Sossu ja ppintolainan takasin maksu

Humppahuligaani

Eli siis vuosia sitten otettu opintolaina . Nyt kela haluaa periä tämän 50e osissa...olen työtön ja sossun asiakas. Lasketaanko sossussa tämä menoiksi?

5

201

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 869475

      Miksi Kela perii sinulta rahaa, vaikka pankista olet lainan ottanut?

      • arvaanvaan

        Olisikohan aloittajan tapauksessa käynyt niin, että Kela on takaajana joutunut maksamaan lainan pankille aloittajan itsensä laiminlyötyä maksuvelvollisuutensa.


    • dayyja

      Ei lasketa menoiksi. Vaan se sun pitää itse maksaa omistasi (sitten kun saat). Ota kelaan yhteys ja maksa, kun pääset töihin, tai lainaa vanhemmiltasi ja maksa heille takasi.

      Tuo 50e on kyllä niin naurettavan pieni summa, että maksa nyt ihmeessä pois ja lainaa vaikka joltain. kyllä pitäisi lainaa ottaessa jo miettiä että pystyy sen sitten edes työmarkkinatuesta maksaamaan pois. Saat jo työmarkkinatukea sen 700e ja sitten asumistuen. Tämä on bruttona yli tonnin. Tästä verot ja vuokra pois. Sulle jää 300-500 e elämiseen kuussa. Vähän nipistät ja saat velkas maksettua.

      Tästä syystä en otakaan opiskelijana lainoja, vaan elelen opintotuella. Jälkiviisautta en halua omalla kohdallani harrastaa.

      • hyvaa_paivaa

        Kyllä se kova elämä kohtaa vielä sinutkin että huutele vaan sieltä korkealta hevoselta vielä kun kykenet. Heheh.


      • huudellaan
        hyvaa_paivaa kirjoitti:

        Kyllä se kova elämä kohtaa vielä sinutkin että huutele vaan sieltä korkealta hevoselta vielä kun kykenet. Heheh.

        Kova elämä on yhdelle yhtä, toiselle toista. Jollekulle näppylä naamassa väärään aikaan kaataa koko elämän. Toinen menettää koko perheensä kerralla ja siitäkin on vain selviydyttävä.

        Viisas ei hanki itselleen hankaluuksia tahallaan laiminlyömällä raha-asioittensa hoidon. Useimmat ihmiset eivät koskaan elämässään joudu turvautumaan sossuun, tämä olisi hyvä tietää. Eikä siihen edes tarvita erityistä onnea, ihan tavallinen arkijärki riittää hyvin. Omaan laajaan sukulais-, ystävä- ja tuttavapiiriini ei tietääkseni kuulu yhtäkään, joka olisi koskaan joutunut turvautumaan sossuun. Sitä en silti mene sanomaan, etteikö näin jollekin joskus voisi käydä. Mutta ei jokaiselle.

        Vaikeuksia ja huolia on joskus jokaisella, mutta asiat hoidetaan silti. Varsinkin raha-asiat. Niihin voi vaikuttaa itse.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      107
      2227
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      843
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      800
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      766
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      518
      725
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      625
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      590
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe