Lapsiaan ralliin vievät vanhemmat ovat niin vastuuntunnottomia, että heiltä pitäisi ottaa lapset huostaan.
Lapset huostaan rallihulluilta
Eimitäänvastuuta
41675
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 41
Vanhimmat
Miltähän se sitten tuntuu, kun lapsi on lipanneen auton alla nuuskana? Ei ne paljon ajattele. Eikä sitäkään minkälaista liikennekasvatusta kaahareiden esimerkillä antavat. Sitten jonakin päivänä on se ensimmäinen bemu jossakin ravissa ympäriajettuna romuna ja muutama kaveri siinä sivussa hengettömänä.
Ja jääkiekko sama asia pentuja viedään katsomaan kun aikaukot hakkaa toisiaan kaukalossa siinäpä esimerkkiä kerrakseen
Toden sanoit.
Ei minkäänlaista vastuuta semmoisilla vanhemmilla, jotka vievät lapsensa ralliohjusten ulottuville kaahausta oppimaan ja ihannoimaan.
Se vaatii yhden kunnon rytinän ja rivin auton alle jääneitä lapsia, ennen kuin näiden tyhmien vanhempien päähän saadaan mitään järkeä.
Rallit ovat mahtava kokoperheen ilo. Pitkä viikonloppu koko perhe yhdessä nauttien hyvästä meiningistä, ja nykyään kun ei enään ajeta edes yöllä, niin ei tarvitse väkisin koettaa valvoa. Hyvää ruokaa ja juomaa ihanien ystävien kesken. Voiko mikään olla mukavampaa? Kenenkään ei ole pakko mennä ralleihin, mutta te ahdasmieliset ihmiset pitäkää mölyt mahassanne, ja antakaa jokaisen nauttia omista mieliteoistaan.
Niin kenellä se ahtaampi mieli mahtaa olla? Niillä jotka ei löydä muuta koko perheen harrastusta kuin ralli ja kaahausmeininki, vai niillä joilla on monenlaisia yhteisiä harrastuksia ilman että tarvitsee viedä lapsia vaaranpaikkaan pölyä nielemään?
"vaaranpaikkaan" Kyllä rallissa on katsomopaikat turvallisilla paikoilla, kunhan noudatetaan järjestysmiesten ohjeita.
Järjestysmiesten ohjeilla ei ole paskankaan merkitystä, jos auto karkaa kunnolla käsistä. Noissa vauhdeissa se lentää kevyesti 100-200 metriä, eikä ne katsojat missään niin kaukana ole.
Uskallatko edes talvella kävellä kadulla, kun siinä VOI olla liukasta? Uskallatko ylittää ajotietä suojatien kohdalta, kun joku VOI ajaa ylitsesi? Uskallatko mennä uimaan, kun kala VOI puraista varpaasta. Uimahallissakaan et kaiketi uskalla uida, kun veteen VOI hukkua?
Kasvatat kaiketi kasvisruokasi itse, kun kaupan ruoassa VOI olla kasvintorjunta-ainejäämiä? Voi sinua poloista, kun kaikkea pitää pelätä. Varsinkin kun pelkäät myös muiden puolesta.
VOI VOI
VOI han sen typeryytensä osoittaa tuommoisellakin jutulla VOI VOI
"Rallit ovat mahtava kokoperheen ilo." "Voiko mikään olla mukavampaa?"
Voi lapsiparat.
Pitää harrastaa mahdollisimman monipuolista, ja siihen kuuluu myös ralli. On käyty teatterissa, oopperassa, taidenäyttelyissä sekä liikuntapuolta, laskettelua, murtsikkaa, luistelut yms. Matkusteltu myös, koti- ja ulkomaat kierrelty. Onpahan lapsilla sitten mahdollista tehdä omat valinnat. Ja jos se on ralli joka kiinnostaa, hänen on valinta.
Muistatko kertoa niille kaikki kulttuurisuunnat nähneille lapsillesi, että rallit ovat tarpeettomia ja ekologisesti täysin kestämättömiä turnajaisia, joille ei ole olemassa mitään järkeviä perusteita?
En!. En ole ahdasmielinen, enkä manipuloi kakaroita miltään. Ekologinen ajattelu on ahdasmielisten viherpipertäjien toimia, joihin ei pidä osallistua mitenkään. Miksi pitäisi perustella järkiperäisesti hauskaa toimintaa? Elämä on ihanaa, kun sen oikein oivaltaa...
Ekologisen ajattelun eteen joutuvat lopulta kaikki halusivat tai ei. Tämä nykyinen maapallon resurssit ylittävä elämäntapa tulee väistämättä tiensä päähän, eikä tarvitse olla kovinkaan viisas sen asian ymmärtääkseen. Kun tarpeettomista asioista joudutaan viimein pakon edessä tinkimään, ralli on siinä ensimmäisten joukossa
Tuo ei nyt kuitenkaan tule ihan pian tapahtumaan. Miksi tarvitsee ääneen tuomita toisten ihmisten harrastuksia ja elintapoja. Taaplatkoon jokainen omalla tyylillään, mutta sallittakoon kaikille oma tapa toimia, kunhan lakipykälien mukaan toimitaan. Mistä tulee tuo tarve moittia muita?
Ei tapahdu tänään tai huomenna. Sekö oikeuttaa meidät riistämään tulevien sukupolvien eväitä tämmöiselläkin täysin turhalla tavalla? Mistä tulee tuo tarve toimia järjettömästi, vaikka sen sellaiseksi ymmärtäisikin?
Vaan senkö takia että olisi kivaa, vaikka sillä kivalla tehdään tahallista tuhoa?
"Mitään järkeviä perusteita". Vauhti, tunnelma, historia, kilpailu, autot..... Itse en pidä pesäpallosta mutta en ole kehitysvammainen etten näkisi miksi muut nauttivat siitä.
Ja niiltä myös lapset huostaan, jotka vievät uimaan kun nehän voi hukkua. Samaten niiltä, jotka vievät lapsia junalla tai linja-autolla. Saati jotka käyttävät lentokoneita... Että ollaan vaan metsässä ja pelataan korttia tuvassa, ruoka ja muu omalta tontilta, eikä unohdeta pommisuojaa rakentaa. Puuttini tai joku muu voi ampua...
Kortinpeluu on vanhankansan mukaa syntiä, joten ei sellaista sovi tehdä.
Uimaan opettelu tai matkustaminen voi olla tarpeellista. Ralli ei ole.
Kaikkien vanhempien on opetettava lapsensa gang stalkkaamaan. Manipulointi, värvääminen, juoruaminen, takanapäin puhuminen, häiriköinti, tappaminen murhaaminen, arvostelu, itsensä ylentäminen kyttäämällä ja srvostelemalla muiden kotia, ulkonäköä , vahtiminen, nuuskiminen, tonkiminen, toisen henkilökohtaisen elämän seurailu ja yksityisasioiden levittely, henkinen pahoinpitely.
Tappamista ja murhaamista lukuun ottamatta minua ei haittaa mikään noista asioista. Ei pätkän vertaa. Että siitä vaan, jos joku minua kohtaan haluaa harrastaa.
Tämä on muuten väärä ketju tämmöisten asioiden esiin ottamiseen. Ralli ei näistä mitään estä.
Miksi väärä ketju. Gang stalking perustuu siihen että toisesta yritetään etsiä vikoja ja levittää siis hänestä valheita tai tosiasioita negatiivisessa valossa muille jotta muut slkaisivat vahtia ja vainota ja esim pitää melukampanjaa ja mielestäni tämäkin ketju on samaa tyyliä. Ylennetään itseä triviaalin asian vuoksi j a painetaan alas jotain toista. Jollakin on pakkomielle ja riippuvuus tällaiseen ja ei ole muka va juttu.
Sinähän sen tiedät, gang stalkkaaja.
"Mistä tulee tuo tarve moittia muita? "
Kun vanhemmat vievät pienet lapsensa tyrkylle ralliauton nokan eteen pölyä nielemään, meteliä kuuntelemaan, ja katselemaan junttien kaljasikailua, niin eikö siinä jotakin ihmettelemisen aihetta ole?
"Miksi pitäisi perustella järkiperäisesti hauskaa toimintaa? Elämä on ihanaa, kun sen oikein oivaltaa... "
Siinähän se on tosiaan ohje lasten kasvatukseen. Ei tarvitse ihmetellä miksi ne kersat työnnetään eturiviin siellä rallireitillä. Varmaan sama neuvo pätee silloinkin, kun kakaran taskusta löytyy huumesätkä.
Hei haloo, miten huumesätkät liittyy ralliin?? Vähän järkeä juttuihinne!
"Lapsi saa itse päättää mikä sen mielestä on hauskaa"
Samallahan siellä pyörii huumeet, kuin myös prostituoidut, ellen ihan väärin ole ymmärtänyt uutisista. Hienoja vanhempia ketkä vie lapsensa sellasille alueille.
On tainnut jäädä lääkkeet ottamatta.
Ei tule yllätyksenä, että rallijuntit ei pahemmin seuraa uutisia. Kun googletat "Prostituutio rehottaa Jyväskylän ralleissa" niin saat kyllä vastauksia. Voithan sä sulkea silmäs ongelmalta ja uskotella itelles, että se on koko perheen tapahtuma. Vedä ne diapamit naamaan ja muuta siperiaan. Ttu mistä näitä rallijuntteja oikeen sikiää..
Oletko käynyt, kun noin tarkkaan tunnut tietävän??
Eipähän sitä lapsia voi viedä rallitapahtumaan eikä oikeastaan mihinkään ettei vaan satu mitään, lapset pidettävä neljän seinän sisällä ja mielellään sielläkin kalterihäkissä tai pehmustetussa huoneessa.
Pari viikkoa sitten tuli luontopolulla vastaan patikoitsija pariskunta jolla molemmilla iso ja korkea rinkka selässä ja äipällä kiikkui ylimpänä rinkan päällä lapsi, kyllä siinä lapsi voi saada huonoja vaikutteita luonnosta ja raitisilmamyrkytyksen ja nuotiolla savua silmiin ja entäs lapsi oppii luonnossa rääkymään kuin varis!!
ei tällaista typerää ja turhaa bensanpolttoa ollenkaan en''. Toivottavasti saavat lakiin kiellon tällaiselle. Aikuiset miehet ihan oikeasti...
Kyllä iskä uusivana rattijuoppona on sitten kiva iskä. Varsinkin kun päissään eksyy vieraisiin.
Se kun Jyskälä loppuu niin jatketaan Seinäjoen maliin. Linttabemari puuta halajaa. Ei sinänsä sureta muutakuin puun kohtalo.
On se suuri nautinto katsoa, kun joku ajaa autonsa ryteikköön.
niinhän se usein on, että lapset laitetaan elämään vanhempiensa unelmia. rallien tapauksessa usein isän unelmia.
Kyllä minä ainakin nautin kun joku pöllö ajaa satasen vauhdissa vapaaehtoisesti kaseikkoon. Oppia ikä kaikki.
Ja rattijuopolta kortti pois kun ei alkolukkokaan opeta tavoille.