Bull ja Bear sertit

vivuttaja

Voiko 10 - 12x vivutetulla sertifikaatilla tehdä enempää tappiota kuin sijoittamansa pääoman? Eli onko mahdollista, että jos sijoitat 100, voit menettää esim 105? Kertokaa viisaat. kiitos.

5

1702

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Knock-out

      10 x sertifikaatin arvo voi pudota kerralla nollaan, jos kohdeosake tipahtaa päivässä 10 %. Silloin menetetään sijoitettu pääoma kokonaan, mutta ei sen enempää, sillä sertifikaattihan ei velvoita omistajaansa mihinkään.

      Jatkokysymys: voiko sertifikaatti enää nousta, jos sen arvo on kerran mennyt nollaan?

    • egonomi

      Älä koske sertifikaatteihin tai warrantteihin. Menetät vain rahasi. Sinua viisaammat ihmiset ovat ne suunnitelleet "rahat pois tyhmiltä" ajatuksella.

      • paavompi

        Voisitko avata asiaa hiukan tarkemmin. ETF:t ja sertifikaatit näyttävät olevan varsin suosittuja, onko suuri osa mainitsemiasi "tyhmiä"?


      • Vakuusvaje
        paavompi kirjoitti:

        Voisitko avata asiaa hiukan tarkemmin. ETF:t ja sertifikaatit näyttävät olevan varsin suosittuja, onko suuri osa mainitsemiasi "tyhmiä"?

        Kyllä siltä vaikuttaa. Äkkirikastuminen on aina ihmisten toiveissa ja onnistuneesti vivuttamallahan rikastuminen nopeutuu. Äärimmäinen vipu on vaikkapa lotto, jossa eurolla voi voittaa miljoonia. Loton pelaajista useimmat sentään ymmärtävät, että täysosuma sattuu vain harvan kohdalle. Johdannaisissa paljon useammat kuvittelevat olevansa tosiosaajia ja voivansa lyödä toiset.

        Eiköhän suuri osa johdannaispelureista ole kokeilijoita, jotka tekevät muutaman kaupan, maksavat oppirahat ja se siitä. Sitkeämpiäkin sissejä on, jotka jaksavat yrittää pitempään. Jotkut asiakkaista voittavat, useammat eivät. Joku saattaa jopa menestyä pitemmälläkin aikavälillä. Pelin säännöt on kuitenkin rakennettu niin, että liikkeellelaskija saa asiakkaiden rahoista elatuksensa.

        ETF:t ovat ihan toinen juttu. Niissä ei ole kyse pelistä vaan sijoittamisesta yleensä jonkin indeksin pohjalta.


    • omakas

      10-12x sertifikaatti painuu aina rankasti tappiolle pidemmällä aikavälillä, vaikka kohde-etuus nousisikin reilusti. Tämä perustuu matematiikkaan.

      Noin 3x päivittäin vivutetuilla ja vaikka 50x vivullisilla minifutuureilla / warranteilla voi olla mahdollista tehdä rahaa pitkässä juoksussakin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      116
      2565
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      228
      2045
    3. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      183
      1828
    4. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      48
      1612
    5. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      106
      1387
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      54
      1333
    7. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1148
    8. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      282
      907
    9. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      65
      815
    10. Vanhemmassa miehessä

      on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo
      Ikävä
      64
      769
    Aihe