Vasen korva kuuroutui lennolla

Puolikuuro

Pitkän lennon välilaskulla huomasin, etten kuule kunnolla. Kotona vasemmassa korvassa voimakas paineentunne ja suhina. Terveyskeskuslääkäriltä viikon allergialääkkeet. Korvalääkäriltä lähinnä ihmettelyä kuulon äkillisestä menetyksestä, nesteenpoistolääkitys ja pyynnöstä lähete magneettikuvaukseen. Korvapolilta neljän kuukauden kuluttua kuulotestilausunto tapaturmavakuutusta varten. If hylkäsi hakemuksen pysyvästä haitasta, maksoi sentään lääkärikulut matkavakuutuksesta. Kuulo ei ole kolmessa vuodessa palautunut, tosin paine ja suhina tai pininä vähentynyt. Olen harkinnut kuulokojeen hankkimista, onko kenelläkään kokemusta laitteista? Hälyisessä tilassa keskustelu vaikeaa, on aina huomioitava kuulevan korvan suunta ja kovat äänet särisyttävät korvia. Liikennettäkin huomioitava eri tavalla, kun ei kuule mistä suunnasta autot tulevat. Miksi lääkärit eivät rohkaise kokeilemaan esim. tuota happihoitoa heti alkuvaiheessa. Kokeilin akupunktiota, vaimensi tinnitystä ja suhinaa, muttei vaikuutanut kuuloon. Nyt pelottaa lentäminen, jos paineenvaihtelu mykistää toisenkin korvan. Onko kenelläkään kokemusta painetta säätelevistä korvatulpista?

1

412

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zillir

      Hei kohtalotoveri!

      Minulle kävi aivan samalla tavalla. Korvaa vihloi sairaan lujaa koneen laskeutumisvaiheessa ja korva jäi takalukkoon. Seuraava yönä alkoi voimakas kiertohuimaus ja verenpaineen lasku.

      Nyt muutaman vuoden jälkeen vasen korva on kuuro. Hälyssä on vaikeaa erottaa puhetta. Väsyn metelistä aika lailla. Korvassa on ainainen suhina ja kohina. Pahin tinnitus on sentään helpottanut. Minäkin pelkään lentää. En edes tajunnut, että lentäessä voi saada sisäkorvavaurion. Harmittaa, ettei suuntakuulo toimi, tasapaino on huonompi kuin ennen ja olen ääniyliherkkä.

      Voimia!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      8088
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3882
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1906
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1360
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1193
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      31
      1099
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      11
      925
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      847
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      822
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      787
    Aihe