sijoitusobligaatiot

rolliolli

hei. mitä mieltä palstalaiset ovat em. tuotteista ? esim. s-pankin uusi osakekori kisasponsorit vaikuttaa mielenkiintoiselta. isoja yhtiöitä ympäri mailman, muttatuo korin tuoton laskenta vaikuttaa epäreilulta. tällaisessa pääomaturvatussa ei kai muuta riskiä kuin tuo 8% ylikurssi. onko kukaan seurannut miten näissä yleensä käy ?

4

2240

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vakuusvaje

      Pääsääntöisestihän näillä tuotteilla rahastetaan käyttämällä hyväksi ihmisten hillitöntä tappionpelkoa. Liikkeellelaskijat ovat aika hyviä laskemaan ja säätämään näiden korien todennäköisyyksiä. Lopputuloksena on tuottojakauma, jossa kenties tappio on suljettu pois, mutta voittoprosentitkin kasautuvat nollan lähelle. Kun tuote vielä myydään jollain 8 % ylikurssilla, tarvitaan aika ihmeellisiä tapahtumia, jotta asiakas pääsisi kunnolla voitolle.

      Jos uskot, että korissa olevat osakkeet nousevat, osta niitä suoraan. Jos et usko, tee vaikka määräaikaistalletuksia. Ehdit luultavasti tienata niillä laina-aikana enemmän kuin näillä virityksillä. Muutamalla eurolla voit vaikka pelata lottoa, niin rikastumisen toivekin säilyy.

      • kilppahimpanpää

        Osinkoja ei huomioida tuotossa, 4:n eniten nousseen osakkeen nousu leikataan myöhemmin kerrottavalle tasolle (ehkä 20%), korin loppuarvo on viimeisen vuoden keskiarvo eli viimeisen vuoden mahdollisesta noususta leikataan puolet pois.

        Cocacola ilmoitti just korottavansa osinkoja ja tavoitteena on maksaa 60% tuloksesta osinkoina omistajille ja tämä osuus on tästä kisasponsorikorista pois.

        Unohtakaa tälläset pankkien rahantekokoneet.


    • Huumormies_

      On vitsin aika: Pääomaturvattu sijoitus !

      Heh, heh... se oli siinä.

    • Hallaahon.äänestäjä7

      Kirjoittajat ovat aivan oikeassa
      vanha miinustuottoinen (kopiohetkellä) sijoitusobligaatio
      https://www.s-pankki.fi/fi/saastaminen-ja-sijoittaminen/vahvat-suuryritykset/
      Liikkeeseenlaskupäivä
      24.11.2015
      Eräpäivä
      24.11.2020
      Liikkeeseenlaskija
      Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ

      Nytkin on myynnissä uusi pääomaturvattu
      jossa on ylikorkokurssi 6 prosenttia alussa, osinkoja ei anneta sijoittajalle ja
      voittoa leikataan luokkaa neljännes pois eli maksetaan jotain 75 prosenttia tuotosta

      Kyse on ulkomaiseen osakekoriin sijoittamisesta

      Ehdotus: mieti vaikka oma osakeSEKTORI ulkomaista ja
      kun monikaan meistä ei pysty arvioimaan ulkomaiden osakkeita
      sijoita ulkomaihin sijoittavaan rahastoon jonka nousu on ollut kohtuullista tai
      joka sijoittaa osinkofirmoihin tai sijoita indeksirahastoon

      suomalaisiin osakkeisiin kannattanee normaalisti sijoittaa suoraan koska ne tuntee paremmin poislukien ehkä kovin pienet firmat jos sadattuhannet eurot polttavat käsiä

      uusi pääomaturvattu
      https://www.s-pankki.fi/fi/saastaminen-ja-sijoittaminen/s-sijoitusobligaatio-eurooppalaiset-suuryritykset-420162/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      42
      3057
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      45
      2877
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      50
      2495
    4. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      47
      2317
    5. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      30
      2081
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      58
      1840
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      45
      1759
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      38
      1600
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      46
      1525
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1361
    Aihe