Opintotukikysymys

Opintotukiviidakko

Aloitin opinnot 2013 amkissa (240 op). Valmistun syyskuussa, opintotuen syyskuulta peruutin, koska ei ole enää suoritettvia kursseja.

Aloitan kandi maisteriopinnot yliopistossa tänä syksynä.

Kelan sivujen mukaan olen käyttänyt 31 tukikuukautta. Jäljellä on 15 tukikuukautta. Yhteensä siis sivujen mukaan käytettävissä 46 tukikuukautta.

Jos valmistun ja haen vasta sitten opintotukea yliopisto-opintoihini, saanko kelan lupaamat 10 ekstratukikuukautta käyttööni? Onko minulla lisäksi vielä erilliset tukikuukaudet maisteriopintoihin?

Kelan sivuilla kaikki selitetty päin honkia. Kaikkialla lukee että tukikuukausia olisi käytettävissä peräti 55 ja pidennyksellä 64. Mistä siis tuo lukumäärä 46 ja mitä minulla on tämän jälkeen jäljellä?

Olen ollut koko ajan töissä opintojeni ohessa ja myös palautellut tukikuukausiani vapaaehtoisesti jos on tullut tehtyä liikaa töitä, joten älkää nurisko, että olen elämäntapaopiskelija.

3

386

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jppos

      SInulla on maksimissaan 64 opintotukikuukautta kaikkiin korkeakouluopintoihisi. Tähän kokonaistukiaikaan et voi saada pidennystä. Tuosta paketista annetaan tutkinnon laajuuden mukaan käyttöön opintotukikuukausia. Esimerkiksi 240 opintopisteen tutkinnon opiskeluun annettiin vuonna 2013 opintonsa aloittaneille 46 kuukautta. Tästä potista sinulla on jäljellä se 15kk. Koska sinulle on myönnetty opintotuki nykyisiin opintoihisi, näkyy Kelan sivulla ne kuukaudet, jotka sinulla on käytettävissä sen suorittamiseen.

      Pääset 64 opintotukikuukauden piiriin kun valmistut. Eli jos valmistut, voit saada enää maksimissaan käyttöösi tuon 64 miinus käyttämäsi kuukaudet eli yht. 33 kuukautta. Tuohon tukiaikaan ei tule pidennyksiä, koska maksimitukiaikaa ei voi kasvattaa. En nyt tiedä yliopisto-opintojesi laajuutta, mutta esimerkiksi 300op laajuuden mukaan voisi saada 50 kk ja 330op laajuuden mukaan 55kk. Koska sinulla on kuitenkin jäljellä 33 kuukautta, et voi sitä enempää saada. Kannattaa tosissaan valmistua, sillä muuten tukikuukausia on tätäkin vähemmän.

      Selventikö yhtään? Kela vastaa varmaan vähän asiantuntevammin keskustelualueellaan, kannattaa jatkossa udella siellä: https://kysykelasta.kela.fi/index.php?f=56

    • daayja

      Just näin, eli jos valmistut, sun maksimimäärä on 64, josta vähennetään käyttämäsi 64-31= 33 tukikuukautta, jää sulle 2.korkeekouluun, jos saat ekan koulun valmiiksi.

      Jos keskeytät tän ekan ja alotat sit uuden korkeekoulun sun maksimimäärä on 46, josta vähennetään 46-31= 15 op. Mutta toki on selvää että teet vanhan loppuun ja sit alotat uuden, niin saat 18 optukikuukautta enempi. Tsemppiii opintoihin

    • Joukkojen-viisaus

      Selvennykseksi sanottakoon että siitä asiasta täytyy ottaa selvää että tarkoitetaanko tukiajan pidennyksillä nimenomaista tukikuukausienlisäystä kokonaistukiajassa vaikko pelkästään mahdollisuutta nostaa edeltä käsin tiettyjä tukikuukausia kokonaistukimäärästä tavanomaisesta poikkeavalla tavalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      534
      9017
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      161
      6200
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      376
      5263
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      66
      4759
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      100
      4381
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4063
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      185
      3962
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      93
      1926
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      106
      1450
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      989
    Aihe