Työssäkäyvänä koiralle pennut

Pienrotuinen

Olemme pidempään suunnitelleet toisen koiran ottamista ja tahtoisimme meidän narttu koiran jälkeläisen. Muttammiten koira pärjää pentujen kans sen ajan kun olemme töissä. Ei tarvitsisi olla kovin montaa tuntia, eikä edes joka päivä yksin. Mutta jos koiralla ja pennuilla on oma huone niim kannattaisiko olla pentuaitaus, mutta miten emä pääsee pois aitauksesta esim syömään/juomaan? Meillä on pienirotuinen koira joten luultavasti pentuja tulee max 3-4.

4

343

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TeyaKy

      Meillä viimekeväänä syntyi pennut huhtikuun lopulla. sovin jo ajoissa työpaikalla että tulen olemaan synnytyspäivän pois töistä. Kävin myös joka päivä ruokatunnilla kotona ulkoiluttamassa emän sekä muun lauman, annoin emälle lisäruokaa sekä ruokin pennut. Pennuilla ja emällä oli oma huone kokonaan käytössä, joten muut koirat eivät päässeet häiritsemään heitä. Opetimme pennut muuhun laumaan n. 8vko. ikäisenä, mutta vain valvotusti.
      Kuskasin pentuja monta kertaa päivässä ulos tarpeilleen, joten he olivat sisäsiistejä jo luovutusiässään. rotuna Japanese Chin :)

    • 24_7

      Aloittaja,
      kaikki ihmislapset ja pennut tarvitsevat 24/7 huolenpitoa, rakkautta, oikeaa ravitsemusta elämänsä alussa. Toivottavasti hoidat myös terveystarkastukset, rokotukset ja rekisteröinnit?
      (anteeksi, jos olen väärässä, mutta tiedän liian paljon ikäviä itänaapurin pikkukoirien tapauksia)

    • Suosittelen vielä jatkamaan perehtymistä aiheeseen ja avuksi jonkun kokeneen kasvattajan (enemmän kuin pari pentuetta maailmalla), koska pentujen hoito ei oikeasti ole mitään helppoa tai halpaa.
      Puhumattakaan jos haluat olla vastuullinen ja saattaa maailmaan terveitä yksilöitä.

      Siksi kysymys kuuluukin:

      Oletko tutkituttanut koirasi perinnöllisten vikojen osalta?
      AIotko rekisteröidä pennut?
      Onko hätävarasto eläinlääkärin varalle, jos käykin niin, että koirasi synnyttää sunnuntaiyönä ja pentu jää synnytyskanavaan jumiin?
      Osaatko toimia ylipäätään jos tulee jotain yllättävää eteen, kuten pentu meinaa kuristua napanuoraan, emo vaikuttaa huonovointiselta tai pentu ei hengitä?

      miljoona muuta asiaa. Siksi olisi hyvä olla kokenut kasvattaja rinnalla, koska ammattilainen osaa toimia nopeasti ja oikein, jos jotain sattuu.

    • Ensin kannattaa muistaa, että kasvattaja on sitten nykyään hyvin pitkälle vastuussa myös jälkeläisistä... Että kannattaa tarkoin miettiä, riittääkö rahkee tja taitoa, jos on tarvis, jos /kun jotain tulee...

      Se ei myöskään siis riitä, että haluaa itselleen, koska muut menee siis muille. Eli sen koiran pitää olla muutakin, kuin rakas oma koira. Sen pitää olla jalostuksellisesti riittävän hyvä. Ja vähintään pitää siis ne rodunomaiset tarkit tehdä. Tuossa jo as...viestissä osa jo mainittiinkin, mitä pitää tietää.

      Ja sitten pitää miettiä, mitä sitten, jos synnytyksen jälkeenkin tulee ongelmia. Voi olla pakko olla senkin takia kotona, vaikka joutua vahtimaan 24/24 tuntia...
      Itse asiassa se vahtiminen voi alkaa jo ennenkin. Eli jo ennen synnytystä pitää olla varautunut, koska alkaa ym. Tuossa touhussa voi olla siis kädet täynnä, ja ehdottomasti pitäisi olla ainakin mahdolisuus, että pystyy jonkun aikaa olemaan tarvittaessa täysinkin kiinni siinä... Joillain kääpiöroduissa/pienikokoisissa on synnytysongelmat suht yleisiäkin, joten nekin pitää kartoittaa rodustaan.

      Ei pahalla, mutta kysymykset on sitä luokkaa, että ne on ihan perusjuttuja. jos niitä ei edes tiedä, niin kannattaisi ensin ottaa asioista kunnolla selvää ihan vaikka kirjoista edes ym.

      Ja kyllä, pitää olla pentulaatikko ihan alussa ehdottomasti. Myöhemmin sopivassa iässä voi käyttää pentuhuonettakin "pelkästään". Toki petipaikat pitää olla sielläkin.
      Pentulaatikko pitää olla toki suunniteltu niin, että emä pääsee haluttaessaan sieltä pois. Korkeus ym.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      323
      8479
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      105
      6702
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      178
      3850
    4. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      86
      3679
    5. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      170
      3077
    6. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      43
      2979
    7. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      48
      2972
    8. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      41
      2889
    9. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      22
      2496
    10. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      196
      2094
    Aihe