Antaa huonon kuvan Ruotsista ja ruotsalaisista

Utelias

Jos se on totta mitä meänkielisistä on kirjoitettu on totta (eivät osaa lukea eikä kirjoittaa omaa kieltään) niin kyllä se antaa huonon kuvan Ruotsista ja ruotsalaisuudesta miten siellä vähemmistöjä kohdellaan.

Ruotsalaisia kun vielä mainostetaan vapaamielisiksi niin ihmetyttää tuo ristiriita.

4

438

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aina ollut

      Kyllä, Ruotsalainen sietää ja suvaitsee mitä tahansa, kunhan se ei ole Suomalainen vaatimassa oikeuksiaan.

      • haloo

        Eipä kyllä voi kehua sitäkään, miten suomalaiset ovat saamelaisia kohdelleet. Pakkoasuntoloiden ja suomenpuhumisen - saamelaiset kerättii asuntoloihin, siellä ja koulussa saamenpuhumisesta rangaistiin - vuoksi iso osa saamelaisista ei osaa kieltään, ei ainakaan lukea ja kirjoittaa.


      • mutta
        haloo kirjoitti:

        Eipä kyllä voi kehua sitäkään, miten suomalaiset ovat saamelaisia kohdelleet. Pakkoasuntoloiden ja suomenpuhumisen - saamelaiset kerättii asuntoloihin, siellä ja koulussa saamenpuhumisesta rangaistiin - vuoksi iso osa saamelaisista ei osaa kieltään, ei ainakaan lukea ja kirjoittaa.

        Ei Ruotsikaan saamelaisia hyvin kohtele. Luulajan ja Uumajan saame on lähes hävinneet. Suomalaiset sentään pelastivat koltat Petsamosta antoivat heille maata Sevettijärveltä. Akkalan- ja turjan saame ovatkin jo hävinneet tyystin ja venäläistyneet!


    • haloo

      soimaa, sillä olen kyllä suomalainen ja siten omaa maatani suomin. Se, että Ruotsi myös on kohdellut saamen kieltä huonosti, ei millään tavalla oikeuta Suomen toimintaa tai tee sitä paremmaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      37
      2987
    2. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      2497
    3. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      47
      2317
    4. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      158
      2094
    5. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      20
      1808
    6. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      40
      1429
    7. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      51
      1047
    8. Mitä sanoisit mulle?

      Niin, mitä sanoisit mulle! Sille ainoalle, jota rakastat..
      Ikävä
      86
      1015
    9. Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."

      Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To
      Tanssii tähtien kanssa
      24
      1002
    10. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      36
      994
    Aihe