Onko täällä ketään asekeräilijää joka kerää vain dekoaseita ja jos on niin millaisia aseita teiltä löytyy?Onko tietynlaisia suunnitelman mukaisia ja miten säilytätte niitä siis kaapissa vai asehuoneessa.
Haluaisin alkaa dekoasekeräilijäksi ja tietää miten se keräilyssuunnitelma tehdään.
Dekokeräilijä asekeräilijä
4
153
Vastaukset
- deekoo-47
Dekot on lupavapaita... Tee sellainen suunnitelma mikä kiinnostaa.
- Dekoreison
Mitä sellaiselle dekolle tehdään kun se on purettavissa kuten toimiva ase tai joutuuko sen deaktivoimaan uudestaan?Käsitykseni mukaan näiden kanssa ei saa tehdä mitään kauppaa tai edes myydä eteenpäin joka tuntuu jo aika vitsiltä.Edes kaverille ei sellaista saa myydä vaan se on ennen sitä deaktivoitava nykyisen lain mukaisesti?Voiko tämä pitää edes paikkaansa vai onko vain levoton huhu!
- suomipyssyt
Eikös noille desaktivoiduille kerälyaseille ole aivan tietyt kriteerit millä tavalla toimimatomaksi tekeminen tulee toteuttaa?
En tiedä saako / voiko sen tehdä itse, vai tuleeko se olla jonkin valtuutetun pajan toteuttama ja sitten "mykälle" keräilyaseelle tulee hakea todistus?
Jälleenmyynti, miksi se ei olisi sallttua?
En tosin itse ole perehtynyt Sumen asetuksiinn homman suhteen. Jos josskain onlinkkiä virallisille sivuille asian suhteen, niin ontervetullut.
Ps. Entä maasta pois vienti, riskeeraisi olla rajatarkistukissa hankaluuksia ko. laitteen mykitys-todistuksesta huolimatta. Riippuu vielä olisiko liikkeellä autolla vaikka Ruotsin kautta vai lentokoneella, jossa "mykän" keräylyaseen laittaisi ruumapakaasiin. - dekoseko
Kun deaktivoitu ase vaihtaa omistajaa, niin se pitää tarkastuttaa viranomaisella. Tarvittaessa deaktivointi suoritetaan uudestaan. Tämä koskee vanhan lain mukaan deaktivoituja aseita.
Deaktivoitujen aseiden omistussuhteita ei ole merkitty mihinkään rekistereihin, joten kukaan ei pysty valvomaan omistajanvaihdoksia.
Kuka haluaa omistaa nykylain mukaisia deantivoituja aseita, jotka on hitsattu yhdeksi klöntiksi ja piippu porattu reikiä täyteen.
Dekolaki on susi eikä sitä pysty kukaan valvomaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2664654Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1333019Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442847Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k232590Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761791Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061644Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281511- 591400
- 951282
- 471169