Eli siis vuosia sitten otettu opintolaina . Nyt kela haluaa periä tämän 50e osissa...olen työtön ja sossun asiakas. Lasketaanko sossussa tämä menoiksi?
Vastaukset 5
- 869475
Miksi Kela perii sinulta rahaa, vaikka pankista olet lainan ottanut?
- arvaanvaan
Olisikohan aloittajan tapauksessa käynyt niin, että Kela on takaajana joutunut maksamaan lainan pankille aloittajan itsensä laiminlyötyä maksuvelvollisuutensa.
- dayyja
Ei lasketa menoiksi. Vaan se sun pitää itse maksaa omistasi (sitten kun saat). Ota kelaan yhteys ja maksa, kun pääset töihin, tai lainaa vanhemmiltasi ja maksa heille takasi.
Tuo 50e on kyllä niin naurettavan pieni summa, että maksa nyt ihmeessä pois ja lainaa vaikka joltain. kyllä pitäisi lainaa ottaessa jo miettiä että pystyy sen sitten edes työmarkkinatuesta maksaamaan pois. Saat jo työmarkkinatukea sen 700e ja sitten asumistuen. Tämä on bruttona yli tonnin. Tästä verot ja vuokra pois. Sulle jää 300-500 e elämiseen kuussa. Vähän nipistät ja saat velkas maksettua.
Tästä syystä en otakaan opiskelijana lainoja, vaan elelen opintotuella. Jälkiviisautta en halua omalla kohdallani harrastaa.- hyvaa_paivaa
Kyllä se kova elämä kohtaa vielä sinutkin että huutele vaan sieltä korkealta hevoselta vielä kun kykenet. Heheh.
- huudellaan
hyvaa_paivaa kirjoitti:
Kyllä se kova elämä kohtaa vielä sinutkin että huutele vaan sieltä korkealta hevoselta vielä kun kykenet. Heheh.
Kova elämä on yhdelle yhtä, toiselle toista. Jollekulle näppylä naamassa väärään aikaan kaataa koko elämän. Toinen menettää koko perheensä kerralla ja siitäkin on vain selviydyttävä.
Viisas ei hanki itselleen hankaluuksia tahallaan laiminlyömällä raha-asioittensa hoidon. Useimmat ihmiset eivät koskaan elämässään joudu turvautumaan sossuun, tämä olisi hyvä tietää. Eikä siihen edes tarvita erityistä onnea, ihan tavallinen arkijärki riittää hyvin. Omaan laajaan sukulais-, ystävä- ja tuttavapiiriini ei tietääkseni kuulu yhtäkään, joka olisi koskaan joutunut turvautumaan sossuun. Sitä en silti mene sanomaan, etteikö näin jollekin joskus voisi käydä. Mutta ei jokaiselle.
Vaikeuksia ja huolia on joskus jokaisella, mutta asiat hoidetaan silti. Varsinkin raha-asiat. Niihin voi vaikuttaa itse.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791299
- 821162
- 96967
- 48813
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40713Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83589Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä29516Mikä on vahvuutesi palstalla?
Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr111510Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su44468Tunnetta ja sinua on vaikea kuvailla
Paremmin se varmaan aukeaa muulla tavalla. Olen merellä, jossa kovin usein puhkeaa rajuilma ja huomaan taistelevani hu33455