Elikkäs mietityttää seuraavanlainen, ja tiedän lääkäriin pitäisi mennä.
Välihassa tuntui polttelua jonka jälkeeb siinä näkyi ihorikkoa. Aivan pienen pieni valkoinen näppy, ehkö n. 1mm kokoinen jos sitäkään. Näppy lähti ja sitten näkyi samankokoinen pyöreä ihorikko. Reunoiltaan valkoinen. Pohdin voiko olla herpestä mutta koko erittäin pieni eikä näkynyt vesikelloa. Olen rasvaillut ihan kosteusvoiteella joka helpottanut. Iholla siis tuntunut kiristystä ja pientä kirvelyä. Nyt tuo on muuttunut niin, että on pitkulan mallinen ja isompi, lähtee pyllyreiän reunasta ja on siinä olevan poimun päällä. Pitkulan yläpäässä ehkä pieni ihorikko edelleen. Alapäässä ollut kuivuutta ja nyt kuumilla keleillä tietysti paikat hiostuneet. Onkohan kohtalotovereita? Ei näytä herpekseltä eikä ole keltaista tai ruskeaa rupea vaan valkoinen. Pohdin voisiko olla ihan hankausta? Ajatuksia anyone?
Haavauma välilihassa?
8
5791
Vastaukset 8
- ap.jatkaa
Nyt haavauma on osittain pitkula jonka päällä valkoinen "rupi", ja sen päässä iho rikkoa. Joka ei ole tarkka rajainen, mutta pyöreähkö. Siinä iho näyttöä kuin olisi lähtenyt kerroksittain ja keskellä olisi haavaumaa. Pesujen jälkeen ei kirvele eikä ns tunnu miltään.
- kesätyttönenx
Oletko ollut suojaamattomassa seksiaktissa? En täältä voi muuta neuvoa kuin että käyt lääkärissä. Toki voi olla hiivan tekemää ihorikkoakin tai stringit hanganneet? Lääkäriin vaan, sillä se selviää.
- apjatkaa
Olenhan tuon saman ukon kanssa ollut. On kai sitä lääkäriin mentävä, mutta ei taida päivystykseen päästä. Aamulla pesujen jälkeen kirvelykin loppui enkä tunne mtn outoa. Aamulla vielä ennen pesu kirveli. Ihan perusrasva on helpottanut siihen pieneen kirvelyyn.. eivöt varsinaisen kipeitö ole, mutta pientö kirvelyä. Eikä varsinaista rupeakaan ole..
- tämämahdollisuus
Voi olla myös kondyloomaa.
- toivottavasti.ei
Herpes saattaa juuri oireilla vain hyvin pienenä haavaumana.
- apjatkaa
Haavauma näyttää lähinnä siltä, että siitä olisi yksi ohut iho kerros poissa. Iho tuntuu hetkittäin ns kireältä, lähinnä vessassa käydessä.
Jotenkin se ei näytä herpekseltä, tai liittyneekö siihen ettei itse halua siihen uskoa. Olen ymmärtänyt herpes on uhan älyttömän kipeä ja kaikki kirveltää. Vesi kirveltää pienen hetken,mutta loppuu sitten. Varsinäisen kipeä kipeä ei ole. Lähinnä sellainen ärsyttävä ja tosiaan pientä kirvelyä esim pestessä.
Hermothan tässä menee, mutta päivystykseen ei pääse.. - apsejatkaa
Mahtaakohan Betadine auttaa Herpeksen rakkulaan tai haavaumaan?
Kokeilin haavaumaani (en tiedä mistä johtuu) betadinea ja vuorokaudessa jo lähes parantunut.. Kenelläkään ajatuksia tai tietoa asiasta? Lääkäri aika ei juur auta, kun aika vasta kahden vkon päästä. - voide
En tiedä auttaako tuo herpekseen, herpeshän paranee muutenkin kun aikaa kuluu. Minulla oli myös pieni hankauma ja kirvelyä, johon auttoi kyllä Bepanthen-voide.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja3021249Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "3111211Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔50968- 88941
- 106909
- 101899
- 111752
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh14628- 64588
Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh3587