Voiko 10 - 12x vivutetulla sertifikaatilla tehdä enempää tappiota kuin sijoittamansa pääoman? Eli onko mahdollista, että jos sijoitat 100, voit menettää esim 105? Kertokaa viisaat. kiitos.
Bull ja Bear sertit
5
1631
Vastaukset
- Knock-out
10 x sertifikaatin arvo voi pudota kerralla nollaan, jos kohdeosake tipahtaa päivässä 10 %. Silloin menetetään sijoitettu pääoma kokonaan, mutta ei sen enempää, sillä sertifikaattihan ei velvoita omistajaansa mihinkään.
Jatkokysymys: voiko sertifikaatti enää nousta, jos sen arvo on kerran mennyt nollaan? - egonomi
Älä koske sertifikaatteihin tai warrantteihin. Menetät vain rahasi. Sinua viisaammat ihmiset ovat ne suunnitelleet "rahat pois tyhmiltä" ajatuksella.
- paavompi
Voisitko avata asiaa hiukan tarkemmin. ETF:t ja sertifikaatit näyttävät olevan varsin suosittuja, onko suuri osa mainitsemiasi "tyhmiä"?
- Vakuusvaje
paavompi kirjoitti:
Voisitko avata asiaa hiukan tarkemmin. ETF:t ja sertifikaatit näyttävät olevan varsin suosittuja, onko suuri osa mainitsemiasi "tyhmiä"?
Kyllä siltä vaikuttaa. Äkkirikastuminen on aina ihmisten toiveissa ja onnistuneesti vivuttamallahan rikastuminen nopeutuu. Äärimmäinen vipu on vaikkapa lotto, jossa eurolla voi voittaa miljoonia. Loton pelaajista useimmat sentään ymmärtävät, että täysosuma sattuu vain harvan kohdalle. Johdannaisissa paljon useammat kuvittelevat olevansa tosiosaajia ja voivansa lyödä toiset.
Eiköhän suuri osa johdannaispelureista ole kokeilijoita, jotka tekevät muutaman kaupan, maksavat oppirahat ja se siitä. Sitkeämpiäkin sissejä on, jotka jaksavat yrittää pitempään. Jotkut asiakkaista voittavat, useammat eivät. Joku saattaa jopa menestyä pitemmälläkin aikavälillä. Pelin säännöt on kuitenkin rakennettu niin, että liikkeellelaskija saa asiakkaiden rahoista elatuksensa.
ETF:t ovat ihan toinen juttu. Niissä ei ole kyse pelistä vaan sijoittamisesta yleensä jonkin indeksin pohjalta.
- omakas
10-12x sertifikaatti painuu aina rankasti tappiolle pidemmällä aikavälillä, vaikka kohde-etuus nousisikin reilusti. Tämä perustuu matematiikkaan.
Noin 3x päivittäin vivutetuilla ja vaikka 50x vivullisilla minifutuureilla / warranteilla voi olla mahdollista tehdä rahaa pitkässä juoksussakin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann5023473Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon
Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel1662445- 1492371
Kuka omistaa entisen Veljeskodin?
Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä81798Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel471778Kaninkolojen vaikutus?
Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak2131486Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k141485Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva1811484Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset
He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien231359- 101303