Tuntemattoman tahon varmentama sivusto

varmenteen metsästäjä

Siirryin minäkin Firefoxin käyttäjäksi.
Nyt ff ilmoittaa minulle eräälle käyttämälleni sivulle siirtyessäni seuraavasti:
- sivuston xxxxx identiteettiä ei pystytä
varmentamaan

Virheen mahdollisia syitä:
- selaimesi ei tunnista sivuston varmentajaa (CA)
- sivuston varmenne on puutteellinen, koska
palvelimen asetuksissa on virheitä
- sinulla on yhteys sivustoon, joka virheellisesti
väittää olevansa xxxxx, mahdollisesti saadaksesi
sinulta luottamuksellisia tietoja

Pyydämme huomauttamaan sivuston ylläpitäjää tästä ongelmasta.

Tutki varmennetta huolellisesti ennen kuin hyväksyt sen jne....

No, tutkin varmennetta (en voi sanoa, että myös ymmärsin) ja sivuston xxxxx lisäksi Soneralla näkyy olevan näppinsä pelissä.

Onko kenellekään muulle tullut vastaavanlaista ilmoitusta?
Mitä käytännön merkitystä sillä on ja miten siihen tulisi suhtautua?

1

255

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Todennäköisimmin tuo johtuu siitä, että vaihtaessasi selainta jätit taaksesi myös joskus aikaisemmin hyväksymäsi (tai sitten Joku Toinen Selain™ oli hyväksynyt ne puolestasi) varmenteet, eikä Firefox vielä tiedä keitä pidät luotettavina tahoina.

      Selaimet tunnistavat saitteja noiden varmenteiden perusteella, mutta jotta niillä olisi mitään vaikutusta, pitää jonkun luotetun tahon varmentaa varmenteen oikeellisuus. Firefox tuntee jokusen luotetun varmentajan, mutta koska käyttämäsi saitin varmentaja ei ole tuolla listalla, selain kysyy sinulta mielipidettä.

      Jos tiedät, että kyseessä on oikea saitti, niin hyväksy varmenne. Jatkossa Firefox luottaa saittiin eikä enää kysyle tuollaisia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä

      Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin
      Rovaniemi
      11
      1318
    2. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      306
      1200
    3. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      381
      1150
    4. Ethän leiki kanssani J- mies

      Jos oletkin joku pelimies, jolla monia vaihtoehtoja, katkon kylmästi yhteyden. En jaksa sellaisia miehiä.
      Ikävä
      100
      863
    5. Miesmäinen vanha nainen joka kulkee lastenvaunujen kanssa

      Mikähän kaheli tämä yks kaupungilla karvahattu päässä kulukeva vanha eukko on joka työntää lastenvaunuja. Onhan sitte
      Kuhmo
      13
      771
    6. Molemmat päät

      aivan tulessa😫 Miksi pitää ihmisen tällaisesta kärsiä??? Jos koko ajan pnettaa, niin miksi sitä seksiä ei voi sitten s
      Ikävä
      113
      760
    7. Miltä kaivattusi näyttää?

      Mitä vikoja? jne
      Ikävä
      34
      702
    8. Kasteen merkityksestä ihmiselle

      Jeesuksen hyvä ystävä Nikodemus meni heti Jeesuksen kasteen jälkeen kysymään häneltä kasteen merkityksestä ihmiselle. J
      Kaste
      371
      690
    9. Liikenne onnettomuus

      Luin juuri Ampparista Konneveden kauheasta onnettomuudesta jossa menehtyi 60-luvulla syntynyt mies. Onko kellään tarkemp
      Konnevesi
      6
      690
    10. kukaan ei pakota kasteeseen..

      Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot
      Kaste
      222
      671
    Aihe