ajokoirallani on punkkeja nenässä...
miten poistan ne sieltä?
se ei piittaa rusakon/jäniksen jäljestä mitään...
ois kiwa mennä sen kaa metsään...
auttakaa..
kiitti jo etu käteen!!
miten poistan ne sieltä?
se ei piittaa rusakon/jäniksen jäljestä mitään...
ois kiwa mennä sen kaa metsään...
auttakaa..
kiitti jo etu käteen!!
Vastaukset 8
Vanhimmat
koitappa läiskiä niitä kärpäslätkällä kyllä se sitte ajaa
Eläinlääkäriltä Ivomec tai vastaava loispiikki, muu ei auta!
haulikon piippu niitten punkkien otsaa vasten ja vedä liipasinta.
...Hei hieman asiallisempaa tekstiä! Vaikka ajokoira ei olisi kiinnostunut ajamisesta, ei se silti ole tuomittu ammuttavaksi!
Sinulle mie...koirallasi on siis sierainpunkkeja. Niihin tehoaa ainoastaan eläinlääkäriltä saatava loishäätöpiikki, joten suuntaapa koirasi kanssa lääkärille. Meidän beaglella myöskin ollut kyseinen vaiva kaksi kertaa, mutta loishäätöpiikki (joka tarkoitettu juuri sierainpunkkiin) auttanut heti.
Ja tuosta ajamisesta...minkä ikäinen koirasi on? Jotkut ajurit "syttyvät" vasta hieman myöhemmin ja voivat keihittyä iän myötä. Näin ainakin olen kuullut beaglejen kohdalla. Ja vaikka ajokoirasta ei koskaan tulisi varsinaista ajavaa koiraa, ei se silti ole huono koira! Silloin koiran kanssa voi harrastaa paljon muunkinlaista aktiviteettia ja hankkia vaikka toinen koira metsästyskäyttöön! Älä missään tapauksessa sen takia laita koiraasi hengiltä, vaikka jotkut täällä näköjään eivät arvosta koiraa, jos se ei aja!
en missään nimessä haluaisi tappaa koiraani...
se on 2wee....
se on pienestä pitäen ajanut rusakoita ja jänkkyjä... =)
Surffaa alla olevaan linkkiin, niin saat hiukat lisätietoa:
http://www.shhj.fi/nenapunkkijuttu.html
Varo, Pöpi! Ne punkit voi tarttua myös suhun!
se punkkia wastaan pistetty aine laitettiin eilen.