mies 50+

Mies 50 (55v)

Mistä johtuu miehen ajoittainen pahaansuopaisuus . Kerran kuukaudessa iskee oikea känkkäränkkä kausi . Ei osata nähdä ympärillä muuta kun pelkkää karseutta . Muija se kaiken pahan alku ja juuri on tässä " kaudessa ". Tänä aamuna taas alkoi , tippa silmässä lähdin töihin , sanoi aika ilkeästi. Muutaman päivän kestää ,sitten taas on kaikki niinkuin eimitään . Nuorenpana ei tälläistä ollut!!
Olen tällähetkellä erittäin onneton nainen ja ehkä hieman pelokaskin , mitä se aika ikä meille tulessaan tuo . Kohta 50
262650
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

Kun sopiva hetki tulee kysy mikä on ja kerrot
olevasi huolissasi tilanteesta ja ennenkaikkea
Hänestä. Alä juttele nettikoneelle vaan elämän-
toverillesi. Ei voi olla niin ylipääsemätöntä
ongelmaa etteikö sitä voi selvittää. Itkuisena jo
aamusta vie vain energiasi päivästä pois.Eli katso
sopiva hetki ja aloita iisisti.Mutta jos ongelma
on toinen kumppani tuskin hän suutansa avaa
aivan heti. Jutelkaa, seon kaiken a ja o.Toivon
sinulle rohkeutta ja onnea teille.

Äänestä

miehen kuukausittain toistuvasta sännöllisestä pahansuopuudesta tilipussi tai arvonlisäveroilmoitusahdistus.
... kukapa ei tuntisi sitä lamaannusta joka liittyy ilmiöön tili ja maksettavat laskut?

ja jokainen (ainakin pienen firman) yksityisyrittäjä tuntee myös tuon puolenkuun arvonlisäveroilmoitusahdistuksen.

noh... toki kyseessä voi olla joku muukin. Vaikka sisäiseen hormonaaliseen mielialavaihteluun on vähän vaikeampi uskoa.)) ...miehen kohdalla ainakin.

Äänestä

Miehethän kuulemma naisistuu ja naiset miehistyy hormonitasojen muuttuessa kun ikää tulee. Jospa miehesi estrogeenitaso on noussut ja hänellä on naisille yleensä kuuluvia ennen kuukautisia ilmeneviä ns. PMS-oireita.

Äänestä

no ajattelin oisko jotkuu miehen jutut epäjärjestyksessä eli jos voisi jutella kun tuntuisi sopivalta ajankohdalta ei ole oikeen jos on pelko tiloja tuollaisen johdosta etkö itse saa koskaan raivareita ei pitäisi ainakaan alistua miehen kiukulle

Äänestä
  • Kiitos viesteistä .
    Jutteleminen sujuu "känkkäränkkäkauden"jälkeen ihan hyvin mutta, pahantuulisuuteen ja ilkeyteen en ole saanut selvyyttä . Mies ei myönnä kyseessäolevaa " latausta "ollenkaan . En voi sanoa että pelkään miestäni vaan , tätä asiaa!
    En ole tottunut tähän , tulee niin varottamatta.
    Purkauksiin ja riitelyihin olen kyllä tottunut ja itsekin annan"tuutintäydeltä"ja voi kun se helpottaa . Alkaa muuten helpata jo tämäkin purkautuminen . Perjantai ja kaikki . Kyllä se siitä

    Äänestä

pätevät miehiin kuin naisiinkin.Hormoonit ne pis-
tävät mielenkin sekaisin.Onhan yleisesti tutkittu
asia,että miehilläkin vaihdevuodet siinä kuin nai-
sillakin. Nuo oireet sellaiseen viittaavat.

Äänestä

Onko toi ny sitte paha? Kaikkia sitä ny kai ainakin kerran kuussa vituttaa? Koitas joskus vaikka sitä höyhenen sipasua..saattaa loppua päivässä. Niin ja sano ukolle että hommaa sekin seuraavan auton automaattilooralla niin loppuu nää hormooniset vaihdevuodet..

Äänestä

Olen melkein viidenkymmenen vuoden aikana seurannut omasta miehestä. Vielä kaksikymmentä vuotta sitten elämä oli kutakuinkin hyvää. Tietysti riitoja oli, mutta sehän kuuluu elämään, muutenhan se ei olisi normaaliakaan. Mutta sitten alkoi se piina, kesti ainakin kymmenen vuotta. Tulin siihen tulokseen, myös ystävien kanssa, että miehillä on myös VAIHDEVUODET. Liekö sellaista tutkittu, mutta minun miehellä kesti se monta vuotta. Ei osannut istua eikä astua mielen mukaan. Kyllä se sitten helpotti. Nyt yli seitsemänkympin ikäisenä alkoi sitten tämä dementiavaihe, tosin ei myönnä sitä itse, mutta eihän ne myönnäkään heissä vikaa olevan. Entisen pahantuulisuuden lisäksi tulee nämä muistihäiriöt ja moneen kertaan samojen asioiden jauhaminen. Saa kuulla monia asioita ja kun kysyn, milloin se sattui, niin vastaus on usein, se oli muutama vuosi sen jälkeen kun pääsin armeijasta. Se siitä. Ei vaan huvita kuunnella niin vanhoja asioita ja moneen kertaan.
Mieti sinä, kannattaako jatkaa. Itse olen ajatellut monta kertaa, että jos olisin tiennyt mitä tuleman pitää, olisin pakannut kimpsut ja kampsut ja lähtenyt kauas. Olen ollut niin optimisti ikäni, että ajattelin sen menevän ohi. Lapset olivat yksi este silloin ja toinen oli toivo paremmasta. Nyt olen itse jo niin vanha, että enköhän minä jaksa loppun asti. Yritän muistella niitä vanhoja hyviä aikoja, sillä niitäkin on paljon. Tämä tietokone on yksi hyvä asia, tähän saa purkaa pahaa ja hyvää mieltä.
Olipa ratkaisusi mikä hyvänsä, se on sinun omasi. Hyvää jatkoa sinulle ja pää pystyyn vaikka syvän märkänis, sanoi minun äitini ennen vanhaan.

Äänestä

Kannattaa ottaa selvää,etenkin jos se on noin säännöllistä. Esim. testosteroiini voi olla alhaalla, tai jotain muuta. Kyllä nyt pahallapäällä voi olla mutta suoranainen ilkeys on jo liikaa. Sitä vois kertoa kanssa puolisolle että ottaa pannuun, toinen voisi asennoitua erilailla tilanteesen. Se puhuminen olisi hyvä juttu, jos toinen pystyy siihen. Aika tuo taas meille lyhyemmät askeleet ja kepin, mutta nautitaan vielä tästä mitä nyt on :)kevään odotusta sinulle

Äänestä

minkälainen oma lääkäri?Täällä Kotkan suunnalla on ainakin Ensineuvo 24h paikallispuhelun hinnalla ja voi soittaa nimettömänä jos haluaa.Kyllä miehillekin etsitään lääkitys vaihdevuosiin jos on tarvis.Entäpä miehesi lääkäri?Vuositarkastus?Soita sinne.Eikä miehesi tarvitse edes tietää asiasta jos et ainakaa vielä halua.Vaikka sinä kyllä vaikutat sellaiselta ettet jää seisomaa "tumput"suorina.Voimia jakossa sinulle itsellesi!

Äänestä

ne on miehilläkin vaikka ei niistä oikeastaan puhuta koskaan, mutta minusta ainakin tuntuu että miehiin ne jopa vaikuttaa enemmän kuin naisiin.
Tällaisen asian todennut kun olen ympärilleni katsellut elämäni aikana ja jopa huomannut sen aikanaan omassa kumppanissani, minulle kun ne ns. vaihdevuodet oli vain iso helpotus.

Äänestä

Oottekos ihan tosissanne sitä mieltä, että ukkoo ei sais ees kerran kuussa vituttaa? Että jos, niin sillon on kemiat äijällä poskellaan ja eiku hoitoon. Sanonko mikskä sellasta kutsutaan suomeks:
Se on satunnainen vitutus jota on liikkeellä, ja sillon tulee joskus lohkastua vähän ikävästikin. Jotkut nimittää moista ilmiöö myös elämäks.

Oliskohan niillä tohtorisedillä tai -tädeillä vähän tärkeämpääkin tekemistä, ku juonia siipan kans seläntakana ukkoparalle moiseen hormoonihoitoja, mitäs luulette? Toi oli kaiken huippu! Mää kerron koirallenikin etukäteen, jos sillä on korvatulehdus ja tarvii antibioottihoitoo, että soittelenpa rekku sun elukkalääkärille.
Sanompahan, että tommosessa juonimisessa sais lähtee kyllä niin akka ku lääkäri ku kohdalle sattus.
Toisaalta, kai se helppo on semmonen siippa ku lammashormooneissaan ei osaa ku yhen lauseen: Kyllä kulta.

Äänestä
  • menossa ne vaihdevuodet, älä välitä kyllä ne siitä helpottaa muutamien vuosien päästä.

    Äänestä

  • sullakin kirjoitti:

    menossa ne vaihdevuodet, älä välitä kyllä ne siitä helpottaa muutamien vuosien päästä.

    Kymmeniä vuosia on jatkunu ja varmasti tulee helpottaan. Sääkin saat sen sitte tietää, että koska helpotti. Seuraat vaan lehtiä.

    Äänestä

  • Rudi kirjoitti:

    Kymmeniä vuosia on jatkunu ja varmasti tulee helpottaan. Sääkin saat sen sitte tietää, että koska helpotti. Seuraat vaan lehtiä.

    maustettua teetään ...
    Kohta sitten luen, teenlehdistä että koska ja mikä ja miten ... Rudi helpottaa
    ...niin ja kenellä;)

    Äänestä

  • T.R.maalari.N kirjoitti:

    maustettua teetään ...
    Kohta sitten luen, teenlehdistä että koska ja mikä ja miten ... Rudi helpottaa
    ...niin ja kenellä;)

    ...että jos näkyy päivämääriä, niin tee sitte värssy kans valmiiks ja pistä mun meiliini =)

    Äänestä

  • Rudi kirjoitti:

    Kymmeniä vuosia on jatkunu ja varmasti tulee helpottaan. Sääkin saat sen sitte tietää, että koska helpotti. Seuraat vaan lehtiä.

    Kyllä mie annan Rudille hieman taustatukea täältä puskan takkaa. Sikojaha myö ollaa, mut joulu meni jo. Heh :)

    Äänestä

  • kuulitta.. haa. hoohoo ei voi olla nauramata..
    kallistun kyllä siun kannalle tässä assiissa!

    Äänestä

  • Pirre* kirjoitti:

    kuulitta.. haa. hoohoo ei voi olla nauramata..
    kallistun kyllä siun kannalle tässä assiissa!

    niin meittäi vitutti ennen kerran kuussa - nyt melekkein aina ...

    Äänestä

...alkoholin ottamiseen. Olen kuullut ja nähnytkin, että joillekin vaikuttaa vanhemmiten vähäinenkin määrä alkoholia, että ne alkaa kiukutella ja panetella ja ovat kuin pahimmatkin 5-vuotiaat pojan nilkit...

Äänestä
  • No jopas tuli viestejä asian tiimoilta paljon !
    Kiitos niistä.
    Vieläkään ei asia minulle ole valjennut mutta, hormoonijuttuun uskon jollakin tavalla . Se vaan että, pitääkö sitä olla kamalan ilkeä sanoissaan ja loukata toista , syytöntä osapuolta mahdolliseman paljon , voi nimittäin jättää pysyviä traumoja.
    Muuten tämä siippani on aivan normaali ukkeli ja jurputtaa ihan niinkun miehen pitääkin , en viihdy tossukoiden seurassa.
    Kyllä se taas viikonlopun jälkeen helpottaa ja taas on ihan kiva olla muutama viikko

    Äänestä

  • ymmällä kirjoitti:

    No jopas tuli viestejä asian tiimoilta paljon !
    Kiitos niistä.
    Vieläkään ei asia minulle ole valjennut mutta, hormoonijuttuun uskon jollakin tavalla . Se vaan että, pitääkö sitä olla kamalan ilkeä sanoissaan ja loukata toista , syytöntä osapuolta mahdolliseman paljon , voi nimittäin jättää pysyviä traumoja.
    Muuten tämä siippani on aivan normaali ukkeli ja jurputtaa ihan niinkun miehen pitääkin , en viihdy tossukoiden seurassa.
    Kyllä se taas viikonlopun jälkeen helpottaa ja taas on ihan kiva olla muutama viikko

    Sama "tauti" vaivaa minunkin siippaani, vaan sillä erotuksella että hyviä päiviä ei olekaan. Aina on naama mutrullaan ja vitutus oinnassa. Jatkuvat menkat sanon minä ja tämä entinen sänkyhirmu on vaan muisto siitä, ei ole puheet enempää kuin terapeutit asiaan saaneet valoa. Lähtisin lätkiin jos ei olis tullut hommattua näitä "iltatähtiä",siispä sulla on ystäväiseni hyvin pullat uunissa. Tämä meikän pappa kun on sitämieltä että paremminkin olis voinut naida kuin minut, vaan kun vein kuulema väkisin???Aikaa on 25v. ja olin silloin 53kg ja väkisin vein 80 kiloisen miehen olipa vahva tyttö. Nyt työntäisin pois vittuilrmasta vaan enpä jaksa on Hän niin ponteva vastaanpanemaan . Voihan elämä minkä teit...

    Äänestä

  • helpottaa... kirjoitti:

    Sama "tauti" vaivaa minunkin siippaani, vaan sillä erotuksella että hyviä päiviä ei olekaan. Aina on naama mutrullaan ja vitutus oinnassa. Jatkuvat menkat sanon minä ja tämä entinen sänkyhirmu on vaan muisto siitä, ei ole puheet enempää kuin terapeutit asiaan saaneet valoa. Lähtisin lätkiin jos ei olis tullut hommattua näitä "iltatähtiä",siispä sulla on ystäväiseni hyvin pullat uunissa. Tämä meikän pappa kun on sitämieltä että paremminkin olis voinut naida kuin minut, vaan kun vein kuulema väkisin???Aikaa on 25v. ja olin silloin 53kg ja väkisin vein 80 kiloisen miehen olipa vahva tyttö. Nyt työntäisin pois vittuilrmasta vaan enpä jaksa on Hän niin ponteva vastaanpanemaan . Voihan elämä minkä teit...

    Olet aivan oikeassa . Meitä on täällä kaks aikuista ihmistä ei onneks lapsia , tilaa on sen´verran ettei tarvi kyljessä kiinni olla.
    Aikamoinen toi sun naimajuttu tosiaan että, ihan väkisin miehen veit , voi,voi sua tyttö minkä menit tekemään , nyt sitten saat siitä kiitokset
    kuullaksesi!!!!
    Toivotan sulle jaksamisia tollasen körilään kanssa , niin kauan kun jaksat. Toivon että jossain vaiheessa helpottaa . Hyvää jatkoa lasten kanssa

    Äänestä

Asiat toisinpäin MUIJA reistailee vaihdevusissaan

Äänestä

aivan selvästi menopaussi.........

Äänestä

niin se vain on vanhenemme ja sitä mukaa oikkuilemme...mutta anteeksi se meille suokaa....pahaa emme sillä tarkoita :)

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


ymmällä kirjoitti:

Mies 50 (55v)

Mistä johtuu miehen ajoittainen pahaansuopaisuus . Kerran kuukaudessa iskee oikea känkkäränkkä kausi . Ei osata nähdä ympärillä muuta kun pelkkää karseutta . Muija se kaiken pahan alku ja juuri on tässä " kaudessa ". Tänä aamuna taas alkoi , tippa silmässä lähdin töihin , sanoi aika ilkeästi. Muutaman päivän kestää ,sitten taas on kaikki niinkuin eimitään . Nuorenpana ei tälläistä ollut!!
Olen tällähetkellä erittäin onneton nainen ja ehkä hieman pelokaskin , mitä se aika ikä meille tulessaan tuo . Kohta 50

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu