Stor oro för fäastingar i Åland.

AlexUbergood

Tänä vuonna erityisen paha punkkivuosi ja nyt alkaa pahin aika.
Ahvenanmaalla ja Svenskfinlandissta tilanne pahin, kirjoittaa Svenska Yle. Moni joutuu hakemaan apua ulkomailta. Punkin purema vie terveyden, mutta syöksee myös taloudelliseen ahdinkoon.

3

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kepuvaari

      Punkin purema vie myös kielitaidon.

    • AlexUbergood

      Ahvenanmaan maakuntahallitus ei tiedota punkkivaarasta. Asia on hyvin tiedossa, koska paikallisille kustannetaan rokoteohjelma.
      Maakuntahallitus uhraa turistin matkailueurojen kiilto silmissä.
      Kaikkien sairastuneiden kannattaa haastaa maakuntahallitus oikeuteen.

    • Skärdgårdsbo

      Kovin yleistävä on tekstisi, sillä kaikki punkit eivät todellakaan tartuta vaarallisia tauteja eikä niiden kiinnittyminen iholle näinollen vie taloudelliseen ahdinkoon. Nyt jäitä hattuun tuossa kuumotuksessa!
      Ahvenanmaan maakuntahallitus ei voi ottaa vastuuta koko Suomen borrelioista, koska punkkeja koko Suomen rannikko täynnä ja sisempi Suomi myös. Täällä ei enää tarvitse toistaa suojausohjeita koska ne tiedetään. Matkailija, joka ei ota kohteestaan itse selvää, on yksinkertaisesti hölmö. Ei tulisi mieleenikään esim. johonkin matkustaa ilman etukäteisinfoa. Rokote.fi sivuilta löytää kaiken mahdollisen, ihan suomeksikin.

      Kotkassa on, sitäpaitsi, Suomen vaarallisin paikka punkkitautien kannalta

      http://yle.fi/uutiset/idylli_katkee_taakseen_pelottavantotuuden__tervetuloa_suomen_vaarallisimmalle_saarelle/8936594

      Ystävällisesti suosittelen kaikille rannikkosuomalaisille ja rannikolle aikoville TBE-rokotetta ja ensiapupakkaukseen borreliatestin ostoa. Se ei apteekista ostettuna maksa paljon mutta antaa luotyettavan tuloksen jonka perusteella saa heti hoitoa kun vie punkin näyteputkilossa ja testitulosliuskan mukanaan lääkärille. Yhden kerran olen tänä vuonna sen tehnyt, sillä punkki pääsi hihansuusta livahtamaan kyynärtaipeeseen.

      Jos joku jo tietää potevansa borrelioosia, tervetuloa Ahvenanmaalle Medimar-lääkäriasemalle hoitoa saamaan. Se on keskittynyt tutkimuslaboration kanssa juuri siihen. Tässä info suomeksi:

      http://www.medimar.ax/sites/www.medimar.ax/files/2015.3.3_borreliaklinikka_finsk.pdf

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      209
      14122
    2. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      55
      5417
    3. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      65
      4782
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      257
      3839
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      113
      3594
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      133
      3576
    7. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      85
      2120
    8. Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?

      Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis
      Maajussille morsian
      17
      1457
    9. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      158
      1231
    10. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      300
      1165
    Aihe