Opaskoiran lyöminen

Olen nähnyt pari kertaa lenkillä ollessani sokean henkilön huitovan opaskoiraansa takajalkoihin kepillään! Mitäs mieltä olette tuollaisesta touhusta? Itse aion ottaa eläinsuojeluyhdistykseen. Jos koiraa lyödään ja sille karjutaan tuolla ihmisten ilmoilla niin mitähän tapahtuu neljän seinän sisällä.
12139
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Siis aion ottaa yhteyttä esyyn.

Äänestä
  • Mitä luulet jonkun yhdityksen asialle voivan?

    Äänestä

Ok.

Äänestä

Jos kerran henkilö on sokea niin mitä jos se on ollut vahinko? Ei sokea ihminen näe missä koiran jalat menee enkä usko että kukaan sokea koiraansa tieten tahtoen kepillä hakkaa, niistä kun on paljon hyötyä ja opaskoiran saaminen on myös mutkikas ja toisinaan pitkä prosessi

1Äänestä

Muakin vähän epäilyttää, että koiraa olisi tosissaan lyöty. Mikäli on, niin ota filmiä siitä ja näytä eläinsuojeluvalvojalle. Ikävä tehdä valitus, jos kyseessä onkin väärinkäsitys.

Äänestä
  • Taitaa olla provo koko aloitus...

    Äänestä

Voivoi, on se nii KAUHEETA!!! Kaikki vammaset pitäs kieltää ku koissulit kärsii niist💕💕

Äänestä
  • Hei mee trollaamaan vaikka Helsingin Vihreiden sivustolle.

    Äänestä

  • Pömppö kirjoitti:

    Hei mee trollaamaan vaikka Helsingin Vihreiden sivustolle.

    Heh, pömppö on todella osuva nimimerkki suurimalle osalle koiranomistajista. Melkoisia pömppöjä olemukseltaan vaikka väittivät koiran omustamisen pitävän ihmusen niiiiiiiin hyvässä timmissä.

    Äänestä

  • Niinpä! Kyllä kira koiran tuntee, vaikka aitten olisikin ihminen.

    Äänestä

Täysin tuomittavaa, olipa sokea, vammainen tai mitä vaan tai ns. tervekin ei ole oikeutta lyödä koiraa tai mitään eläintä. Vammaisissakin (myös näkö) on monenlaisia ihmisiä, kuten kaikissa meissä. Eivät kaikki ole mitään "pyhimyksiä". Vammaisuus itsessään ei tee ihmisestä parempaa tai huonompaa.

Tiedän eräänkin tapauksen, missä ko. näkövammainen sanoi suoraan, että yhteistyö opaskoiran kanssa ei oikein suju. Kemiat ei natsaa. Ja vaihtoikin sitten koiraa. Ei kaikkien ihmistenkään kanssa kemiat käy yksiin. Sama ihmis/koirasuhteissa, joillakin natsaa joillakin ei.

Tottakai täytyy puuttua asiaa jos näkee, että koiraa lyödään (ei pelkkä napautus). Hienoa, että on ihmisiä kuten sinä jotka välittävät eläimen hyvinvoinnista. Vammaisuus ei ole lieventävä asianhaara.

Äänestä

Mun naapuri karjuu päivittäin koiralleen ja niin olen kuullut monen muunkin koiran omistajan tekevän, vaikka koiralla pitäisi olla hyvä kuulo. Miksiköhän koirille huudetaan niin lujaa, että katu raikaa?! Vai onko nämä ihmiset vain huonoja koiran kouluttajia/kasvattajia??

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tarjuli83 kirjoitti:

Olen nähnyt pari kertaa lenkillä ollessani sokean henkilön huitovan opaskoiraansa takajalkoihin kepillään! Mitäs mieltä olette tuollaisesta touhusta? Itse aion ottaa eläinsuojeluyhdistykseen. Jos koiraa lyödään ja sille karjutaan tuolla ihmisten ilmoilla niin mitähän tapahtuu neljän seinän sisällä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu