Tuntemattoman tahon varmentama sivusto

varmenteen metsästäjä

Siirryin minäkin Firefoxin käyttäjäksi.
Nyt ff ilmoittaa minulle eräälle käyttämälleni sivulle siirtyessäni seuraavasti:
- sivuston xxxxx identiteettiä ei pystytä
varmentamaan

Virheen mahdollisia syitä:
- selaimesi ei tunnista sivuston varmentajaa (CA)
- sivuston varmenne on puutteellinen, koska
palvelimen asetuksissa on virheitä
- sinulla on yhteys sivustoon, joka virheellisesti
väittää olevansa xxxxx, mahdollisesti saadaksesi
sinulta luottamuksellisia tietoja

Pyydämme huomauttamaan sivuston ylläpitäjää tästä ongelmasta.

Tutki varmennetta huolellisesti ennen kuin hyväksyt sen jne....

No, tutkin varmennetta (en voi sanoa, että myös ymmärsin) ja sivuston xxxxx lisäksi Soneralla näkyy olevan näppinsä pelissä.

Onko kenellekään muulle tullut vastaavanlaista ilmoitusta?
Mitä käytännön merkitystä sillä on ja miten siihen tulisi suhtautua?

1

237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Todennäköisimmin tuo johtuu siitä, että vaihtaessasi selainta jätit taaksesi myös joskus aikaisemmin hyväksymäsi (tai sitten Joku Toinen Selain™ oli hyväksynyt ne puolestasi) varmenteet, eikä Firefox vielä tiedä keitä pidät luotettavina tahoina.

      Selaimet tunnistavat saitteja noiden varmenteiden perusteella, mutta jotta niillä olisi mitään vaikutusta, pitää jonkun luotetun tahon varmentaa varmenteen oikeellisuus. Firefox tuntee jokusen luotetun varmentajan, mutta koska käyttämäsi saitin varmentaja ei ole tuolla listalla, selain kysyy sinulta mielipidettä.

      Jos tiedät, että kyseessä on oikea saitti, niin hyväksy varmenne. Jatkossa Firefox luottaa saittiin eikä enää kysyle tuollaisia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      144
      14427
    2. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      44
      6042
    3. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      168
      5630
    4. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      312
      4417
    5. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      60
      4246
    6. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      21
      4150
    7. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      21
      3916
    8. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      108
      3702
    9. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      29
      3617
    10. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      69
      2703
    Aihe