Tänä vuonna erityisen paha punkkivuosi ja nyt alkaa pahin aika.
Ahvenanmaalla ja Svenskfinlandissta tilanne pahin, kirjoittaa Svenska Yle. Moni joutuu hakemaan apua ulkomailta. Punkin purema vie terveyden, mutta syöksee myös taloudelliseen ahdinkoon.
Stor oro för fäastingar i Åland.
3
142
Vastaukset
- Kepuvaari
Punkin purema vie myös kielitaidon.
- AlexUbergood
Ahvenanmaan maakuntahallitus ei tiedota punkkivaarasta. Asia on hyvin tiedossa, koska paikallisille kustannetaan rokoteohjelma.
Maakuntahallitus uhraa turistin matkailueurojen kiilto silmissä.
Kaikkien sairastuneiden kannattaa haastaa maakuntahallitus oikeuteen. - Skärdgårdsbo
Kovin yleistävä on tekstisi, sillä kaikki punkit eivät todellakaan tartuta vaarallisia tauteja eikä niiden kiinnittyminen iholle näinollen vie taloudelliseen ahdinkoon. Nyt jäitä hattuun tuossa kuumotuksessa!
Ahvenanmaan maakuntahallitus ei voi ottaa vastuuta koko Suomen borrelioista, koska punkkeja koko Suomen rannikko täynnä ja sisempi Suomi myös. Täällä ei enää tarvitse toistaa suojausohjeita koska ne tiedetään. Matkailija, joka ei ota kohteestaan itse selvää, on yksinkertaisesti hölmö. Ei tulisi mieleenikään esim. johonkin matkustaa ilman etukäteisinfoa. Rokote.fi sivuilta löytää kaiken mahdollisen, ihan suomeksikin.
Kotkassa on, sitäpaitsi, Suomen vaarallisin paikka punkkitautien kannalta
http://yle.fi/uutiset/idylli_katkee_taakseen_pelottavantotuuden__tervetuloa_suomen_vaarallisimmalle_saarelle/8936594
Ystävällisesti suosittelen kaikille rannikkosuomalaisille ja rannikolle aikoville TBE-rokotetta ja ensiapupakkaukseen borreliatestin ostoa. Se ei apteekista ostettuna maksa paljon mutta antaa luotyettavan tuloksen jonka perusteella saa heti hoitoa kun vie punkin näyteputkilossa ja testitulosliuskan mukanaan lääkärille. Yhden kerran olen tänä vuonna sen tehnyt, sillä punkki pääsi hihansuusta livahtamaan kyynärtaipeeseen.
Jos joku jo tietää potevansa borrelioosia, tervetuloa Ahvenanmaalle Medimar-lääkäriasemalle hoitoa saamaan. Se on keskittynyt tutkimuslaboration kanssa juuri siihen. Tässä info suomeksi:
http://www.medimar.ax/sites/www.medimar.ax/files/2015.3.3_borreliaklinikka_finsk.pdf
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin
Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l4273010Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata792310Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?
Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.1161848Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f1931527- 771502
- 271477
- 1091455
Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva201358Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!
Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois411321- 801307