Norwegianin lento eilen Roomasta

Asiakkaitakusetetaan

Olipahan lento. Norskilla on ilmeisesti ongelmia, kun eivät halua maksaa henkilökunnalle riittävää palkkaa, ja niinpä heillä on pula kunnollisista työntekijöistä. Tästä aiheutunut lentokoneen muuttuminen ns. vuokrakoneeksi eilen Roomassa aiheutti melkoisen kaaoksen. Kone oli kuin sauna, kun ilmastointi oli rikki. Sitten kun kone käynnistyi, ja rullasi nousualueelle ja viileyttä alkoi tulla, niin sitten koko romu ajettiin takaisin lähtöön, ja porukka (yli 300 henkeä) takaisin terminaaliin. Alkoi koneen korjaus, ja parin tunnin kuluttua taas yritettiin lähtöä. Viivästyminen kesti kaikkiaan 6 tuntia, ja kone lähti matkalle 3:n aikoihin Suomen aikaa. Matkustajat olivat jo niin väsyneitä etteivät jaksaneet enää rutista mistään. Pääasia, että pääsisi Suomeen. Norski on tietenkin vastuussa kaikesta, mutta ei sieltä mitään korvausta ehkä kannata hakea ? Alan kilpailu on ilm. aika kovaa, ja kyllä taitaa Finnair olla seuraavan yhtiön osoite. Norwegianille terveiset: Te epäonnistuitte pahemman kerran, kun ette palkkaa henkilökuntaa kunnon palkalla, ja sitten te vuokraatte tällaisia koneen raatoja jotka ei toimi kunnolla. Myös yhteistyökumppaninne Roomassa olivat heikkoja. Tiedotus ontui, ja koneen matkustajahenkilökunta oli melko vaatimatonta.

12

333

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Matkamummo64

      Kannattaa hakea korvausta, voit saada 400 euroa/matkustaja. Mm. Ifdelayed hakee korvauksen puolestasi ja ottaa korvauksesta 25% muuten se ei maksa mitään. Asia hoituu netin kautta. Itse olen saanut sitä kautta korvauksen.

    • 8765

      Voi hyvä tavaton! Norwegian lentää Roomaan Boeing 737-mallilla, johon ei todellakaan mahdu 300 matkustajaa.
      Trolli se on paskakin trolli.

      • kulliva

        Lukeminen opetettiin koulussa kun sinä vaan imppasit ja joit keskikaljaa. Kyse oli vuokrakoneesta.


      • Hifly

        Norwegianilla on käytössä Hi flyltä vuokrattu a340 johon mahtuu 300 matkustajaa! Ja kyseinen kone on lentänyt viime päivinä esim Roomaan ja Nizzaan!


    • A345

      Norwegian on hoitanut FCO, NCE, ATH, DUB liikennettä noin viikon ajan Hi Fly A340-500 , johon mahtuu noin 250 matkustajaa, enemmän siis kuin B737-800.

    • 8plus

      HiFly lentää myös FInnairin lentoja nykyään.

    • JosHellemaassa

      Koneessa ei ole ilmastointia, vain ilmanvaihto eli ei voi jäähdyttää ulkoilmaa kylmemmäksi...

      • UULOF

        olipahan paskaa taaas


      • ikkunaauki

        Miksi ette avanneet ikkunaa?


    • hakemus.kehiin

      Ei muuta kuin korvaushakemus kehiin. Jos eivät suostu maksamaan on siitä päätös EU tuomioistuimessa, joten matkustajat saavat korvauksen. EU tuomioistuin on ratkaissut tapaukset Suomen oikeuslaitoksien pyynnöstä.

    • KarateMauri

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      37
      10550
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      126
      10122
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      21
      7911
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6324
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      30
      4882
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      55
      4717
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      117
      4056
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      124
      3405
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      62
      3127
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      221
      3060
    Aihe