Voiko tuon suosikit palkin saada näkymään koko ajan ettei se menisi aina piiloon?
Suosikitpalkki
11
180
Vastaukset
- mikäpälie
Mikä ihmeen "suosikitpalkki"?
- aslakkialatölviöstä
Jossain selaimessa varmaan?
- Saa-sen
Kyllä sen saa piilloon.
- 5542
Sen kiranmerkit palkin voi ottaa koko ajan näkyväksi. Esim Chromiumissa. Osoiterivin oikealla puolella on pieniä pisteitä . Sieltä näytä kirjanmerkkipalkki. Sieltä löytyy kaikki muukin kirjanmerkkien hallinta.
- Onko-sama
Onko kirjanmerkit sama kuin suosikit
- 5542
Sama on.
Sanon vielä, että jos sinulla on ne kirjanmerkit (suosikit) säästettynä vaikkapa usb-tikulle niitten siirto onnistuu silmänräpäyksessä. Minä en enää viitsi yksitellen poimia niitä, vaan kaikki kerralla. Chrome toimii ihan samoin.
- miksuh__
Nyt jäi hiukka epäselväksi mitä oikein tarkotat suosikkipalkilla. Jos tarkotat Gnome -työpöydän Dash -paneelia, josssa näkyy suosikkisovellusten kuvakkeet, ja jonka kuvakkeita klikkaamalla suosikkisovelluksia voi käynnistää, niin sen suosikkipaneelin saa näkymään työpöydällä aina ottamalla käyttöön Gnome -työpöydän laajennuksen Dash To Dock. Tuo laajennus löytyy Debian Stretchistä ja sen voi asentaa komennolla:
# apt-get install gnome-shell-extension-dashtodock
Tuo laajennus muuntaa Gnome -työpöydän Activities -näkymässä olevan Dash -suosikkipalkin erilliseksi paneeliksi, jonka saa näkymään työpöydällä jatkuvasti niin haluttaessa. Paneelin sijainnin ja monen muun asian voi säätää mieleisekseen. - Anonyymi
Asensin tuon yllämaintun paketin mutta ei tapahdu mitään muutosta. Miten ja mistä sitä pitäisi säätää?
Ja nyt on siis käytössä debian 10 gnome-työpöydällä. - Anonyymi
Gnomen laajennusten asetuksia voi säätää Gnomen Tweaks -työkalulla,
Voit käynnistää tuon työkalun esimerkiksi näin:
1) Paina Super -näppäintä (Windowsissa Windows -näppäin)
2) Kirjoita näppikseltä esim: tweak
3) Valitse hakutuloksista Tweaks -työkalu, suomenkielisessä Gnomessa se voi olla myös nimellä Lisäasetukset tai jotain vastaavaa ja sitä voinee hakea silläkin hakusanalla. Itse käytän tietokonetta englanninkielisenä.
T. miksuh - Anonyymi
Anteeksi nyt mutta kun siellä lisäasetuksissa laajennukset osio on englannin kielinen enkä ymmärrä mitä kohtaa mun pitäisi säätää. Voisitko vielä auttaa?
- Anonyymi
Mene Lisäasetukset -työkalun laajennukset -osioon. Siellä näkyy lista asennettuna olevista Gnome-työpöydän laajennuksista. Mene listassa riville, jossa lukee "Dash to dock". Samalla rivillä on myös kytkinnappi, jolla laajennuksen saa otettua käyttöön tai pois käytöstä. Varmista, että se nappi on painettuna. Rivillä on myös painonappi, jota painamalla avautuu laajennuksen asetusikkuna.
Laajennuksen asetusikkunassa voi vaikuttaa moneen asiaan mm. siihen, missä päin työpöytää suosikkipalkki näytetään (Position on screen): vasemmasa reunassa (left), oikeassa reunassa (right), alareunassa (bottom) vai yläreunassa (top). Lisäksi asetusikkunassa voi mm. vaikuttaa siihen näkyykö suosikkipalkki etualalla, jos jonkin ohjelman ikkuna meinaa peittää suosikkipalkin. Tuo asetus löytyy asetusikkunan kohdasta "Intelligent auto hide", autan tuon kanssa tarvittaessa.
T. miksuh
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2694891Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii903366- 423218
- 492572
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua451817- 971620
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘971418- 111137
PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden1441025- 701017