Aseluvan hankkiminen kun taustalla vanhoja syntejä

fffe

Aseluvan hankkiminen esim metsästykseen pitäisi toimia niin että ensin pystyisi ottamaan poliisilta selvää myönnettäisiinkö sinulle aselupa,jos suorittaisit metsästys tutkinnon. Tämä nykytilanne aiheuttaa sen että saattaa olla että suoritat metsästys tutkinnon turhaan jos sen jälkeen selviää että et olekaan sovelias omistamaan asetta. Eli se raha ja vaiva siihen metsästys tutkintoon menee täysin hukkaan. Esim siinä tilanteessa että sinulla on vaikka vanhoja syntejä kuten vapautus armeijasta nuoruuden pelleilyjen ja sekoilujen jälkeen. Nyt motivaatio suorittaa metsästys tutkinto puuttuu kun ei tiedä vaikuttavatko 15 vuodentakaiset asiat aseluvan saamiseen todennäköisesti ainakin hankaloittavat sitä vaikka olen viettänyt nuhteetonta elämää ainakin 15 vuotta.

4

294

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin_se_on

      Kyllähän se metsästystutkinnon suoritus jo näyttää että on jonkinlaista pitkäjänteisyyttä/tosissaan , Metsästysperuste on siellä lupavaatimuksissa ja Armeijan suoritus plussaa .

      Ei ne 15-vuoden takaiset enää saa vaikuttaa koska olet "tuomiosi" kärsinyt viimeisiltä vuosilta ei paranisi olla mitään (päihde,väkivalta, yms.) merkintöjä yhtään . Metsästys/Riistanhoito on mitä parasta liikuntaa/tressin hoitoa .

      Ainakin itsellä oli nuoruuden hölmöilyjä jopa aselupien peruutus aikoinaan , Myönsivät luvan kera tarkemman haastattelun jossa äänenpainot olivat kovin moittivia kun ovat itsensä jumalan yläpuolelle asettaneet ja ihmisiä näin "syyllistävät" .

      Että metsästäjän tutkintoon vaan ja vielä mahdollisuuksien mukaan johonkin seuraan liittyä .

    • fffe

      Tuli kyllä silloin poltettua kutsunta todistuksenikin,sehän vaaditaan kun käy hakemassa aselupaa. Mitenkähän siihen reakoivat kun siinä ainakin luki jotain silloin että on säilytettävä rangaistuksen uhalla. Ne kun jostain syystä sen todistuksen vaativat.

    • saastaaa

      Löytyyhän eduskunnastakin saasta joka poltti sotilaspassinsa.

    • 21113

      Jos haluat etukäteen selvittää tilannettasi, niin tämä palsta on siihen ihan väärä paikka. Mikset soita poliisille ja kerro huolesi ja kysy neuvoa. Varsinkin pienemmillä paikkakunnilla vallesmannin kanssa pääsee juttelemaan aika helposti. Suuremmissa kaupungeissa asi voi olla vaikeampi, mutta lähesty paikkakuntasi viranomaista vaikka sähköpostitse. Yleensä vanhat synnit eivät vaikuta, jos on ollut nuhteeton jo pitemmän aikaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      142
      1074
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      117
      1007
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      765
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      213
      748
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      62
      698
    6. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      25
      696
    7. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      135
      686
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      57
      612
    9. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      38
      578
    10. Joko kaupungin johtaja saa iskeä kuokkansa kunttaan

      Särkiperällä tapahtuu 25.8 2026 klo.10.00 Fingrid Oy:n ja kahden maanomistajan kanssa maan lohkominen.Mahdollisesti täss
      Pyhäjärvi
      59
      527
    Aihe