koululaiseläke

salzucca

Kuulin radiosta mainoksen koululaiseläkkeestä. Muistaakseni siinä sanottiin että yli 18 vuotias opiskeljia [opiskeluista jotka johtavat tutkintoon] saa ns koululaiseläkettä. Itse olen 18 ja lukiossa opiskelija eli onko minulla mahdollisuus saada kyseistä eläkettä? Vai mikä kumma juttu se oikein on :)??

3

1092

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puoliorpo

      oikeutettu lapsen eläkkeeseen (orpo tai puoliorpo) niin saat kelalta eläkettä vielä 21-vuotiaaksi asti. Eli siis jos edelleen olet opiskelija.

    • setä

      Olisikohan tuossa tarkoitettu, että nykyisin opiskelun aikankin kertyy eläkettä. Eläke tietysti maksetaan sitten, kun jäät eläkkeelle 63-68 vuotiana.

    • 246135

      Vanha juttu, mutta tarkennampa asiaa kuitenkin. Kun (toinen/molemmat) vanhempasi kuolee ja olet alle 18 vuotta, maksaa vanhempasi työnantaja ja kela yhdessä sinulle ns. lapsen eläkettä, käsittääkseni riippuen siitä, kuinka paljon vanhemallesi/vanhemmillesi sitä on kertynyt. Jos olet yli 18 ja alle 21 saat ns. koululaiseläkettä jos opiskelet pääsääntoisesti korkeakoulussa, ammattikorkeakoulussa, lukiossa tai paikassa jossa on yli 25oppituntia viikossa.

      Lyhyesti sanottuna saat vanhempasi eläkettä tämän kuoltua jos opiskelet ja olet alle 21. Eläkettä EI kerry opiskelusta, koska siitä ei makseta palkkaa. Eläke tulee töissä käymisestä, josta sinulle maksetaan palkkaa (palkasta vähennetään pieni siivu, jonka saat jäätyäsi eläkkeelle..)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      83
      5983
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      309
      4987
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2638
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      44
      2569
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      72
      1766
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      101
      1645
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1501
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      105
      1407
    9. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      133
      1373
    10. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      118
      1356
    Aihe