kuten sinä kainuulainen. Kirjoitan milloin haluan ja mitä haluan. En ajattele milloinkaan mitä kirjoituksistani ajatellaan. Sellainen mies minä olen.

    Pahoittelen jos kosketin pahasti sinun pientä sisäistä tunnetta/ todellisuutta....joko sukurutsausta...taikka olematonta sivistystasoa...taikka kainuulaista tyhjänpäiväisyyttä, joka taas kumpuaa olemattomasta sivistyksestä, luuloista sekä kateudesta meitä toisia kohtaan.

    Ellusta taas voin todeta, että ulkoinen olemus jo aiheuttaa kateutta kainuussa. Niin vähän teillä siellä on kauniita naisia. Enimmäkseen rockseissa ja miesten maastohousuissa laahustavia lylleröitä. Kummastelen vain sitä, millainen mies täytyy olla, jotta moiselle rumiluksille `häntäänsä` nostaa. Itseään kunnioittava ja tekevä mies valitsee ulkoisesti naisen, jota kaikki muutkin urokset haluaa....muttei saa.

    Äänestä

  • Uskottavaa, ilmeisesti kuulut Ellun vakihoitoihin. Ei muuten ihan pieni talli ole se Ellun kokoelma!

    Äänestä

  • kauppatiet.tri kirjoitti:

    Ei, minä en ole Elina. Olen keski-ikäinen mieshenkilö. En sukurutsattu, enkä pikkukylän sisäänpäin kääntyneen mielipiteen vanki, kuten sinä kainuulainen. Kirjoitan milloin haluan ja mitä haluan. En ajattele milloinkaan mitä kirjoituksistani ajatellaan. Sellainen mies minä olen.

    Pahoittelen jos kosketin pahasti sinun pientä sisäistä tunnetta/ todellisuutta....joko sukurutsausta...taikka olematonta sivistystasoa...taikka kainuulaista tyhjänpäiväisyyttä, joka taas kumpuaa olemattomasta sivistyksestä, luuloista sekä kateudesta meitä toisia kohtaan.

    Ellusta taas voin todeta, että ulkoinen olemus jo aiheuttaa kateutta kainuussa. Niin vähän teillä siellä on kauniita naisia. Enimmäkseen rockseissa ja miesten maastohousuissa laahustavia lylleröitä. Kummastelen vain sitä, millainen mies täytyy olla, jotta moiselle rumiluksille `häntäänsä` nostaa. Itseään kunnioittava ja tekevä mies valitsee ulkoisesti naisen, jota kaikki muutkin urokset haluaa....muttei saa.

    Iiik Elina. Älä viitsi vitsailla.

    Äänestä

  • Tuo on niiiin Ellun narsistista outputtia ): ihaaan samat stoorit.... kolomannessa persoonassa jo voe voe ):

    Äänestä

  • Naulan kantaan;)

    Äänestä

  • Ompa niin Elina vastaus. Kilsan päähän voi lukea Elinan tän kirjottaneen. Nyt tuli tehtyä Elina töppäys !!!

    Äänestä

  • "kerran viikossa perustarpeita vastaavan hoidon. Eihän silloin ole kyse kuin noin 50 kerrasta vuodessa. Elämä on, kun sen oikein oivaltaa."

    Elikkä 50 x vuosi per kierrossa oleva poka? Nielemällä siis muutaman litran s.....a vuodessa pysyy leivän syrjässä kiinni? Liikakalorit tuosta pitää vaan korvata liikunnalla...

    Äänestä

Elina osoittaa meille sen miksi kokoomus on kykypuolue !

Äänestä

Monelle kainuulaismätisäkille tiedoksi. Kannattaa hoitaa omaisuuttaan hyvin ja sijoittaa tuottavasti,siis kruppiaan, kuten minä.

Äänestä

Elinalla olevaa omaisuutta ei voi sijoittaa. Sitä kun ei ole :)

Äänestä
  • Riittää kun on rahaa vaikka millä mitalla. Realisoi sitten vähä kerrallaan (tavarasta), kun tuntuu käteinen vähenevän.
    Miksi pitäisi olla omaisuutta, jota sijoittaa? Talvivaaraanko?

    Äänestä

  • kauppatiet.tri kirjoitti:

    Riittää kun on rahaa vaikka millä mitalla. Realisoi sitten vähä kerrallaan (tavarasta), kun tuntuu käteinen vähenevän.
    Miksi pitäisi olla omaisuutta, jota sijoittaa? Talvivaaraanko?

    Juuri näin !!!

    Äänestä

Jätettäskö jo Ellu rauhaan?

Äänestä
  • Moikka Ellu :)

    Äänestä

Kuten yllä kerrottu, tänne kirjoittelee ne kateelliset, ylipainoiset, naurettaviin halpisasuihin pukeutuneet lylleröt, joista ei kukaan itseään arvostava kiinnostunut.

He voivat olla vakuuttuneita, ettei yksikään tarjoa heille rahaa...yhtään mistään.
Miksi arrogantti mies tarjoaisi mitään sellaisesta, jota ei voi hyväksyä vaikka itselle maksettaisiin?

Nälkämaassa harvoin vieraillessani ne, jotka näyttävät naiselta, puhuvat äidinkielenään venäjää. He eivät mukavuussyistä laita kaupungille rockseja, vaan korkokengät ja hameen. Ja näyttävät naiselta. Ja edelleen aiheuttavat lylleröissä suunnatonta kateutta.

Äänestä
  • Ellu se haluaa aina sanoa viimeisen sanan... kuin mutapainia sian kanssa - huomaat sian itse asiassa nauttivan siitä...

    Äänestä

Mitä tulee tavaran likviditeettiin. On helposti ymmärrettävissä, että naiselta näyttävä tavaran omistaja saa helpommin tavaran likvidiksi, kuin paksu, rasvainen, rocksesissa laahustava resupelle.
Tämänkään takia ei ole ongelma, mikäli näyttävällä naisella kaikki olisi tavarassa kiinni. Realisaatio taikka tavaran osittainenkin realisaatio on helppoa ja nopeakiertoista.

Äänestä

Eikö se AU-pair pesti kestä vuoden?

Äänestä
  • Ellun haarakonttori avautuu taas pian Kajaanissa.

    Äänestä

Miksi hän kirjoittaa useammassa persoonassa...?

Äänestä

Elina kysyy itse ja vastaa itse. Pitää olla esillä nääs!

Äänestä

Kantsis laittaa facesivut piiloon eikä olla julkiset! Naurattaa kun laittelee toisten autoista ym.tavaroista/asunnoista kuvia, lol.... No kukapa se koiran hännän nostaa jos ei koira ite. Eihän se köyhän elämä varmaan kivaa oo... Hankkis oikeita töitä sieltä ulkomailta mut ei taida onnistuu tuolla koulutuksella!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Elinalaittaakuntoon kirjoitti:

Hei,
Tietääkö kukaan, että milloin Ellun AU-pair pesti Sveitsissä päättyy ja hän tuleepi laittamaan paikallisliikenneasiat kuntoon?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu