Työssäkäyvänä koiralle pennut

Pienrotuinen

Olemme pidempään suunnitelleet toisen koiran ottamista ja tahtoisimme meidän narttu koiran jälkeläisen. Muttammiten koira pärjää pentujen kans sen ajan kun olemme töissä. Ei tarvitsisi olla kovin montaa tuntia, eikä edes joka päivä yksin. Mutta jos koiralla ja pennuilla on oma huone niim kannattaisiko olla pentuaitaus, mutta miten emä pääsee pois aitauksesta esim syömään/juomaan? Meillä on pienirotuinen koira joten luultavasti pentuja tulee max 3-4.

4

391

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TeyaKy

      Meillä viimekeväänä syntyi pennut huhtikuun lopulla. sovin jo ajoissa työpaikalla että tulen olemaan synnytyspäivän pois töistä. Kävin myös joka päivä ruokatunnilla kotona ulkoiluttamassa emän sekä muun lauman, annoin emälle lisäruokaa sekä ruokin pennut. Pennuilla ja emällä oli oma huone kokonaan käytössä, joten muut koirat eivät päässeet häiritsemään heitä. Opetimme pennut muuhun laumaan n. 8vko. ikäisenä, mutta vain valvotusti.
      Kuskasin pentuja monta kertaa päivässä ulos tarpeilleen, joten he olivat sisäsiistejä jo luovutusiässään. rotuna Japanese Chin :)

    • 24_7

      Aloittaja,
      kaikki ihmislapset ja pennut tarvitsevat 24/7 huolenpitoa, rakkautta, oikeaa ravitsemusta elämänsä alussa. Toivottavasti hoidat myös terveystarkastukset, rokotukset ja rekisteröinnit?
      (anteeksi, jos olen väärässä, mutta tiedän liian paljon ikäviä itänaapurin pikkukoirien tapauksia)

    • Suosittelen vielä jatkamaan perehtymistä aiheeseen ja avuksi jonkun kokeneen kasvattajan (enemmän kuin pari pentuetta maailmalla), koska pentujen hoito ei oikeasti ole mitään helppoa tai halpaa.
      Puhumattakaan jos haluat olla vastuullinen ja saattaa maailmaan terveitä yksilöitä.

      Siksi kysymys kuuluukin:

      Oletko tutkituttanut koirasi perinnöllisten vikojen osalta?
      AIotko rekisteröidä pennut?
      Onko hätävarasto eläinlääkärin varalle, jos käykin niin, että koirasi synnyttää sunnuntaiyönä ja pentu jää synnytyskanavaan jumiin?
      Osaatko toimia ylipäätään jos tulee jotain yllättävää eteen, kuten pentu meinaa kuristua napanuoraan, emo vaikuttaa huonovointiselta tai pentu ei hengitä?

      miljoona muuta asiaa. Siksi olisi hyvä olla kokenut kasvattaja rinnalla, koska ammattilainen osaa toimia nopeasti ja oikein, jos jotain sattuu.

    • Ensin kannattaa muistaa, että kasvattaja on sitten nykyään hyvin pitkälle vastuussa myös jälkeläisistä... Että kannattaa tarkoin miettiä, riittääkö rahkee tja taitoa, jos on tarvis, jos /kun jotain tulee...

      Se ei myöskään siis riitä, että haluaa itselleen, koska muut menee siis muille. Eli sen koiran pitää olla muutakin, kuin rakas oma koira. Sen pitää olla jalostuksellisesti riittävän hyvä. Ja vähintään pitää siis ne rodunomaiset tarkit tehdä. Tuossa jo as...viestissä osa jo mainittiinkin, mitä pitää tietää.

      Ja sitten pitää miettiä, mitä sitten, jos synnytyksen jälkeenkin tulee ongelmia. Voi olla pakko olla senkin takia kotona, vaikka joutua vahtimaan 24/24 tuntia...
      Itse asiassa se vahtiminen voi alkaa jo ennenkin. Eli jo ennen synnytystä pitää olla varautunut, koska alkaa ym. Tuossa touhussa voi olla siis kädet täynnä, ja ehdottomasti pitäisi olla ainakin mahdolisuus, että pystyy jonkun aikaa olemaan tarvittaessa täysinkin kiinni siinä... Joillain kääpiöroduissa/pienikokoisissa on synnytysongelmat suht yleisiäkin, joten nekin pitää kartoittaa rodustaan.

      Ei pahalla, mutta kysymykset on sitä luokkaa, että ne on ihan perusjuttuja. jos niitä ei edes tiedä, niin kannattaisi ensin ottaa asioista kunnolla selvää ihan vaikka kirjoista edes ym.

      Ja kyllä, pitää olla pentulaatikko ihan alussa ehdottomasti. Myöhemmin sopivassa iässä voi käyttää pentuhuonettakin "pelkästään". Toki petipaikat pitää olla sielläkin.
      Pentulaatikko pitää olla toki suunniteltu niin, että emä pääsee haluttaessaan sieltä pois. Korkeus ym.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      342
      2770
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      58
      2235
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      1929
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      64
      1569
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1512
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      60
      1044
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1009
    8. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      7
      898
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      200
      815
    10. 36
      719
    Aihe