Miksi taloyhtiö on osakeyhtiö?

Miksei.osuuskunta

Olen joskus miettynyt, miksi taloyhtiöt ovat osakeyhtiömuotoisia? Osakeyhtiön perustamisen tarkoitushan on tuottaa voittoa omistajilleen. Taloyhtiö on siitä mielenkiintoinen osakeyhtiö, että sen tarkoitus ei ole ollenkaan tuottaa voittoa omistajilleen (vaan päin vastoin, voittoa vältetään verojen takia), vaan tarjota osakkailleen tiettyä palvelua, eli asumispalvelua ja kerätä rahaa sen verran, että yhtiön kulut saadaan katettua.

Eli taloyhtiö muistuttaa enemmänkin osuuskuntaa, kuin osakeyhtiötä. Osuuskunnan tarkoitushan ei ole tuottaa voittoa omistajilleen, vaan tarjota heille tiettyä palvelua, ja kerätä rahaa vain sen verran, että kulut saadaan katettua.

Miksei taloyhtiö siis voisi olla osuuskuntamuotoinen? Vai onko osuuskunnassa kaikki osuudet oltava samansuuruisia? Jos on, niin silloin osuuskunta ei tietenkään toimisi taloissa, joissa on eri kokoisia asuntoja ja samankokoisiakin jyvittetty kerroksen mukaan, eli suurimmassa osassa taloyhtiöistä.

Mutta sellaisiakin taloyhtiöitä on, joissa kaikki asunnot ovat samankokoisia eikä ns. paremmassa kohdassa taloa sijaitsevia asuntoja ole jyvitetty isommille neliöille. Eikö rivitalot voisi ihan hyvin olla osuuskuntia, vai onko siinä jotain ongelmaa?

5

266

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yksinkertaista

      Vain häviävän pieni osa voisi olla osuuskuntia. Taloyhtiöitä sääntelee asunto-osakeyhtiölaki. Jos muoto olisi osuuskunta niin sillä ei olisi mitään laissa olevia määräyksiä. Toisin sanoen osuuskunta ei ole kiinteistön omistukseen ja hallintaan tarkoitettu yhtiömuoto. Asunto-osakeyhtiön tarkoitus ei ole tuottaa voittoa.

    • kauhullaodotan

      Ikävää kun kerrostalon asukkaat eivät voi saada isoista remonteista (kuten putkiremontti) kotitalousvähennystä!!! Ok-asujat saa.

      • yhtiökokoukseen-vaan

        Mene yhtiökokoukseen ja ehdota, että ikkunaremonttia ei teetä taloyhtiö, vaan jokainen osakas teettää omaan huoneistoonsa ikkunaremontin itse. Silloin jokainen osakas saa kotitalousvähennyksen itse teettämästään remontista. Tuskin tosin saat ehdotusta läpi, ja joku osakas päättää kuitenkin että "kyllä nämä vanhat ikkunat kelpaa ihan hyvin" ja jättää remontin tekemättä, joka taas aiheuttaa kustannuksia koko yhtiölle energiatehokkuuden nimissä.


      • yhtiökokoukseen-vaan kirjoitti:

        Mene yhtiökokoukseen ja ehdota, että ikkunaremonttia ei teetä taloyhtiö, vaan jokainen osakas teettää omaan huoneistoonsa ikkunaremontin itse. Silloin jokainen osakas saa kotitalousvähennyksen itse teettämästään remontista. Tuskin tosin saat ehdotusta läpi, ja joku osakas päättää kuitenkin että "kyllä nämä vanhat ikkunat kelpaa ihan hyvin" ja jättää remontin tekemättä, joka taas aiheuttaa kustannuksia koko yhtiölle energiatehokkuuden nimissä.

        Tuohon asiaanhan verottaja on on ottanut erittäin selkeän kannan, jos remontti kuuluu lain mukaan asunto-osakeyhtiölle, niin kotitalousvähennystä ei saa.


    • pärstäkerta

      Niin ja taloyhtiön yhtiövastikeessa ei kaikille huomoida remontin nostamaa yhtiövastiketta. Meillä koko ulkopuolen maalaus ja parvekeremontti toisella ei huomioitu yhtiövelkaa asumistukeen toisella huomioitiin.
      Laki on niinkuin se luetaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      233
      14269
    2. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      56
      6376
    3. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      72
      5389
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      297
      3977
    5. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      144
      3707
    6. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      127
      3689
    7. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      91
      2217
    8. Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?

      Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis
      Maajussille morsian
      17
      1547
    9. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      162
      1400
    10. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      343
      1342
    Aihe