Edullinen perus 5h,k,khh,ph,s valmistalo

mikkovaillataloa

Nyt itselläni tulee mieleen älvsbytalo, mutta se mitä toi muuttovalmis vois maksaa tontin päälle, entä onko muita samanhintaluokan taloja?

22

399

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valavoja

      Jos haluat asua tulitikkulaatikossa, tai tehdä itse esim. Yläkerran huoneet, jotka tulevat maksamaan lähes yhtä paljon, kuin koko paketti, niin anna mennä vaan..!

      • mikkovaillataloa

        Ihan 1.krs taloa..


      • Aikayliampuvaa

        Heh, 12 tuhatta euroa meni yläkerran tekoon 2013 itseltäni. Työlle en laske hintaa (olin vuorotteluvapaalla ja aikaa riitti).


    • ettäsiitävaan
    • hintakoratkaiseevain

      Mikä on edullinen ja mikä ei? Riippuu vähän toimitussisällöistä ja halutusta laadusta.

      • Ihmettelenvaa

        Ja miksi Pakettitalo? Ihme villitys tuo paketti homma.. halvimmalla tulee kun löydät osaavan timpurin joka tekee sen sulle pitkästä tavarasta.


      • iltapoiks

        Aika on myös rahaa:) sillä varmaan nuo tilaelementit menee kaupaksi?


      • rockrockrockrock

        Kyllä itse ainakin ymmärrän tuon pakettitalojen suosion. Kenellä nykyään on aikaa alkaa valvomaan työmaalla koko ajan, että milloin tilata mitäkin ja alkaa kilpailuttamaan kaikkea mahdollista (urakoitsijoista materiaaleihin). Oma kivitalo maksoi omista kuvista avaimet käteen 1800 euroa neliö, joten mieluummin käytän aikana johonkin ihan muuhun kuin murehtimiseen aikatauluista yms.


      • diseew
        Ihmettelenvaa kirjoitti:

        Ja miksi Pakettitalo? Ihme villitys tuo paketti homma.. halvimmalla tulee kun löydät osaavan timpurin joka tekee sen sulle pitkästä tavarasta.

        Työssäkäyvälle rakentajalle pakettitalo on hyvä kompromissi jos haluaa elämltä muutakin kuin rakentamista. Pari kaveria rakentanut töiden ohessa ja kyllä siinä aikaa sen 1,5 -2 v menee ennenkuin oikeasti valmista.

        Ja tehtaalla kuivassa tehdyt elementit jotka toivottavasti saadaan kuivalla ilmalla pystyyn ja aluskatteen alle ( kuten meillä onneksi kävi ) vs tontilla seisovat lauta villakasat perussujen alla sateessa.

        Jos aikaa, osaamista ja huolellisuuttaa työmaan suojauksessa niin tottakai pitkästä tavarasta saa halvemmalla.


      • suttajasekundaa
        diseew kirjoitti:

        Työssäkäyvälle rakentajalle pakettitalo on hyvä kompromissi jos haluaa elämltä muutakin kuin rakentamista. Pari kaveria rakentanut töiden ohessa ja kyllä siinä aikaa sen 1,5 -2 v menee ennenkuin oikeasti valmista.

        Ja tehtaalla kuivassa tehdyt elementit jotka toivottavasti saadaan kuivalla ilmalla pystyyn ja aluskatteen alle ( kuten meillä onneksi kävi ) vs tontilla seisovat lauta villakasat perussujen alla sateessa.

        Jos aikaa, osaamista ja huolellisuuttaa työmaan suojauksessa niin tottakai pitkästä tavarasta saa halvemmalla.

        Onhan se hyvä että elementit tehdään tehtaalla kuivassa mutta tiedätkö kuinka hyvin elementit on tehty? Oliko vastaava mestarisi tehtaalla valvomassa elementtien tekoa? Jos pystytysvaiheessa sataa niin onko vastaava mestarisi valvomassa että virolainen pystytysporukka hoitaa oman osuutensa hyvin? Aika monta hometaloa on saatu aikaan kun elementit ovat hörpänneet vettä asennusvaiheessa.

        Jos laudat ja villat ovat pressujen alla niin ei mitään hätää. Kun pre-cut -talo tehdään oikein niin homma menee varmemmin oikein.

        Joka tapauksessa kaikilla rakennustavoilla saadaan aikaan sutta ja sekundaa kun kiirehditään ja kuvitellaan säästettävän hankkimallla mahdollisimman halvat tekijät.


      • diseew

        Tietenkään vastaava mestari ei ole valvomassa elementtien tekoa tehtaalla, mutta ainakin meillä elementit oli hyvin nähtävissä pystytyksen jälkeenkin ennen sisätöiden alkamista. Eli sisäpuolen koolauspuut ja villat päällä olevan höyrynsulku. Eli laadun voi tarkastaa siinäkin vaiheessa, sisäpuolen levytys tehdään vasta paikanpäällä.

        Sade elementtien pystytysvaiheessa on aina riskitekijä, se on selvä. Mutta aika paljon ole nähnyt precut työmaita missä tavarat seisovat sateessa kun tuuli lennättänyt pressun kulmaa, väitän että niissä riski paljon suurempi.


    • yhyytalo

      älvsbytalon oma pääoma on menetetty ja konkurssi on lähellä. Kehoitan vakavasti varomaan ostamasta älvsbytaloa. Kolmessa vuodessa älvsbytalon liikevaihto on pudonnut vain kolmannekseen. Todella uhkaavalta näyttää. älvsbytaloa heikommin ei mene kuin yrityssaneerauksessa olevalla Muurametaloilla. Halvalla ei saa hyvää...
      https://www.asiakastieto.fi/yritykset/FI/alvsbytalo-oy/06184701/taloustiedot

    • Valehtelette

      Palstalta kysyessä mikä talopaketti ei ole mennyt pieleen? Mikä talotehdas ei ole konkurssikypsä ja ei lestadiolaisia rakentajia ,omistajia?

    • yhyytalo

      Parhaat tässä (perässä omavaraisuusaste)

      Kuusamo Hirsitalot 83%
      Kontiotuote 79%
      Kastelli-talot 79%
      Finnlamelli 70%
      www.asiakastieto.com

      Kaikki luvut ovat julkisesti saatavissa. Kolme firmaa ovat hirsitaloja ja Kastelli on lautatalo.

      • Tuulipuvulle

        Omavaraisuusasteella ei ole mitään merkitystä. Mitä isompi omavaraisuus, sitä huonommin hoidettu yritys. Vain idiootti roikuttaa varallisuutta osakeyhtiössä. Yksi voitonjako, tai osakaslaina pudottaa omavaraisuuden nollaan.
        Ainoa merkitys on voitolla joka vuosi.


      • Valehtelette

        Haukutaanhan kastelliakin palstalla väh. joka toinen päivä. Tämän avohoitopalstan voisi lopettaa.


    • Itäsuomesta

      Kuulin juuri, että Nunnauuni meni juuri tänään konkurssiin, kun rahat ovat loppu. Kuulemma sen omistaja on saita lapseton mies, jolta loppui rahat.

      • valenunna

        Eli kyseessä olikin nunnaksi pukeutunut munkki ?


    • muutamatonnieroo

      Ajattelin esim että 4h riittää, mutta jos vaikka myy tulevaisuudessa, paremmin menis kaupaksi??

      • 45232

        4 tai 5 huonetta ei niin suurta merkitystä mutta omakotitalo jossa vain 2 makuuhuonetta on selvästi hankalampi myydä.


    • Eläkkeelläsitten

      Ei kannata miettiä kauheasti mikä myy, esim 2 makkaria voi ollakin jollekin muullekin juuri se mitä hakee, jatkossa vallankin kun kaikki vanhemmat ei lasten muuton jälkeen muutakaan kerrostaloon vaan haluavatkin pienemmän talon

    • Omaanaara

      Sammaa mieltä, omien tarpeiden mukaan pittää mennä, ostajia voipi erilaiselle ratkaisulle olla jopa enemmän

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      244
      4268
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      120
      2724
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2482
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      84
      1519
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1466
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1199
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1117
    8. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      986
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      983
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      173
      965
    Aihe