Eli kun olen ostanut Helsingin sisäisen vuorokausilipun automaatista, joka on paperinen.
× Voinko käyttää sitä myös yöllä?
× Pitääkö minun jotenkin näyttää sitä lukijalle? Ja miten?
× Toimiiko se myös lähijunissa?
Kiitos jo etukäteen vastaajille!
HSL:n vuorokausilippu automaatista
1
2719
Vastaukset 1
- Maalaispönttö
https://www.hsl.fi/liput-ja-hinnat/vuorokausiliput
"Vuorokausilippu kelpaa myös yötaksan aikana."
Eli kelpaa yöllä.
"Lipun voimassaolo (24h, 48h, 72h, 96h jne.) alkaa, kun näytät sen kortinlukijalle ensimmäisen matkasi alkaessa." <- Tuo kerrottiin kertakortista puhuttaessa, on kai eri asia kuin lippu?
"Automaateista ja liikennevälineistä ostetut liput tulostuvat paperille ja niiden voimassolo alkaa ostohetkestä."
Voikohan tuosta päätellä, ettei tulostettuja lippuja tarvitse näyttää, koska tarvetta aloitusajan erilliseen rekisteröimiseen ei ole, kun niiden voimassaoloaika kerran alkaa ostohetkestä eikä lukijallenäyttöhetkestä toisin kuin noissa "kertakortille ladattavissa vuorokausilipuissa" (en edes tiedä mikä se sellainen kertakortti on!)? Itse kun ostin VR:n automaatista vuorokausilipun, ei siinä edes ollut mitään kuviota, jonka laite olisi pystynyt lukemaan. En siis näyttänyt ratikassa enkä metrossa lippua millekään tai kellekään, kunhan pidin mukana.
"Kuljettajat ja konduktöörit myyvät Helsingin sisäisiä ja seudullisia aikuisten ja lasten yhden vuorokauden lippuja. Busseissa ja raitiovaunuissa voi maksaa vain käteisellä, varaa pientä rahaa maksamiseen. Pankki- ja luottokortit eivät kelpaa busseissa ja raitiovaunuissa, mutta lähijunissa niillä voi maksaa."
Eli koska noita vuorokausilippuja voi ostaa lähijunissa, niin eivätköhän ne sielläkin siis kelpaa, vaikka olisi ostettu automaatista.
Tuli kai liian myöhässä tämä vastaus, mutta ehkä joku muu hyötyy, jos aloittaja ei.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän48910Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll14783Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl496766- 45682
- 41624
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30576- 32553
Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE171522Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37520- 44470