Olipahan lento. Norskilla on ilmeisesti ongelmia, kun eivät halua maksaa henkilökunnalle riittävää palkkaa, ja niinpä heillä on pula kunnollisista työntekijöistä. Tästä aiheutunut lentokoneen muuttuminen ns. vuokrakoneeksi eilen Roomassa aiheutti melkoisen kaaoksen. Kone oli kuin sauna, kun ilmastointi oli rikki. Sitten kun kone käynnistyi, ja rullasi nousualueelle ja viileyttä alkoi tulla, niin sitten koko romu ajettiin takaisin lähtöön, ja porukka (yli 300 henkeä) takaisin terminaaliin. Alkoi koneen korjaus, ja parin tunnin kuluttua taas yritettiin lähtöä. Viivästyminen kesti kaikkiaan 6 tuntia, ja kone lähti matkalle 3:n aikoihin Suomen aikaa. Matkustajat olivat jo niin väsyneitä etteivät jaksaneet enää rutista mistään. Pääasia, että pääsisi Suomeen. Norski on tietenkin vastuussa kaikesta, mutta ei sieltä mitään korvausta ehkä kannata hakea ? Alan kilpailu on ilm. aika kovaa, ja kyllä taitaa Finnair olla seuraavan yhtiön osoite. Norwegianille terveiset: Te epäonnistuitte pahemman kerran, kun ette palkkaa henkilökuntaa kunnon palkalla, ja sitten te vuokraatte tällaisia koneen raatoja jotka ei toimi kunnolla. Myös yhteistyökumppaninne Roomassa olivat heikkoja. Tiedotus ontui, ja koneen matkustajahenkilökunta oli melko vaatimatonta.
Norwegianin lento eilen Roomasta
12
322
Vastaukset
- Matkamummo64
Kannattaa hakea korvausta, voit saada 400 euroa/matkustaja. Mm. Ifdelayed hakee korvauksen puolestasi ja ottaa korvauksesta 25% muuten se ei maksa mitään. Asia hoituu netin kautta. Itse olen saanut sitä kautta korvauksen.
- 8765
Voi hyvä tavaton! Norwegian lentää Roomaan Boeing 737-mallilla, johon ei todellakaan mahdu 300 matkustajaa.
Trolli se on paskakin trolli.- kulliva
Lukeminen opetettiin koulussa kun sinä vaan imppasit ja joit keskikaljaa. Kyse oli vuokrakoneesta.
- Hifly
Norwegianilla on käytössä Hi flyltä vuokrattu a340 johon mahtuu 300 matkustajaa! Ja kyseinen kone on lentänyt viime päivinä esim Roomaan ja Nizzaan!
- A345
Norwegian on hoitanut FCO, NCE, ATH, DUB liikennettä noin viikon ajan Hi Fly A340-500 , johon mahtuu noin 250 matkustajaa, enemmän siis kuin B737-800.
- 8plus
HiFly lentää myös FInnairin lentoja nykyään.
- JosHellemaassa
Koneessa ei ole ilmastointia, vain ilmanvaihto eli ei voi jäähdyttää ulkoilmaa kylmemmäksi...
- UULOF
olipahan paskaa taaas
- ikkunaauki
Miksi ette avanneet ikkunaa?
- hakemus.kehiin
Ei muuta kuin korvaushakemus kehiin. Jos eivät suostu maksamaan on siitä päätös EU tuomioistuimessa, joten matkustajat saavat korvauksen. EU tuomioistuin on ratkaissut tapaukset Suomen oikeuslaitoksien pyynnöstä.
- KarateMauri
"Norski on tietenkin vastuussa kaikesta, mutta ei sieltä mitään korvausta ehkä kannata hakea ?"
Ei maksa mitään jos kokeilee mutta älä kumminkan henkeäs pidätellen rahoja odottele. Tuossa yksi kokemus:
http://keskustelu.suomi24.fi/t/12121782/eka-kerta-norwegian-koneella#comment-85268872
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191652
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991478Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy36891Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29849Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38791Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50766Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56718Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43718Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37710Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37673