Eli miten kehässä edetään kun koira on rotunsa ainoa edustaja koko näyttelyssä? Ensin varmaan laatuarvostelu normaalisti. Sitten luokkansa kilpailuarvostelussa lienee ykkönen? Entä jos saa EH:n? Ei varmaan tarvitse jäädä jatkamaan vaan saa hakea arvostelun.. mitä jos tulee ERI? Tai SA?
Miten sitten nämä rotunsa paras narttu/uros ja rotunsa paras? Ansaitseeko koira ne automaattisesti kun ei ole muita titteleistä kisaamassa? ;)
Muutama näyttely vasta takana, eikä ole tullut tällaista eteen. Kyseessä nyt ryhmänäyttely. Toki kehätoimitsija ohjaa, mutta olisi hyvä tietää etukäteen miten homma menee. Kiitos jo etukäteen jos joku osaa neuvoa vasta-alkajaa.
Rotunsa ainoa edustaja näyttelyssä?
näyttelynoviisi
2
708
Vastaukset 2
- Näyttely
Jos saa sa:n niin on automaattisesti paras uros/narttu ja rop. Juuri tänään kaverin koira oli rotunsa ainoa edustaja. Samalla kättelyllä sai sertin, cacibin ja oli rop. Jos taas saa eh:n tai erin ilman sa:ta, voi hakea arvostelun ja lähteä.
- tääarpookans
Jos ei ole tuomarin mielestä eriä parempi, ei muuta parempaa saakkaan.
Kaikki on kiinni koirasta sinä päivänä, ja tuomarista, että millaisena yksilönä koiraa pitää.Se, et on ainut rodun edustaja, ei tarkoita, et pärjäis hyvin.Huonot ei pärjää yksinäänkään.JOs on rodunomainen rotunsa edustaja, niin voi pärjätäkkin ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2542134
Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.2641266- 211231
- 41806
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i125726Martina ja Muhis
Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤237709Rasismi ahdistaa.
Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa231681- 54520
- 38458
Olenkohan tunteideni kanssa yksin?
Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell43451