N. 50 neliöinen eristetty ja hyörynsulkumuovin omaava varasto pidetty kylmänä ja siellä haisee voimakkaasti home(?), joka haju tarttuu kaikkeen siellä olevaan. Haluaisin ottaa tilan hyötykäyttöön, mutta kuinka hajusta pääsee eroon. Lattiana betonivalu, jota ei ole pinnoitettu millään.
Hiiret/rotat puhkoneet seinää/kattoa, joten ilmavuotoja on. Lisätty ilmanvaihtoa, muttei auta asiaan.
En viitsisi alkaa umpimähkään repimään rakenteita, mutta onko se ainoa tapa löytää mahdollisia homeisia eristeitä tms?
Hiiret/rotat puhkoneet seinää/kattoa, joten ilmavuotoja on. Lisätty ilmanvaihtoa, muttei auta asiaan.
En viitsisi alkaa umpimähkään repimään rakenteita, mutta onko se ainoa tapa löytää mahdollisia homeisia eristeitä tms?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Missään tapauksessa ei muovitettu umpinainen rakenne voi alkaa haista. Eihän? Arvaan vielä, että tuuletusta ei juurikaan ole. Seuraavan kerran, kun alat ihmettelemään asiaa, tee ensin seuraava koe: Laita leipä tiiviiseen muovipussiin ja toinen leipä muovittamattomaan paperipussiin. Vertaa tulosta muutaman viikon kuluttua.
Tuuletusventtiilit lisätty, lisäksi kaksi kippiovea vuotavat kuin seula.
Kyse olikin siitä, että mistä hajunlähdettä kannattaisi lähteä etsimään? Toki peruslämpö ilmankuivain toimii jatkossa, mutta jossain on välttämättä jo ongelmia, mutta missä...
Nyt lisätyt ilmanvaihtoaukot eivät enää poista hometta, joka alkoi kehittyä umpinaisessa tilassa. Homeen voi poistaa ainoastaan vaihtamalla homehtuneet rakenteet tai polttamalla. Pelkään pahoin, että ainakin sisäverhouksen joudut uusimaan ja poistamaan tuon höyrysulun. Koska höyrysulku on alunperin asennettu, veikkaisin eristeeksi mineraalivillaa. Sen kunto riippuu homeen laadusta. Eräät homelajit kun pystyvät läpäisemään muovin. Varmin tapa poistaa home on polttaminen esim.kaasupolttimella, jolla joutunet käsittelemään jäljelle jäävät runkorakenteet sekä betonin pinnan. Jos tämän kaiken jälkeen vielä asennat muovin, joudut pitämään rakenteessa jatkuvaa aktiivista tuuletusta.
Mökissä oli piellä päällystetty betonilattia, jonka päällä koolaus, mineraalivillat, höyrysulku ja lastulevy.
Hometta tuli etupäässä villoihin. Kaikki poistettiin pikeen saakka. Pikeä ei jaksanut poistaa.
Kuivauspuhaltimia käytettiin viikkotolkulla vaikka betonin kosteus oli vain sallitun yläräjalla. Ei auttanut homeen hajuun.
Nestekaasupolttimella korvennettiin pikipintainen lattia kahteen kertaan. Piki paloi vaaksan korkuisella liekillä, mutta ei palanut kaikki se piki.
Näin poistui suurin osa hajusta. Laitettiin uusi koolaus, villat ja puulattia ilman sitä paholaisen keksimää höyrysulkua.
Terveystarkastaja sanoi mökin olevan tämän jälkeen kelvollinen terveelle ihmiselle, mutta ei aikaisemmin homeelle altistuneelle.
Altistunut pitää nyt liesituulettimen pienillä kierroksilla (portaaton säätö) päällä koko ajan ja vastakkaisten puolten ikkunat raollaan. Muuten on tukala olo.
Kysyjän varastosta: Kaikki mahdollinen materiaali uusittava ja sitten käytössä oltava koneellinen ilmanvaihto. Sellainen, joka pitää ulko- ja sisäilmanpaineen eron nollassa ettei rakenteista tule sisälle hajua. Tulee hajua kuitenkin tuulten ja ovien aukomisen aiheuttaessa paine-eroja.